رمان اندروید

رمان داستان کوتاه ادبی
http://uppc.ir/do.php?img=13557

رمان اندروید

رمان داستان کوتاه ادبی

رمان اندروید

رمان داستان کوتاه داستان بلند
اموزش نویسندگی
از نوشته های پیج های فعال دیگه هم کپی میکنم
از نوشته های شهروز صبقلانی ، از نوشته های خاله آذر از نوشته های دختر ترشیده و .....

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات
نویسندگان

جوانی از درون پیر

Friday, 11 Tir 1400، 05:32 AM

 

تقریباً همه مملکت مرا می شناسند اگر هم نگویم همه مردم لااقل همه جامعه ادبی مرا می‌شناسند. جایزه ای ترتیب داده اند به نام من و لوحش که به برندگان می‌دهند سردیس من است. تمام نویسندگان جوان از سرتاسر کشور همه ساله می نویسند و می کوشند تا برگزیده این جایزه شوند که بتوانند ۱۰ جلسه کلاس با من بگذرانند. چند سالی است که دیگر نمی نویسم از بیشتر فعالیت‌های شغلی ام فاصله گرفته ام و از میان تمام کارهایی که در دوران جوانی و و اوج شهرت می کردم به آموزش همین چند جوان پر از امید و آرزو انگیزه بسنده کرده ام. نور امیدی که در چشمانشان سوسو می زنند و تلاش و پیگیری هایشان برای نوشتن و نویسنده شدن را می ستایم .
دیگر حوصله جلسات نقد، جلسات ظرفیت سنجی دانشکده، تماس‌های تصویری با استادان دانشگاه های خارجه را ندارم. کرسی ام در دانشگاه را نیز به جوانی که سال ها در امر آموزش مرا یاری میداد سپردم. یک ماه بعد از اینکه بر کرسی من تکیه زد ازدواج کرد و من را هم به مراسم عروسی اش دعوت نمود. سالها دل در گروی دختری داشت که مشغول تحصیل ادبیات نمایشی در دانشکده خودمان بود. گویا خانواده دخترک شرط شغل و کار و درامد رسمی و ردیف حقوقی و بیمه با تمام مزایای گذاشته بودند .از این رو دستیاری من به کار جوانک نمی‌آمد و حدس میزنم در تمام لحظاتی که ورقه های دانشجویی هایم را تصحیح می کرد یا برایشان کلاس رفع اشکال برگزار می نمود آرزوی بازنشستگی مرا -اگر خیلی بخواهیم خوشبین باشیم -در سر می پروراند. الان که با خودم فکر می کنم به این نتیجه میرسم که ای کاش زودتر دست از دفتر و اتاقم در دانشگاه میکشیدم که هم آن جوان زودتر به مراد دلش می رسید، هم من زودتر به این روستا می آمدم .
اینجا برای خودم باغی دست و پا کرده ام. کلبه ای چوبی ساخته ام و این روزهای آخر را اینجا می گذراندم.اوایل خبرنگارها زیاد به اینجا می‌آمدند از کلبهام و از محوطه باغ عکس و فیلم می‌گرفتند و سوالات مختلف می پرسیدند. روزنامه ها و مجلات انباشته شده بود از عکس های من در لباس پاره پوره و کثیف کشاورزی و کلبه ام و از این دست چیزها .حالا که حدود دو سال می گذرد دیگر کسی سراغی از من و سبک زندگی عجیب نویسنده معروف نمی‌گیرد .همان بهتر! اینگونه راحت ترم.
 اینجا تنها زندگی می کنم. زنم قبول نکرد که بیاید. گفت آخر عمری حوصله و پای دویدن دنبال غاز و دوشیدن گاو را ندارد. در همان عمارت شهری اش ماند. بچه ها حواسشان بهش هست. روزانه سر می‌زنند و احوالش را جویا می شوند. حالش با خواهرش و دوستانش خوب است.از بودن در جمع آدم ها لذت می برد. برخلاف من که دست آدمها به اینجا پناه آوردم .
ندیدن آدم ها مزایا و معایبی دارد .برای آدم درون گرایی مانند من ارتباط و صحبت و معاشرت با دیگران عذاب‌آور است. یادم می آید که چقدر مواظب کلماتم بودم تا مبادا مخاطبم آزرده شودیا وجه با ادبم که همه‌جا نماینده بودم خدشه دار شود .به همین دلیل بیشتر اطرافیانم مرا آدمی خشک و جدی می دانند، در حالی که اینطور نیست .از کسانی که مرا خشک ،جدی ،منظم، با ادب خطاب می کنند متنفرم .با اینکه خودم خود را اینگونه نشان دادم اما از کسانی که مرا اینگونه پذیرفتته اند متنفرم. من هم دلم می خواهد شوخی کنم ،بخندم دلم میخواهد آدم‌ها در کنارم راحت باشند، ماسک ادب و احترام را بردارند ،دلم می‌خواهد از علایق و زندگی روزمره شان برایم بگویند نه برنامه ها و موفقیت ها و هدف ها و مقالات ...
همه چیز در خانه هم به همین منوال می گذشت شوخی و اصل انسانیت بچه ها همواره برای مادرشان بود. کنار او میخندیدند، می گریستند ،عاشق می شدند ،دل می باختند، ناراحت و ناامید می‌شدند. اما زمانی که قرار بود با پدرشان حرف بزنند گویا عصایی را از ساعت‌ها قبل آماده کرده قوررت می‌دادند، فرهنگ لغت را باز می کردند و کلمات قلمبه سلمبه اش را یادداشت می کردند و به خاطر می سپردند، زندگینامه افراد موفق را می خواندند تا مبادا جلوی پدرشان کم بگذارند. صورت ها جدی ،لبخند ها خورده و چشم ها دوخته می شد. انگشتان دستها را در هم حلقه می‌کردند و آماده صحبت و وقت گذراندن با ابولهل ادب و مجسمه احترام می شدند. نمی دانم چرا هیچ وقت تلاش نکردم تا این جو ،این روش برخورد، این فضایی که بین خودم و بچه‌ها ایجاد شده بود را بشکنم. همیشه تا مرز گفتن جمله ای ،چیزی که آن جو رسمی لعنتی را بشکند میرفتم اما نمی شد .جایش را ((بسیار عالی ))،((امیدوارم موفق باشی))،(( نظرت درباره فلان مکتب چیست ))می آمد و من هربار در درون می شکستم و خود را بروز نمی‌دادم.زبانم یاری نمی کرد تا راهکارهای قلبم برای نزدیک شدن به فرزندانم را اجرایی کنم.همین منوال سال‌ها در خانه و دانشگاه پیش رفت. هر جا هر کس مرا دید دست به سینه گذاشت ،ادای احترامی کرد و گذشت، ماسکش را در آورد تا دفعه بعدی که مرا میبیند دوباره به صورت بزند. این است که اینجا با درخت ها و گیاهانم راحت ترم. ]نها هر حسی که نسبت به من دارند راحت و بی رودربایستی میگویند و من هم همین طور .
فرزندانم کمتر به اینجا می آیند خدا را شکر همه به آن اهداف و موفقیت هایی که در دوران کودکی و نوجوانی شان با مادرشان تمرین می کردند تا جلوی من بدون تپق تکرار کنند دست یافتند. گمان می‌کنم کاربردم را برایشان از دست دادم. کسی  در این حوالی زندگی نمی کند. راحت و بلند بلند با گیاهانم صحبت می کنم. راستش را بخواهید گاهی اوقات می ترسم کسی مرا در این حال ببیند و فکر کند دیوانه ام .نه اینکه به دیگران بگوید و آبرویم را ببرد. نه! همین که آن شخص تنها به فکرش خطور کند که دیوانه هم برایم بسیار سنگین و دردناک است. به همین خاطر اخیراً کمی آرام تر با درختان و گیاهانم صحبت می کنم. آنها هم با من صحبت می کنند. بیشتر شبها. زمزمه می کنند و مرا می ترسانند. ذوق ادبی ام دوباره گل کرد! با  خودم قرار گذاشته بودم این شرح حال خود نوشته را به ساده ترین نثر ممکن بنویسم. خوب ساده تر می گویم. شبها تنها میترسم .باد برگهای درختان را می‌لرزاند و در تاریکی و تنهایی محض ترس  سراسر وجودم را فرا می گیرد. در اوج ترس که پتو را تا بیخ گردن بالا کشیده ام با خودم می گویم :((تمام عمرم صرف چه شد که حالا تنها و بی کس این گوشه افتاده و از ترس می لرزم؟ چه چیزی بدست آوردن؟)) اسم کتاب هایم را در ذهنم مرور می کنم. سبکهایی که به نوشته هایم نسبت میدهند را از ذهن می گذرانم .مراسم های تجلیل و بزرگداشت را به خاطر می آورم. اما هیچ !هیچ چیزی نمی تواند مرا آرام کند. همچنان می ترسم و می لرزم. به دنبال چیزی میگردم که کمی آرامم کند اما هیچ چیزی نیست .هیچ چیزی به دست نیاورده ام. ترس ادامه می دهد. یاس و ناامیدی هم افزوده می شود. از این پهلو به آن پهلو می شوم تا سرانجام به خواب میروم .
صبح خسته و کوفته از خواب برمی خیزم دلهره های شب گذشته حال برایم خنده‌دار است .نگاه کردن به پنجره خنده هایم را دو چندان میکند. شب ها از ترس جرئت نگاه کردن به پنجره را ندارم. اما الان به درختان پشتش زل زده ام. می دانم تمام این لرز و دلهره امشب دوباره تکرار خواهد شد اما فعلاً کاری به کارم ندارند. خدا را چه دیدی! شاید امروز نقطه آرامش بخشی در ذهنم یافتم و آن را سلاحی برای مبارزه با دلهره های شبانه کردم .گاهی فکر می کنم که این ترس و دلهره از چیست ؟ارواح خبیثه، جن، قاتل، حیوانات ترسناک و وحشی؟ نه! به نظرم اینها ترسناک نیستند. من می ترسم اما نمی دانم دلیلش چیست. می گردم اما نمی یابم. خسته میشوم و پی کارهای روزانه خود می روم.
لباس های کارم را از روی بند برمی دارم. روز قبل و بعد از اتمام کار شستمشان و تا صبح امروز خشک شدند. پیراهن کارم پیراهن سفید دامادی ام است .زنم بفهمد خیلی ناراحت میشود خیلی برایم گشاد شده است. آب رفته ام.  صدای ضعیفی از اعماق ذهنم ندا می دهد :((چه چیزی به دست آورد ه ای؟ درازای جوانی از دست رفته حالا چه داری؟ مرگ در تنهایی؟)) لباسم را به تن می کنم و سراغ گیاهان و درختان می روم. بازهم حلزونها! برگ های بادمجان جوانم را نیم خور کرده اند.دلم نمی آید برای شان سم بریزم. آن ها هم دست بردار نیستند. نمی گذارند بادمجان هایم به محصول برسند. البته به این چندتا کمی رحم کرده‌اند. منصفانه خوردند. شلخته درو کرده‌اند تا به من خوشه چین هم چیزی برسد. گوجه هایم سرحالند. فکر کنم دو هفته با بار دادن فاصله دارند .عاشق عطر برگ هایشان هستم. برگهای گوجه هایم هم مثل بادمجان‌ها زخمی است. با این تفاوت که برای گوجه ها من حلزون هستم. رایحه شان مستم میکند ،به دنیای دیگری می کشاندم. چند بار به ذهنم خطور کرده بود که مقداری از برگهای گوجه را شب ها کنار سر بگذارم تا شاید کمی از ترس و استرس شبانه ام بکاهند اما منصرف شدم .ترسیدم بوی عطر آرامش بخش برگهای گوجه با حس ترس در ذهنم علامت گذاری شود و لذت بوییدن شان در روز را از دست بدهم. خیار هم دارم. بوته های خیار سرپا و جوان به دور چوب های قیم شان پیچیده اند و هرروز کامم را با میوه آبدار شان تر میکند .خاصیت خیار های محلی برخلاف خیارهای گلخانه‌ای این است که روی پوستشان برآمدگی هایی دارند که جویدن شان را لذت بخش تر میکند .
بعد از رسیدگی به بوته های نوبت به درختان می رسد. صنوبرهای جوانی که بیشتر فضای باغم را به خودشان اختصاص داده اند. زمستان پارسال کاشتمشان و زیاد از عمرشان نمیگذرد. نازک و رنجور هستند.چندتایشان دوام نیاوردند و خشک شدند. من هم آنچنان در باغبانی مهارت ندارم که علتش را دریابم. به هر حال رسیدگی بهشان وقت و انرژی زیادی از من میگیرد. چاه نیمه عمیقی حفر کرده‌ام و هر روز موتور آبی را رویش میگذارم و صنوبر هایم را آبیاری میکنم. موتور آب سنگین است .کشان کشان از انباری تا چاه می‌آورمش و بعد باید بیست دقیقه یک جا بشینم تا نفسم بالا بیاید. واقعاً خیلی پیر شدم .بعد از بیست دقیقه کم کم نفسم سرجایش می آید.نخ هندل را با تمام قدرتم میکشم اما انگار زورم برای روشن کردن موتور کافی نیست .باز هم تلاش می کنم اما باز هم نمی شود .نیروی کافی را به نخ هندل وارد نمی کنم.نوای مغزم دوباره بیدار می شود:(( تمام قدرت و نیروی جوانیت را در ازای چه از دست دادی؟)) کمی قدم میزنم تا صدایش خاموش شود.کمی به دست هایم ورزش می دهند تا شاید نیروی لازم برای روشن کردن موتور به بازوهایم بریزد .دوباره، سه باره تلاش می کنم و نهایتاً موفق میشم .موتور با سر و صدای بسیار شروع به کار می کند. دود سیاهی از آن برمی‌خیزد و آب صاف و سرد از چاه به سمت صنوبر هایم روانه می شود. جریان آب را دوست دارم می توانم ساعت ها بنشینم و قدم زدن آب روی خاک تشنه زیر پای صنوبرها را نگاه کنم و معمولاً هم این کار را می کنم .زیر بید مجنونم می‌نشینم و مشغول تماشای آب میشوم.
 اینجا را خیلی بیشتر از شهر، دانشگاه و حتی دفترم دوست دارم. نمی دانم چه شد که پنجاه سال پیش تصمیم گرفتم به شهر بروم. الان که فکر می کنم تصمیمم اصلاً منطقی به نظر نمی آید. من معلم روستا بودم و در کنارش جسته گریخته می نوشتم. نمی دانم چه شد، چرا یهو به سرم زد که انتقالی نوشتم و رفتم شهر.برای یک نویسنده شهر و روستا فرقی ندارد. تازه روستا بهترم هست.راحت تر می شود فکر کرد سکوتش بیشتر است و راحت تر می شود نوشت. برای یک معلم هم شهر و روستا فرق ندارد. اتفاقاً برای یک معلم نیز روستا بهتر است .بچه ها ساده تر و اولیا شان کم توقع تر و کار معلم آسانتر .پس چه شد که درست بعد از ازدواجم تصمیم گرفتم به شهر بروم ؟مگر روستا چه مشکلی داشت ؟کجای خانه پدری بد بود؟ یادم هست که زنم خیلی اصرار می کرد. دوستانم و دوستانش را  بر سرم می کوفت و دائم از پیشرفت و مدرن بودن و کلاس این جور چیزها حرف میزد. میگفت عقب افتادیم. نه !تقصیر اون نبود.اصرار می‌کرد اما تصمیم نهایی را خودم گرفتم .اگر می خواستم  می‌توانستم بمانم .ولی تصمیم گرفتم که بروم .علتش را نمی‌دانم و هر چه فکر می کنم هم به یادم نمی آید. شاید به آمال و آرزوهای جوانی مربوط شود. اما آنان را هم درک نمی کنم.وقتی ۱۹ سال داشتم زیر همین درخت می نشستم و کتاب می خواندم. جنایت و مکافات. چه قدر با راسکلنیکف احساس نزدیکی می کردم .به خود حق جنایت می دادم .خود را مرد بزرگی می دیدم که زاده شده تا جهان و قوانین اش را تغییر دهد. به قسمت های اوج سخنرانی راسکولنیکف که میرسیدم کتاب را می‌بستم و زیر درخت برای جمعیت نامرئی طرفدارانم که نامم را هماهنگ و بسیار بلند فریاد می زدند سخنرانی می‌کردم .عاشق تنهایی و کتاب‌هایم بودم. دوست داشتم مثل داستایوفسکی، تولستوی ،دیکنز و.. جاودانه شوم. کتاب‌هایم را همه جهان بخوانند. اما الان که فکر می کنم از خود می پرسم :((آیا واقعا این چیزی بود که میخواستم؟)) تقریباً به همه آن آرزوهای دور و دراز رسیده‌ام. اما هیچ حس رضایت یا آسودگی خاصی ندارم.تمام آن طرفداران نامرئی تبدیل به طرفداران واقعی شده‌اند، بارها نامم را فریاد زده اند ، بهشان امضا داده ام،اما هیچ خبری از آن شوری که طرفداران نامرئی زیر درخت برایم ایجاد می‌کردند نبود. یک جا اشتباهی رخ داده. یک جای مسیر را اشتباه رفته ام.شاید همه ی این آرزو ها خواسته های ذهنم بوده نه قلبم.شاید هم بر عکس. به هر حال الان و اینجا یکی از این دو بسیار ناراحت و ناراضی ست. ۵۰ سال پیش زیر همین درخت بدون اینکه هیچ دارایی ،افتخار یا چیز دیگری داشته باشم خوشبخت ترین و قدرتمندترین فرد زمین بودم .خود را منجی جامعه می دانستم .شبها راحت می خوابیدم. رویا می دیدم و از فرط شیرینی شان دلم نمی خواست بیدار شوم .حالا بعد از پنجاه سال دوباره به زیر همین درخت برگشتم با کوله‌باری از کتاب و تجلیل و تشویق و ثروت. اما شبها از فرط ترس بر خود می‌لرزم. این ترس فریاد چیست ؟ رویاهایم محقق شده اند اما دلم پوسیده است. نمی‌دانم چه معنایی دارد،نمی دانم چه اشتباهی مرا به اینجا کشیده، اما هرچه می کوشم جرأت نمی‌کنم برگردم به زندگی که گذرانده‌ام نگاه کنم. گاهی فکر می کنم که آن جوان پرو و شوق که ساعت‌ها در گرمای آفتاب زیر درخت کتاب می‌خواند و رویابافی می‌کرد کس دیگری بوده است و من جایی در میانه زندگی اش با او تعویض شده ام بدون اینکه هیچ کداممان متوجه شیم. او رویای مرا زندگی کرد و من رویای او را. شاید الان او هم در گوشه ای از دنیا تنها و زیر درختی نشسته باشد و از اینکه به همه چیز رسیده و حس می‌کند هیچ ندارد متعجب باشد. نمی دانم شاید این چیزی نبود که میخواستم. تمام زندگی پشت سرم که دیگران سراسر افتخار ،موفقیت و رویایی می بینند برایم به مثابه سلول تاریکی شده که مرا در خود حبس کرده است. تنها یک پنجره روشن در انتهای این سلول تاریک و مخوف میبینم. پنجره روشنی که حتی از نگاه کردن به آن می ترسم اما نیرویی مرا به سوی آن می راند. چه بخواهم چه نخواهم به سمت پنجره روشن می روم .کسی چه می‌داند شاید همین پنجره روشن مرا  از تمام تاریکی های این سلول، ترس های شبانه و حسرت های زندگی سراسر افتخارم رهایی بخشد.
 صنوبرها سیراب شدند. خورشید کم کم غروب می کند. باید بروم و موتور را خاموش کنم و آماده شب شوم. باد برگهای صنوبر ها را می لرزاند. گویی دستهایشان را از خوشحالی به هم میمالنند.گویی آنها هم منتظر شب و ضیافت پنجره هستند

      شین براری  بازنشر  همبودگاه   امین قربانی 

نظرات  (۲۵)

07 Azar 00 ، 10:24 ع . شکیبا

سلام

من تعجب مي كنم از پيام شما در باره شهدا !!!

شما ماشاءالله اهل داستان و هنر هستید . اگر یک داستان سرو ته نداشته باشه کسی طالبش نمیشه. زندگی و شهادت هر شهیدی یک داستان واقعی داره که اگر با هنر و ادبیات ارائه بشه همه کس طالب اون میشه.

وصیتنامه یه شهید کافیه تا ما از خواب بیدار بشیم و قدر فداکاری اونها رو بدونیم.

حالا دو شهید

صد شهید

هزار شهید

صدهزار شهید

200 هزار شهید و بالاتر جونشون رو و زندگی قشنگشون رو فدا کردند تا ما در امنیت و آرامش زندگی کنیم و قشنگ و رومانتیک زندگی کنیم. 

 

ای کاش امثال شین براری یک داستان فقط یک داستان کوتاه در مورد زندگی یک شهید می نوشتند تا شما که علاقمند به او و داستانهایش هستید متوجه قدر و منزلت شهدا می شدید.

 

بعد هم اول جنگ و آخر جنگ نداره. همه اش دفاع مقدس بوده. همه اش جنگ عراق بوده با ما نه برعکس. تازه آمریکا و 37 کشور پشتیبانی و کمکش می کردند. همین که ما بعد از این هجوم وحشیانه و 8 سال مقاومت کشورمون سالم مونده و یک وجبش دست اونها نیفتاده این پیروزیه. ولی عراق چی ؟ بعد صدام لعنتی دست آمریکایی های لعنتی افتاد و بعد داعشی ها اومدند که ما نجاتشون دادیم و هنوز یک حکومت مقتدر و قوی ندارند.

در عملیات حاج عمران که عده  زیادی شهید دادیم در خرداد 65 بوده و عراق قصد حمله کرده بود که پیرانشهر را مثل خرمشهر و سوسنگرد بگیره ولی شهدای ما رفتند با جونشون جلوی لشکرهای مجهز صدام رو گرفتند . شما مطالعه کن اگر حرف من دروغ بود هرچی دلت میخواد بگو.

 

به هر حال امیدارم بی انصافی نکنید و در حد یک داستان غیر واقعی برای زندگی شهدا ارزش قائل باشید. یا علی

پاسخ:
به شین براری  اطلاع دادم  جمله تون رو که نوشته بودید   کاش یه داستان از شهدا می‌نوشت.   و  گفت  :   باشه  اگه    بنویسم  از شهدای  این روزها  می‌نویسم.     گفتم ینی چی؟    گفت    از جوانی که  یک هفته ازدواج کرده بود  و  پول  از  خودشون  قرض کرده بود  سه میلیون تومن   تا بره از  طارم  هندوانه با وانت بیاره  و توی خیابان های  کرج  بفروشه و   اون ذوق زندگی جدیدش رو داشت  و  بی خبر از جو سیاسی کشور ‌    اون تقریبا  نصف  بار خودش رو فروخته بود که  خیابون‌ها  در آبان  سال قبل شلوغ شد     و اون براش نبود  که پول بنزین گرون شده .  و  ایستاد بلکه  بقیه هندوانه هاش رو بفروشه  که   تیر  غیب  بهش گرفت  و فوت  شد  ‌ ‌ اون  نه تظاهرات کرده بود و نه اعتراض  .      بلکه آخرین تماس تلفنی اش با  کسی بود که ازش پول قرض کرده بود   و   بهش گفته بود که  پولش رو  در آورده و الان هرچی هندوانه مونده براش   سود محسوب میشه  و اینکه ازش قدردانی می‌کرد   که  تماس نیمه کاره موند و صدای شلیک  پیچید  .....     جسدش رو هم  به زور پس دادند .   چون اون رو جز  تظاهر کنندگان  محسوب کرده و  بابت تحویلش  پول  تیر  طلب کردن .      و تیر به صورتش خورده بود ‌   .  و ناشیانه  تیر رو  از جمجمه خارج کرده بودند تا  آتو و مدرک ندن دست کسی .      اون فوت شد و همسرش  باردار  بود ‌  الان بچه اش  بی پدر  داره بزرگ میشه ‌  .  شهید معنای گسترده ای داره  . حتی اونی که در راه  کسل رزق و روزی هلال    داره تلاش میکنه تا یه لقمه نون سر سفره ببره    و در این راه  دچار مرگ میشه  شهید محسوب میشه .                این  روایتی بود که  از دهان شین براری  شنیدم .    کاش خودش بیاد و تایید کنه که من  دارم  صادقانه  میگم . 
14 Esfand 00 ، 12:05 راحله نباتی

این داستان رو  شین براری بعنوان  بداهه نویسی  در  همبودگاه  ثبت کرد و آقای امین قربانی  در اینجا بازنشر کردن .   من موندم  ک  پرچم  شهادت پرستی  در قسمت نظرات این مطلب چه میکنه .    و  ع_شکیبا ی  غریبه آشنا  در اینجا  جوال کدام مطلب رو داده ؟        به قول شین براری  که    نوشته بود برام  که    ع_ شکیبا    دقیقا یکی  از ماست  ولی  با  نگاهی   محترم و  زاویه ای  منحصر بفرد خودش در نگرش به روزگار .   این روزها  اینقدر  بحث های  عین شکیبا با  ملیکا و محدثه  و  قربانی  رو  خوندم  که    واقعن   احساس  میکنم  ع_شکیبا  با  آدمای  خشک و بی منطق  تفادت داره   .  و   بطور ناخودآگاه  احترام و ارادت خاصی بهش پیدا کردم .      من خودم  هم در وبلاگ دیگری  از صفحات دوستان  حسابی بهش حمله کرده بودم  و مربوط به قدیم میشه ‌    ازش دلجویی میکنم .     نمیدونم چرا  ۸رفهای آقای براری  آب سردی به آتش زیر خاکستر من شد  و   احساس کردم  دارم اشتباه قضاوت میکنم راجع بهش.      #ع_شکیبا 

14 Esfand 00 ، 12:06 راحله نباتی

این داستان رو  شین براری بعنوان  بداهه نویسی  در  همبودگاه  ثبت کرد و آقای امین قربانی  در اینجا بازنشر کردن .   من موندم  ک  پرچم  شهادت پرستی  در قسمت نظرات این مطلب چه میکنه .    و  ع_شکیبا ی  غریبه آشنا  در اینجا  جوال کدام مطلب رو داده ؟        به قول شین براری  که    نوشته بود برام  که    ع_ شکیبا    دقیقا یکی  از ماست  ولی  با  نگاهی   محترم و  زاویه ای  منحصر بفرد خودش در نگرش به روزگار .   این روزها  اینقدر  بحث های  عین شکیبا با  ملیکا و محدثه  و  قربانی  رو  خوندم  که    واقعن   احساس  میکنم  ع_شکیبا  با  آدمای  خشک و بی منطق  تفادت داره   .  و   بطور ناخودآگاه  احترام و ارادت خاصی بهش پیدا کردم .      من خودم  هم در وبلاگ دیگری  از صفحات دوستان  حسابی بهش حمله کرده بودم  و مربوط به قدیم میشه ‌    ازش دلجویی میکنم .     نمیدونم چرا  ۸رفهای آقای براری  آب سردی به آتش زیر خاکستر من شد  و   احساس کردم  دارم اشتباه قضاوت میکنم راجع بهش.      #ع_شکیبا 

14 Esfand 00 ، 12:19 ناشناس

سه میلیون نبود  راحله جان ‌   سی میلیون بود ‌     .   پول مهم نیست .  ولی تایید میکنم   صحت  ادعای تو رو .  و  حاضرم اسم مرحوم رو  بگم  و آدرسش  رو .          اولین تماس  با  گوشی همراهش  بعد  شهادت با موبایل  برادر  بزرگش گرفته شد توسط یک غریبه و رهگذر و  بی تعارف و بی مقدمه گفت که   تیر خورده به صورتش و بینی اش .              لطفا  شین براری بیاد و  نشون بده پای حق واستاده و تایید کنه . 

پاسخ:
   آقای براری  توی سفر درمانی و قرنطینه ی  پاریس  هست  .   ۲۷  جراحی مغز باز واسه  مشکل قدیمی قسمت آیینه ای دو نیمکره ی مغز .       مگه  خبر نداری  ناشناس جان .      گمون نکنم   بخواد ببینه این درخواست رو تا جواب بده ‌        براش دعا نمیکنم . چون    اون  جاش  توی  آدمک های  زمینی نیست   و بخواد بیاد باز زجر بکشه ‌      همون بهتر که برگرده پیش خدا ‌      خودش که اگه بود الان میگفت   خب   صحیح تر این هست که فرصت باشه تا به  به دیگران خدمت  کنم .         گریه ام گرفت ‌   
14 Esfand 00 ، 12:20 راحله نباتی

منتظریم   آقای براری 

14 Esfand 00 ، 12:27 ع . شکیبا

سلام

اونم خوبه . بالاخره از هیچ بهتره.

اگر اون شخص هم مظلوم و بی گناه کشته شده اجر شهید داره چون قاتلش کسانی بودند که فتنه را طراحی کردند . مخصوصا اون کسی که صبح جمعه از خواب بیدار شد و تازه فهمید که بنزین گروه شده !!!!

بعدها خواهید فهمید که طراحی و اجرای فتنه 88 دست کیا بود. از صهیونیست ها گرفته تا سرویس های جاسوسی انگلیس و آمریکا با عربستان  و عوامل خائن داخلی مثل تاجزاده و رفقاش.

یاعلی

پاسخ:
اینو باهات هم نظرم که مقصر  اونی هست که خوابید و صبح جمعه پا شد و فهمید گران شده .      لعنت بهش 
14 Esfand 00 ، 12:31 ناشناس

آقای  براری اینجا  دو راهی انتخاب هست   انتخاب  کن  شهدا  رو بین لیست زیر  یا که از دو سال جنگ تحمیلی .    این لیست ما :    کدوم یکی رو بنویسه  ع_شکیبا و راحله   ؟ 

کودکان
فهرست افراد جان‌باختهٔ زیر ۱۸ سال در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ایران:
سید علی موسوی، ۱۲ ساله، حوالی ساختمان فرمانداری رامهرمز[۷۵]
علی غزلاوی، ۱۲ ساله، در میدان الله خرمشهر[۳۸]
امیررضا عبداللهی، ۱۳ ساله، در اسلام‌شهر تهران[۳۸][۷۶][۷۷]
نیکتا اسفندانی، ۱۴ ساله، در خیابان ستارخان تهران[۳۸]
محمد داستان‌خواه، ۱۵ ساله، در شهرک صدرای شیراز[۷۸][۷۹][۸۰][۸۱][۸۲]
آرمین قادری، ۱۵ ساله، در محله دولت‌آباد کرمانشاه[۳۸][۷۷][۸۳][۸۴]
جواد بابایی، ۱۵ ساله، در شهر قدس (قلعه حسن‌خان)[۷۷][۸۵][۸۶]
ابوالفضل شعبانی، ۱۶ ساله در سه‌راهی آدران جاده ساوه[۸۷][۸۸]
محمدجواد عابدی، ۱۶ ساله در اصفهان[۷۷][۸۹]
خالد غزلاوی، ۱۶ ساله، در خرمشهر[۳۸][۷۷]
رضا نیسی، ۱۶ ساله، از ساکنان منطقه پاستوریزه شهر اهواز[۳۸][۷۷][۹۰]
مهدی ولی‌پور، ۱۶ ساله، جاده ساوه (محل اصابت گلوله)، بهارستان (محل درگذشت)[۷۷][۹۱][۹۲]
آرش کهزادی، ۱۶ ساله، در اسلام‌شهر[۶۹][۸۵][۹۳]
احمد آلبوعلی، ۱۷ ساله، در منطقه شهرک طالقانی، ماهشهر[۳۸][۹۴]
محمدرضا احمدی، ۱۷ ساله، در محله فیض آباد سنندج[۳۸]
حسام بارانی راد، ۱۷ ساله، کرمانشاه – اهل روستای خانیله روانسر[۳۸][۹۵][۹۶][۹۷]
محمد (حمزه) بریهی، ۱۷ ساله، ساکن کوی خزعلیه اهواز – با کلت کمری و از فاصله نزدیک هدف قرار گرفت.[۳۸][۷۷]
مجاهد جامعی، ۱۷ ساله، در شهرستان کوت عبدالله شهرستان باوی[۳۸]
احمد موسوی جعاوله، ۱۷ ساله، از ساکنان شهرک اندیشه شهرستان شوشتر[۳۸][۷۷][۹۸]
امیرحسین دادوند، ۱۷ ساله، در یزدان‌شهر اصفهان[۳۸][۷۷]
آرین رجبی، ۱۷ ساله، در میدان جنگلبانی (سرباز) مریوان[۳۸][۷۷]
ساسان عیدی‌وند، ۱۷ ساله، در یزدانشهر اصفهان[۳۸][۷۷]
حسین قاسمی، ۱۷ ساله، در چهاردانگه اسلام‌شهر –[۹۷][۹۹]
محسن محمدپور، ۱۷ ساله، در خرمشهر[۱۰۰][۳۸][۷۷][۱۰۱][۱۰۲]
علیرضا نوری، ۱۷ ساله، در شهریار[۸۵][۱۰۳][۱۰۴]
پژمان (علی) قلی‌پور ملاطی، زیر ۱۸ سال، اهل لنگرود – در کرج هدف گلوله قرار گرفت.[۳۸]
پدرام جعفری، ۱۸ ساله، در فردیس کرج[۳۸]
ابراهیم مرادی، ۱۸ ساله، دانش‌آموز، در جوانرود[۷۷][۹۷][۱۰۵]

اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ایران
اسامی جان‌باخته‌ها به تفکیک استان و شهر
استان خوزستان
اهواز:

اصغر حق‌طلب، اهواز[۱۰۶]
اکبر ملک‌پور، اهواز[۱۰۶]
امیر حسینی، اهواز[۱۰۶]
امیر عساکریان، اهواز[۱۰۶]
بشیر سرخی، اهواز[۲۰][۷۳]
حسن ربیعی، اهواز[۱۰۶]
حمزه باوی، اهواز[۱۰۶]
حمزه فاضل‌السواری (حمزه عالی‌نژاد)، اهواز[۹۷][۱۰۷][۱۰۸][۱۰۹]
حمید آوی، اهواز[۱۰۷]
حمید رضازاده، اهواز[۱۰۶]
رحیم عرب‌پور، اهواز[۱۰۶]
رضا تمیمی، اهواز[۱۱۰][۱۱۱]
رضا داراب‌پور، اهواز[۷۳][۱۱۲][۱۰۷]
رضا شاه‌مرادی، اهواز – اهل اندیمشک، دانشجوی ۱۹ ساله رشته کامپیوتر دانشگاه چمران.[۱۰۷][۱۱۰][۱۱۳]
رضا صیادی، از نیروهای یگان ویژه واحد رهایی گروگان اهواز[۱۱۴]
رضا قادری، اهواز[۱۰۶]
رضا نیسی (رضا عطیه‌النیسی)، منطقه گرانه (پاستوریزه) اهواز، ۱۹ ساله – در ۲۵ آبان ۱۳۹۸ کشته شد.[۶۹][۹۷][۱۰۷][۱۱۵]
رضا یزدانی، اهواز[۱۰۶]
ریحانه ملکی، اهواز[۱۰۶]
زینب نیسان‌پور، اهواز[۱۰۶]
سعید پانکی، اهواز[۱۰۷]
سعیدحسن مشعشعی، اهواز[۲۰][۷۳]
سهیلا فلاح‌زاده، اهواز[۱۰۶]
سیدرضا خلف‌زاده، اهواز[۱۰۶]
شهلا بالدی، اهواز[۱۰۶]
عباس بریحی علوش، اهواز[۱۰۷]
علی آلبو عبادی، اهواز[۱۰۶]
علی اسماعیلی، اهواز[۱۰۶]
علی تمیمی، اهواز[۱۰۷][۱۱۶]
علیرضا اکبرپور، اهواز[۱۰۶]
فاطمه حقوردی، اهواز[۱۰۶]
فریبا آل‌خمیس، اهواز[۱۰۶]
فریحه کریم‌زاده، اهواز[۱۰۶]
قاسم باوی، اهواز – ۴۵ ساله، از بازداشت‌شدگان آبان ۱۳۹۸ که پس از آزادی، به دلیل شکنجهٔ شدید در دورهٔ بازداشت دچار اختلالات روانی شده و خودکشی کرد.[۱۱۷][۱۱۸][۱۱۹]
کمال دغاغله، اهواز[۱۰۷][۱۱۰]
کوثر بغلانی، اهواز[۱۰۶]
کوثر تابع معتوقی، اهواز[۱۰۶]
مبین مقدم، اهواز[۱۰۶]
محدثه مقدم، اهواز[۱۰۶]
محسن عساکره، اهواز[۱۰۶]
محمد (حمزه) بریهی، اهواز – ۱۷ ساله[۳۸][۱۰۷]
محمدرضا عسافی‌زرگانی، اهواز[۶۹][۷۶][۹۷][۱۰۷]
مریم اسماعیلی، اهواز[۱۰۶]
مریم عیدانی، اهواز[۱۰۶]
معصومه داراب‌پور، اهواز[۷۳][۱۱۲][۱۰۷]
مهدی دریس مولایی، اهواز[۱۰۶]
مهدی زرگانی، اهواز[۱۰۷]
مهدی عبدی، اهواز[۱۰۶]
مهدی غلام‌زاده، اهواز[۱۰۶]
مهدی فلاحی، اهواز[۱۰۶]
مهدی قادری، اهواز[۱۰۶]
میثم مجدم، اهواز[۶۹][۹۷][۱۰۷]
نوید عساکره، اهواز[۱۰۶]
هانی شهبازی، اهواز[۲۱][۱۱۰]
بهبهان:

(نام: نامشخص) تدین، بهبهان[۹۷][۱۲۰]
فرزاد انصاری‌فر، بهبهان[۱۲۱][۱۲۲][۱۲۳][۱۲۴][۱۲۵][۱۲۶]
احسان عبدالله‌نژاد، بهبهان – ۲۸ ساله، آرایشگر و فوق دیپلم برق (اولین کشتهٔ روز ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در بهبهان، ۲ گلوله در ران و ۲ گلوله در سینه)[۱۲۷][۶۹][۹۷][۱۲۱][۱۲۰][۱۲۸]
اسماعیل بازرگان، بهبهان[۲۰][۷۳]
فرزاد تضمی‌پور، بهبهان[۱۲۰]
محمد حشم‌دار، بهبهان – ۳۳ ساله، اصابت گلوله به گلو[۱۲۷][۹۷][۱۱۰][۱۲۹][۱۳۰][۱۳۱]
محمدحسین (امیرحسین) قنواتی، بهبهان – ۲۶ ساله (دومین کشتهٔ روز ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در بهبهان)[۶۹][۹۷][۱۲۱][۱۲۰][۱۲۷]
محمود دشتی‌زاده، بهبهان – ۲۹ ساله، پدرِ ۲ فرزند، اصابت گلوله به قلب هنگامی که برای نجات برادرش (مهرداد دشتی‌زاده) به سمت او می‌رود[۱۲۷][۶۹][۹۷]
مهرداد دشتی‌زاده، بهبهان – ۲۶ ساله، کشاورز، اصابت گلوله به سر[۱۲۷][۶۹][۹۷][۱۲۰]
خرمشهر:

ابراهیم مطوری، خرمشهر[۶۹][۹۷]
حسن تمیمی، خرمشهر – ۲۵ آبان ۱۳۹۸[۶۹][۱۳۲]
خالد غزلاوی، خرمشهر – ۱۶ ساله[۳۸][۶۹][۷۶][۹۷]
خالد منیعات، خرمشهر[۶۹][۹۷]
علی غزلاوی، خرمشهر – ۱۲ ساله[۳۸][۹۷][۱۲۰]
محسن محمدپور، خرمشهر – ۱۷ ساله[۱۰۰][۹۷][۱۰۲][۱۳۳][۱۳۴]
محسن نجل‌علی منیعات، خرمشهر[۱۱۲][۱۱۰]
میثم عبدالوهاب عدگی‌پور، خرمشهر – ۳۰ ساله[۱۲۰]
میثم منیعات (ناصری)، خرمشهر[۷۶][۹۷]
میلاد حمیدی (حمیداوی)، خرمشهر[۶۹][۹۷][۱۲۰]
میثم عتیقی، خرمشهر[۱۳۵]
آبادان:

حلیمه سمیری، آبادان – ۳۴ ساله – از بازداشت‌شدگان اعتراضات، جان‌باختن پس از شکنجه[۳۷][۹۷][۱۳۶]
روانبخش آمامی‌راد (ململی گلزاری)، آبادان[۷۳][۹۷][۱۳۷]
علی بغلانی، آبادان[۶۹][۹۷][۱۲۰]
ماهشهر:

احمد بشارت، ماهشهر[۱۳۸]
احمد چراغیان، شهر جراحی (چمران) – ۴۰ ساله، پدر ۳ دختر، کارمند پتروشیمی[۱۳۹][۱۳۹][۱۴۰][۱۴۱]
احمد خواجه آلبوعلی، ماهشهر[۶۹][۹۷][۱۳۹][۱۴۲]
اقبال اسماعیلی، ماهشهر – ۵۲ ساله[۹۷][۱۴۲][۱۴۳]
امین بچاری، ماهشهر[۱۳۸]
حمید شیخانی، شهرک کوره (طالقانی) ۲۶ آبان بازداشت و ۲ آذر جنازه‌اش تحویل خانواده‌اش داده شد.[۶۹][۹۷]
رزاق ناصر زاده، ماهشهر[۷۲][۱۴۲]
سالم امیر سنجران (عیدانی)، نیزار ماهشهر – اهل شهر جراحی (چمران) – در ۲۷ آبان ۱۳۹۸ کشته شد.[۱۱۵][۱۳۹][۱۴۲]
شهاب حطاوی، ماهشهر[۹۷][۱۴۲]
طاهرآل خمیس، ماهشهر – ۲۵ ساله، دارای ۱ فرزند ۷ ساله[۱۳۹][۱۴۲]
عباس (رضا) عساکره منصوری، میدان جراحی مقابل «نیزار حمیدی» – تازه داماد، میوه فروش[۶۹][۹۷][۱۱۵][۱۳۹][۱۴۲][۱۴۴]
عباس منصوری، شهر جراحی، فرزند طعمه[۱۳۹]
عدنان هلالی، ماهشهر[۶۹][۹۷][۱۲۰][۱۳۹]
علی باوی، شهر جراحی[۱۳۹]
علی خواجه آلبوعلی، ماهشهر[۶۹][۹۷][۱۲۰][۱۳۹]
علی مرادی، ماهشهر[۷۲][۱۴۲]
فرشاد حاجی‌پور میلاسی، ماهشهر – اهل لردگان، ۳۰ ساله، در در روستای «له دراز» لردگان به خاک سپرده شد.[۹۷][۱۴۲][۱۴۵][۱۴۶][۱۴۷][۱۴۸][۱۴۹]
قاسم باوی، ماهشهر[۶۹][۹۷][۱۲۰][۱۳۹]
مجتبی عبادی، ماهشهر[۶۹][۹۷][۱۲۰]
محسن آلبوعلی، ماهشهر[۶۹][۱۵۰]
محسن عبادی‌مهر، شهر جراحی[۱۳۹]
محمد خالدی، ماهشهر[۶۹][۹۷][۱۲۰]
محمد خالقی، ماهشهر[۶۹][۱۵۱]
منصور الباوی، ماهشهر[۹۷][۱۴۲]
منصور دریس، ماهشهر[۶۹][۹۷][۱۲۰]
منصور عساکره، ماهشهر[۷۲][۱۵۲]
هادی قربانی، ماهشهر[۶۹][۹۷]
یوسف خالدی، ماهشهر[۹۷][۱۲۰][۱۴۲]
یوسف مجتبی آلبوعبادی، نیزار ماهشهر[۹۷][۱۱۵][۱۳۹][۱۴۲]
(نام: نامشخص) چنعانی، ماهشهر (جراحی)، دختربچه[۱۳۹]
(نام: نامشخص) همسر آقای مختار عتقی، ماهشهر[۶۹][۹۷][۱۲۰][۱۳۹][۱۵۳]
اصغر رجایی، ماهشهر[۱۳۵]
جواد بابایی، ماهشهر[۱۳۵]
محسن سرافراز، ماهشهر[۱۳۵]
حمید شیخی، ماهشهر[۱۳۵]
جابر صابری، ماهشهر[۱۳۵]
کوروش اهوازی، ماهشهر[۱۳۵]
احمد روحانی فر، ماهشهر[۱۳۵]
مجتبی رضایی، ماهشهر[۱۳۵]
کامران داوری، ماهشهر[۱۳۵]
احسان صادقی، ماهشهر[۱۳۵]
جعفر پناهی، ماهشهر[۱۳۵]
علی جلوه، ماهشهر[۱۳۵]
جواد نظارت، ماهشهر[۱۳۵]
حیاوی شریفات، ماهشهر[۱۳۵]
علیرضا قنواتی، ماهشهر[۱۳۵]
مرشا دهی، ماهشهر[۱۳۵]
همایون دشتی، ماهشهر[۱۳۵]
عباس انصاریان، ماهشهر[۱۳۵]
حسن ویسی، ماهشهر[۱۳۵]
جمشید ملحان، ماهشهر[۱۳۵]
سربندر:

احمد بشاره دورقی، سربندر، ۲۲ ساله[۹۷][۱۵۴]
اندیمشک:

حجت لهراسبی، اندیمشک[۱۳۸]
حسین (عبدلله) لرستانی، اندیمشک – ۲۱ ساله، اصابت گلوله به سر، در پی هجوم نیروهای امنیتی به منزل یکی از بستگانش[۹۷][۱۵۵][۱۵۶][۱۵۷][۱۵۸]
شفیع بازتاب، اندیمشک[۱۱۲][۱۱۰]
علی اسفندیاری، اندیمشک[۱۱۲][۱۱۰]
محمدحسین قاسمی، اندیمشک[۱۳۵]
محمد طهماسبی، اندیمشک[۱۳۵]
حسین ذوالفقاری، اندیمشک[۱۳۵]
آرمان اسدی موری، اندیمشک[۱۳۵]
زونیام حسنکی، اندیمشک[۱۳۵]
امین نظریان اشتری، اندیمشک[۱۳۵]
علی محبی، اندیمشک[۱۳۵]
مهرداد رضایی میرکائد، اندیمشک[۱۳۵]
محمدرضا چهارمحالی، اندیمشک[۱۳۵]
رضا رشیدی چغاخور، اندیمشک[۱۳۵]
شوشتر:

احمد سعدی، شوشتر[۲۰][۷۳]
احمد موسوی جعاوله، شوشتر – ۱۷ ساله[۳۸][۶۹][۹۷][۱۲۰]
ایمان موسوی[۷۳][۱۵۹]
جمال کعبی، شوشتر[۲۱][۱۱۰]
عادل کعبی فرزه، شوشتر[۲۱][۱۱۰]
عارف دلفی، شوشتر[۲۱][۱۱۰]
عدی کعبی، شوشتر[۲۱][۱۱۰]
علی کعبی، شوشتر[۲۱][۱۱۰]
عمار زغبی، شوشتر[۲۱][۱۱۰]
قاسم زغبی، شوشتر[۲۱][۱۱۰]
مهدی عگبی، شوشتر[۲۱][۱۱۰]
میلاد سلیمانی، شوشتر[۲۱][۱۱۰]
یاس سلیمانی، شوشتر[۲۱][۱۱۰]
شوش:

صادق کعبی، شوش[۲۰][۷۳]
حمیدیه:

احمد ساعدی، حمیدیه[۲۰][۷۳]
شهاب سیاحی، حمیدیه[۲۰][۷۳]
رامهرمز:

سید علی موسوی، رامهرمز[۷۵][۹۷]
کوت عبدالله:

مجاهد جامعی، ۱۷ ساله، در شهرستان کوت عبدالله شهرستان باوی[۳۸][۱۶۰]
استان کرمانشاه
جوانرود:

آرش ایوبی، جوانرود[۱۶۱]
ابراهیم مرادی، جوانرود – دانش‌آموز، ۱۸ ساله[۹۷][۱۰۵][۱۲۰][۱۶۲]
بهرام غلامی، جوانرود[۱۶۱]
جبار تجاره (توجاره)، جوانرود[۷۶][۹۷][۱۲۰][۱۶۲]
حمزه نقدی، جوانرود[۶۹][۹۷][۱۲۰][۱۶۲]
خالد رشیدی، جوانرود[۲۰][۱۶۱]
ریبوار سیدرستمی، جوانرود[۶۹][۱۶۲][۱۶۱]
سلمان رحمانی، جوانرود[۶۹][۹۷][۱۲۰][۱۶۲]
عزیز (نام خانوادگی: نامشخص)، جوانرود – کارگر فضای سبز شهرداری که ناشنوا بوده‌است.[۱۶۲]
علی (یونس) فیروزبخت، جوانرود[۶۹][۱۶۲][۱۶۱]
عمران ولیدی، جوانرود[۶۹][۹۷][۱۶۱]
فرشاد خیراندیش، جوانرود[۱۶۱]
کاوه رضایی، جوانرود[۶۹][۹۷][۱۶۱]
کاوه محمدی، جوانرود[۹۷][۱۲۰][۱۶۳]
کاوه مرادی، جوانرود[۱۶۲]
مبین عبداللهی، جوانرود[۶۹][۹۷][۱۲۰][۱۶۲] – اهل روستای شبانکارهٔ شهرستان روانسر، ۲۴ساله و متأهل. روز یکشنبه ۲۶ آبان و در جریان درگیری نیروهای سپاه با معترضان در میدان بسیج جوانرود، مبین در داخل قهوه‌خانه‌ای روبروی پاساژ ۲۲ بهمن بوده و از شیشه بیرون را نگاه می‌کند که با اصابت گلوله جان می‌سپارد.[۱۶۴][۱۶۵][۱۶۶][۱۶۷]
هاشم مرادی، جوانرود – پیکر او که از ۲۶ آبان مفقود شده بود، ۱۱ دی ۱۳۹۸ درحالی‌که آثار شکنجه بر بدن او قابل مشاهده بوده‌است، در یکی از رودخانه‌های اطراف شهر جوانرود پیدا شد.[۱۶۱][۱۶۸][۱۶۹]
یونس هوشنگی، جوانرود[۶۹][۹۷][۱۲۰][۱۶۲]
وحید عبدی، جوانرود[۱۳۵]
فرهاد غفوری، جوانرود[۱۳۵]
امجد شاهمرادی، جوانرود[۱۳۵]
کرمانشاه:

آرمین قادری، کرمانشاه – ۱۵ ساله[۳۸][۸۴][۱۶۲]
اسکندر مرتضوی، کرمانشاه[۱۰۶]
ایرج جواهری، کرمانشاه – از کارکنان پلیس منطقه الهیه کرمانشاه بود.[۱۱۴]
برهان منصورنیا، کرمانشاه – اهل مریوان[۹۷][۱۷۰][۱۷۱]
بهروز فرهادپور، کرمانشاه[۱۰۶]
بهمن عزیزی، کرمانشاه[۱۶۲]
بهنام امیریان، کرمانشاه[۷۲][۱۱۱]
جمشید کاظمی، کرمانشاه[۱۰۶]
جواد حیدری، کرمانشاه[۱۰۶]
حجت جلالی، کرمانشاه[۱۰۶]
حسام بارانی راد، کرمانشاه – ۱۷ ساله، اهل روستای خانیله روانسر[۳۸][۱۶۰][۹۵][۹۶][۹۷][۱۶۲]
حشمت مرادی، کرمانشاه[۷۲][۱۱۲]
حمزه فرجی[۱۷۲][۱۷۳]
حمید چراغی، کرمانشاه[۱۳۸]
خسرو کریمی، کرمانشاه[۷۲][۱۱۲]
دانیال محمدی، کرمانشاه[۹۷]
دانیال محمدی، کرمانشاه[۱۶۲]
رامین میرزایی، کرمانشاه[۹۷][۱۶۲]
رضا امیدی یاریجانی، اهل دهستان جلالوند، بخش فیروزآباد کرمانشاه – ۲۲ ساله، از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان، در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه، پس از ابلاغ حکم ۴ سال زندان، اقدام به خودکشی کرد[۱۷۴][۱۷۵][۱۷۶][۱۷۷]
رضا محمودی، کرمانشاه[۷۲][۱۱۲]
سعید ارشادی، کرمانشاه[۱۰۶]
سعید اسماعیلی، کرمانشاه[۷۲]
سعید امیری، کرمانشاه[۷۲][۱۱۲]
سعید بیژ، کرمانشاه[۷۲][۱۱۲]
سعید رضایی، کرمانشاه[۱۱۵]
صدرا سربله، کرمانشاه[۷۲]
عبدالرضا شیرزادی، کرمانشاه[۶۹][۹۷][۱۶۲]
عصمت حیدری، کرمانشاه[۱۰۶]
علی القاسی، کرمانشاه[۷۲][۱۱۲]
علی غفوری، کرمانشاه[۱۰۶]
علی غلامپور، کرمانشاه[۱۰۶]
علیرضا داموندی، کرمانشاه[۱۰۶]
غلام تابزر، کرمانشاه[۷۲][۱۱۲]
فرخ جباری، کرمانشاه[۱۰۶]
فرشاد توکلی، کرمانشاه[۱۰۶]
فرشید عزت شاهی، کرمانشاه[۱۰۶]
فرهاد مجیدی، کرمانشاه[۱۰۶]
محسن کرمی‌نیا، کرمانشاه – – ۳۴ ساله، دارای دکترای تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی[۹۷][۱۷۸][۱۷۹][۱۸۰]
محمد پالانی، کرمانشاه[۱۶۲]
محمد میرزایی، کرمانشاه – ۲۱ ساله[۶۹][۹۷][۱۲۰][۱۶۲]
محمد نادری، کرمانشاه[۷۲][۱۱۲]
محمود رضایی، کرمانشاه[۷۲][۱۱۲]
محمود فردپور، کرمانشاه[۱۰۶]
مسعود ابراهیمی، کرمانشاه[۱۰۶]
مسعود مرادی، کرمانشاه[۷۲][۱۱۲]
مسلم فیاضی، کرمانشاه[۱۰۶]
مصطفی فرزامی، کرمانشاه[۱۶۲]
مظفر ظهیری، کرمانشاه[۶۹][۹۷][۱۲۰][۱۶۲]
مظفر وطن‌دوست، کرمانشاه[۶۹][۹۷][۱۶۲]
منوچهر فتحی، کرمانشاه[۷۲][۱۱۲]
نادر بیرانوند، کرمانشاه – ۲۲ ساله[۱۲۰][۱۶۲]
نادر بیژنوند، کرمانشاه[۶۹][۹۷][۱۶۲]
نادر رضایی آبطاف، کرمانشاه – پس از بازداشت در ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در محلهٔ جعفرآباد کرمانشاه، تحت شکنجه کشته شد. جسد او را روز ۸ دی ۱۳۹۸ به خانواده‌اش تحویل دادند.[۳۵][۱۸۱]
نادر رضایی آبطاف، کرمانشاه[۱۳۸]
هاشم عزتی‌پور، کرمانشاه[۱۰۶]
هدایت قربانی، کرمانشاه[۱۰۶]
هوشنگ کریمی، کرمانشاه[۷۲][۱۱۲]
وحید فتحی، کرمانشاه[۷۲][۱۱۲]
ویدا شکیبایی مقدم، کرمانشاه[۱۰۶]
یونس جلیلی، کرمانشاه[۱۶۲]
یونس عزتی، کرمانشاه[۹۷][۱۶۲]
یونس عینی، کرمانشاه[۲۰]
(نام: نامشخص) نیازی‌منش، کرمانشاه[۹۷]
استان کردستان
سنندج:

احمدرضا محمدی، سنندج[۱۳۸]
رضا صادقی، سنندج[۲۱][۹۷]
سوران محمدی، سنندج[۲۱][۹۷]
علی جواهری، سنندج[۲۱][۹۷]
کاوه ویسانی، سنندج – در ۲۶ آبان ۱۳۹۸ در سنندج بازداشت شد و جسد وی ۱۵ آذر در حومه سنندج (باباریز) رها شد.[۹۷][۱۸۲][۱۸۳]
محمدرضا احمدی، سنندج – ۱۷ ساله[۳۸]
مسعود امینی، سنندج[۲۱][۹۷]
مظفر سیفی، سنندج[۶۹][۹۷]
هیوا رحیمی، سنندج[۲۱][۹۷]
مریوان:

آرین رجبی (فرجی)، مریوان – ۱۷ ساله[۳۸][۹۷][۱۲۰]
ادریس بیواره، مریوان[۶۹][۹۷][۱۲۰]
ارشاد رحمانیان، مریوان – پیکر او ۲۴ آذر ۱۳۹۸ حوالی سد گاران مریوان پیدا شد. او در جریان اعتراض‌های آبان بازداشت شده بود.[۹۷][۱۸۴][۱۸۵][۱۸۶][۱۸۷][۱۸۸]
بهروز ملکی، مریوان[۶۹][۹۷][۱۲۰]
دانیال استواری، مریوان[۷۶][۹۷][۱۲۰][۱۸۹]
شاهو ولیدی، مریوان[۶۹][۱۲۰]
عثمان احمدی، مریوان[۶۹][۹۷]
عثمان نادری، مریوان[۶۹][۹۷][۱۲۰]
مهران تاک، مریوان – ۳۱ ساله، دارای یک فرزند ۱۴ ماهه[۹۷][۱۲۰][۱۹۰]
کامیاران:

کاوه ویسانی، کامیاران – در ۱۵ آذر ۱۳۹۸ پیکرش در بیابان پیدا شد.[۱۹۱]
استان ایلام
ایلام:

سجاد اسماعیلی، ایلام – ۱۰ روز پس از بازداشت در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۹۸ پیکر او به خانواده‌اش تحویل داده شد.[۱۹۲][۱۹۳]
استان کرمان
سیرجان:

روح‌الله (جواد) نظری فتح‌آبادی، سیرجان[۶۹][۹۷][۱۹۴]
استان آذربابجان غربی
بوکان:

شلیر دادوند، بوکان[۶۹][۱۲۹][۱۹۵]
هیوا نادری، بوکان[۶۹][۱۲۹][۱۹۵]
استان آذربایجان شرقی
تبریز:

علی حسینی، تبریز[۶۹][۹۷]
زهرا خانی قبادلو، تبریز[۱۳۵]
هشترود
اکبر کریمی‌اصل، هشترود – ۲۵ ساله، فیلمساز، پس از ۲ هفته بی‌خبری پیکرش با آثار بریدگی‌های زیاد در ناحیه سر و صورت از سد سهند پیدا شد.[۱۹۶]
استان اصفهان
اصفهان:

آرشام ابراهیمی، اصفهان[۱۹۷]
ایوب بهرامیان، اصفهان[۲۰][۹۷]
بهزاد معینی‌فر، اصفهان – ۲۷ ساله، دارای مدرک کارشناسی ارشد رشتهٔ حسابداری[۱۹۸][۱۹۹]
جواد شیازی، زینبیهٔ اصفهان – ۲۶ ساله، مراسم خاکسپاری وی ۱ آذر ۱۳۹۸ در باغ رضوان اصفهان برگزار شد.[۹۷][۲۰۰][۲۰۱][۱]
حسین کرمی علویجه، ملک‌شهر – ۵۱ ساله[۱۲۹][۲۰۲]
حمید شریفی، زینبیه اصفهان[۹۷][۲۰۳][۲۰۴]
رضا عباسی، اصفهان – وی پس از گذشت نزدیک به دو ماه بر اثر عفونت ناشی از زخم گلوله در بیمارستان جان سپرد.[۲۰۵]
سعید ترکان، اصفهان (زاجان)[۹۷]
علی مختاری، اصفهان[۱۳۷]
فرشید آفرین، اصفهان[۲۱]
مجید رضایی، اصفهان[۲۰۶]
محمد آرمان، اصفهان[۲۱]
محمد تقی‌یار، اصفهان (زاجان)[۹۷]
محمدجواد عابدی، اصفهان[۸۹][۹۷][۲۰۷][۲۰۸]
مسعود بهارلو، زینبیه،اصفهان – ۲۵ ساله[۱۲۹][۲۰۹]
مهدی سبزی، اصفهان[۲۱]
مهران علی‌پور، اصفهان – زادهٔ کازرون، از معترضان آبان که دی ۱۳۹۸ بازداشت شده بود و روز ۲۰ بهمن، بر اثر شدت ضربات وارده به جمجمه، بینی و شکم جان‌باخت.[۳۶]
یدالله باباصفری، اصفهان (زاجان)[۹۷]
یعقوب نجفی بابا، اصفهان – اهل کوهرنگ – دارای ۳ فرزند، یک دختر ۳ ساله و دوقلوی یک ساله، در ۲۶ آبان ۱۳۹۸ کشته شد.[۱۱۵]
یعقوب نجفی حاجی‌پور، کوهرنگ اصفهان[۹۷]
وحید شیازی، اصفهان[۱۳۵]
محمدمهدی اقبالی، اصفهان[۱۳۵]
آرش حبیبی، اصفهان[۱۳۵]
حسین زندایی، اصفهان[۱۳۵]
علی فقیهی، اصفهان[۱۳۵]
حسین سعیدی، اصفهان[۱۳۵]
محسن کریمی، اصفهان[۱۳۵]
محمدحسن شیخی، اصفهان[۱۳۵]
مهرداد عمویان، اصفهان[۱۳۵]
میلاد حاتمی، اصفهان[۱۳۵]
یزدان‌شهر:

آرمان امانی، یزدانشهر – اهل مسجدسلیمان، ۲۰ ساله[۲۱۰]
آرمان امانی، یزدان‌شهر[۹۷]
ابراهیم منصوری، یزدانشهر نجف آباد – متولد ۱۳۶۲، دارای یک فرزند[۹۷][۱۱۵][۲۱۱][۲۱۲]
امیرحسین دادوند، یزدان‌شهر – ۱۷ ساله[۳۸][۱۶۰][۹۷]
رسول امانی، یزدان‌شهر[۹۷][۱۲۹]
ساسان عیدی‌وند، یزدان‌شهر – ۱۷ ساله[۳۸][۹۷][۲۱۳]
صفر عیدی‌وند، یزدان‌شهر – دارای ۱ فرزند[۹۷][۲۱۴][۲۱۵][۲۱۶][۲۱۷]
احمدرضا عیدی‌وند، یزدان‌شهر[۱۳۵]
قهدریجان:

محمد ابراهیمی، قهدریجان[۹۷][۱۲۹]
نعمت‌الله شفیعی، قهدریجان[۹۷][۲۱۸]
نجف‌آباد:

امیرحسین داودوند، نجف‌آباد – متولد ۱۳۸۲، قهرمان چند دوره کیک بوکسینگ، در ۲۶ آبان ۱۳۹۸ کشته شد.[۱۱۵][۲۱۹]
محمد امیری، نجف‌آباد[۱۳۸]
محمد پورپیرعلی، نجف‌آباد[۹۷][۲۱۸]
فریدون‌شهر:

الهه رستگار، تبر فریدون‌شهر اصفهان[۱۳۷]
زرین‌شهر
حسن‌پور پیرعلی، زرین‌شهر[۱۳۸]
حسین‌پور پیرعلی، زرین‌شهر[۱۳۸]
استان البرز
کرج:

ابراهیم کتابدار، کرج – ۳۰ ساله، پدرِ ۲ دختر خردسال، به نام‌های سودا و سوگند[۲۰][۹۷][۲۲۰][۲۲۱][۲۲۲]
آمنه شهبازی‌فرد، کرج – ۳۴ ساله، در ۲۶ آبان ۱۳۹۸ کشته شد.[۹۷][۲۲۳][۲۲۴][۲۲۵][۲۲۶]
ابراهیم مهدی‌پور، کرج[۹۷]
امید رضایی، مارلیک کرج[۹۷]
امیر شکری، کرج[۹۷]
امیرحسین صادقی، کرج – دانش‌پژوه و از مبتکرین دستگاه آب شیرین کن ارزان قیمت[۹۷][۲۲۷][۲۲۸]
بهرام احسانی، کرج[۱۳۷]
بیتا خدادادی، کرج[۱۵۹]
پارسا، بدرلو، کرج[۱۳۷]
حسام نام‌آور، کرج[۱۳۷]
حسین دلفان، کرج[۱۱۱]
حمیدرضا قبولی، شهرک اندیشه کرج – ۱۹ ساله[۹۷][۲۲۹][۲۳۰][۲۳۱]
رحیم امینی (امین آبادی)، کرج (فردیس) – قهرمان پرورش اندام، دارای یک فرزند پسر[۹۷][۲۳۲][۲۳۳][۲۳۴]
رسول بختیاری، کرج[۱۱۱]
رضا رحیمی، کرج[۱۱۱]
سعید درخشان، کرج[۱۳۸]
شهرام معینی، کرج – اهل منجیل، ۴۴ ساله[۹۷][۱۲۰][۲۳۵]
صادق بختیاری، کرج[۱۱۱]
علی بختیاری، کرج[۱۱۱]
علی خدامرادی، کرج[۱۳۷]
علیرضا محمدزاده، کرج[۱۱۱]
فرخ غفاری، کرج[۱۱۲]
کورش شیدانی، کرج[۹۷]
محسن چمن فر، کرج[۱۱۱]
محمدرضا نیکوروان، کرج – اهل روستای قاضیان استان گیلان[۹۷][۲۳۶]
محمود سلطانی، کرج[۱۳۷]
محمود صادقپور، کرج[۱۳۷]
مرتضی صادقی‌نادر، کرج[۹۷][۲۳۷]
مهدی حمیدی، کرج[۱۱۱]
مهدی عباس‌زاده، کرج[۷۲]
مهناز مهدی‌زاده، کرج[۹۷][۲۳۸]
میثم احمدی، منظریه کرج – زادهٔ ۲۸ آبان ۱۳۷۱[۹۷][۲۳۹]
میلاد محققی، مارلیک – ۲۴ ساله[۲۴۰][۲۴۱]
نادر مختاری، کرج – ۳۵ ساله، بازداشت‌شده آبان ۱۳۹۸ که مدت‌ها به دلیل اصابت ضربات باتوم در کما بود، ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ در بازداشتگاه کهریزک جان‌باخت[۲۴۲][۲۴۳][۲۴۴]
مشکین‌دشت:

سیدعلی حسینی، مشکین‌دشت کرج[۹۷]
عزیزالله اسکندری، مشکین‌دشت کرج[۹۷]
فردیس:

آزاده ضربی، فردیس کرج – زادهٔ ۱۳۷۲[۹۷][۲۴۵][۲۴۶]
آشور کالتا، فردیس کرج – از جامعه آشوری ایران، اهل ارومی، متولد ۴ بهمن ۱۳۶۰، در ۲۵ آبان ۱۳۹۸ کشته شد.[۷۶][۹۷][۲۴۷][۲۴۸]
اکبر لنگری، فردیس کرج – ۲۳ ساله[۹۷][۲۴۹]
امید صالحی، فردیس کرج – ۲۱ ساله، دانشجو[۶۹][۹۷][۱۱۰]
پدرام جعفری کمیجانی، فردیس کرج – ۱۸ ساله، در ۲۷ آبان ۱۳۹۸ کشته شد.[۳۸][۷۶][۹۷][۲۱۸][۲۵۰]
حسین قدمی، فردیس کرج – ۳۰ ساله، تراشکار[۲۵۱]
حمید قائمی، فردیس کرج[۲۱]
علیرضا آزادی، فردیس کرج[۹۷]
علیرضا طیبی سالار، فردیس کرج[۲۰]
فرامرز پورفرسادی، فردیس کرج – دارای ۲ فرزند ۲ ساله و ۱۲ ساله[۹۷]
محمدامین الله‌قلی، فردیس کرج – ۲۴ ساله[۹۷]
مهدی پاپی، فردیس کرج – ۳۱ ساله[۹۷][۱۲۰][۲۵۲]
میلاد نژه ورد، فردیس کرج[۱۱۵]
ناصر رضایی، فردیس کرج – اهل سنندج، متولد ۱۳۶۲ فارغ‌التحصیل رشتهٔ کشاورزی از دانشگاه بروجرد، اصابت گلوله به چشم[۱۵۵][۲۵۳][۲۵۴][۲۵۵]
مهرشهر:

پویا بختیاری، مهرشهر کرج[۲۵۶]
رضا خزایی، مهرشهر کرج[۲۰]
نیکتا خزایی، مهرشهر کرج[۲۰]
گلشهر:

آذر میرزاپور زهابی، گلشهر کرج – ۴۵ ساله، پرستار، سرپرست خانوار، دارای ۴ فرزند[۹۷][۲۵۷][۲۵۸][۲۵۹]
امیرحسین کبیری، گلشهر کرج – ۳۲ ساله[۲۶۰][۲۶۱][۲۶۲][۲۶۳]
حمید رسولی، گلشهر کرج – ۳۳ ساله – ۲۵ آبان ۱۳۹۸- آرامگاه: آرامستان الوند استان قزوین[۹۷][۲۶۴][۲۶۵][۲۶۶][۲۶۷]
شهنام (امیر) شکری، گلشهر کرج[۹۷][۱۱۵]
مهدی طاهرزاده، گلشهر کرج[۲۶۸]
استان تهران
تهران:

ابوالفضل شعبانی، سه‌راهی آدران جاده ساوه – ۱۶ ساله[۸۸][۲۶۹]
ابوالفضل عرب، تهران[۱۳۸]
احمد مرادی، تهران[۲۱][۷۲]
احمدرضا فلاح، یافت‌آباد تهران[۲۰][۷۳]
اسماعیل عرب‌احمدی، تهران – ۲۸ ساله[۹۷][۲۷۰][۲۷۱]
بهنام کاشی[۲۰۶]
پدرام شجاعی، تهران[۷۳][۱۵۹]
حسن دوست، تهران[۲۰۶]
حسین صفایی‌نصب، میدان انقلاب ابتدای خیابان آزادی – ۳۵ ساله[۸۸][۲۷۲]
حمید نظری، فعال دانشجویی سابق که در جریان اعتراض‌های آبان بازداشت شده بود، ۲۴ ساعت پس از آزادی بر اثر سکته درگذشت. وی پس از آزادی گفته بود به او در بازداشت تزریق شده‌است.[۲۷۳]
رامین دانا، تهران[۷۳][۱۵۹]
رامین لمسه، تهران – اهل شبستر – ۲۸ ساله[۷۲][۱۱۵]
رضا اینانلو، قدس تهران[۷۳][۱۱۱]
رضا حسینی، قدس تهران[۲۰][۷۳]
سجاد باقری، تهران – اهل کرمانشاه، ناشنوا، پدر یک فرزند خردسال[۹۷][۲۷۴][۲۷۵][۲۷۶][۲۷۷]
سمانه ذوالقدر، تهران[۱۳۷]
سید علی فتوحی، تهران – اهل کوهساره، اردبیل[۹۷][۲۱۸]
سید قاسم حسینی، تهران (تهرانسر) – ۳۵ ساله[۶۹][۷۲][۹۷]
علی بهبودی، تهران[۶۹][۷۲]
علی شیرمحمدی، تهران[۱۵۹]
علی فروتن لگران، تهران – اهل خیاو (مشگین‌شهر)، ۱۹ ساله[۲۷۸]
علی فرون لگران، تهران[۷۲]
علیرضا محمدزاده، سه‌راهی آدران تهران – اهل سراب٬ متولد ۱۳۶۹، دارای ۲ فرزند[۲۷۹][۲۸۰][۲۸۱]
فرزاد کمانگیر، تهران – اهل سنندج، ۲۰ ساله[۲۸۲][۲۸۳][۲۸۴]
فریدون کاظمی، سرآسیاب تهران – ۲۶ آبان ۱۳۹۸[۶۹]
مجید غیب‌الهی، تهران[۷۳][۱۵۹]
مجید فلاح‌پور، تهران – اصالتاً اهل گیلان[۶۹][۹۷]
مجید ملکی، تهران[۷۳][۱۵۹]
محمد حیدریان، تهران[۱۳۷]
محمد صفری، تهران[۷۲]
محمد ملکی، سه‌راهی آدران جاده ساوه – ۲۳ ساله، متأهل، دارای ۱ فرزند، در ۲۵ آبان با شلیک گلوله نیروهای امنیتی مجروح شد. ۶ بهمن ۱۳۹۸ بر اثر جراحات جان باخت و روز ۸ بهمن ۱۳۹۸ در امامزاده‌باقر شهرستان بهارستان به خاک سپرده شد.[۲۸۵][۲۸۶][۲۸۷][۲۸۸]
مصطفی فرزامی، تهران – اهل کرمانشاه – خواننده[۹۷][۲۸۹][۲۹۰][۲۹۱]
مهدی کارکایی، تهران[۷۳][۱۵۹]
مهرداد حسابی، تهران – اصالتاً اهل شیجان رشت[۷۶][۹۷][۲۹۲]
مهرداد قاسمی، یافت‌آباد تهران[۲۰][۷۳]
مهرداد معین‌فر، فلاح، تهران[۶۹][۷۲]
مینا شیخی، تهران – ۵۰ ساله، اهل سقز[۹۷][۱۲۰][۱۲۹]
نیکتا اسفندانی، تهران – ۱۴ ساله[۳۸][۲۹۳]
یاشار کیانی ارثی[۲۰۶]
مجید فشکی، تهران[۱۳۵]
سپیده حسنی، تهران[۱۳۵]
اسلام‌شهر:

آرش کهزادی، اسلام‌شهر[۶۹][۹۷]
امیررضا عبداللهی، اسلام‌شهر – ۱۳ ساله[۳۸][۷۶]
ایمان رسولی، اسلام‌شهر[۶۹][۹۷]
پوریا ناصری‌خواه، اسلامشهر (سه‌راهی آدران) – ۲۳ ساله – اهل کرمانشاه[۹۷][۲۹۴][۲۹۵]
حسین قاسمی، اسلامشهر تهران[۲۱]
علی احمدی، اسلام‌شهر[۱۰۶]
غیبعلی رمضانی، شهرک گلستان اسلام‌شهر[۹۷]
کمال فرجی، اسلام‌شهر – ۴۱ ساله، نجار[۹۷][۲۹۶][۲۹۷]
محسن جعفرپناه، اسلام‌شهر – اهل بیجار، پدر بردیای ۲ ساله – زادهٔ اسفند ۱۳۶۷[۱۲۰][۲۹۸][۲۹۹][۳۰۰]
محسن مظفری، شهرک گلستان اسلام‌شهر – ۳۷ ساله[۲۱][۹۷]
محمد طاهری، اسلام‌شهر – ۱۹ ساله، دانشجو[۷۲][۳۰۱]
محمدمهدی حقگوی، اسلام‌شهر[۶۹][۹۷]
چهاردانگه:

حسین قاسمی، چهاردانگه اسلام‌شهر – ۱۷ سال[۹۷][۹۹][۳۰۲]
سید حمید طاهری، چهاردانگه اسلام‌شهر – ۳۵ ساله – دارای یک نوزاد ۴ ماهه[۳۰۲]
عرفان فائقی، چهاردانگه اسلام‌شهر – ۲۱ ساله[۹۷][۳۰۲][۳۰۳][۳۰۴][۳۰۵]
شهریار:

ابراهیم محمدپور، شهریار[۶۹][۹۷]
احسان شیری، شهریار[۶۹][۹۷]
اکبر لنگری، شهریار[۷۲]
ایوب بهرامیان، شهریار – متأهل، پدر دو کودک ۵ ماهه و ۴ ساله، در ۲۵ آبان ۱۳۹۸ از ناحیه ران پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به کما رفت. او ۲۷ آذر ۱۳۹۸ جان‌باخت.[۳۰۶]
بهروز اصغرپور، شهریار – ۲۷ ساله[۹۷][۳۰۷]
بهزاد تکیه، شهریار[۱۰۶]
حسین قدمی، شهریار[۶۹][۹۷]
رضا حسن‌وند، شهریار – ۲۶ ساله[۹۷][۳۰۸]
رضا معظمی گودرزی، اندیشه (شهریار) – ۱۹ ساله[۳۰۹][۳۱۰][۳۱۱][۳۱۲][۹۷]
سلیمان رضایی، شهریار[۱۵۹][۳۱۳]
سید محمدحسین طاهایی، شهریار – اهل چالوس – ۳۴ ساله[۹۷][۲۱۸][۳۱۴]
شاهین امیری، شهریار[۱۳۸]
علی سرتیپی، شهریار[۷۲]
علیرضا نوری، شهریار – ۱۷ ساله[۹۷][۱۰۴]
گلنار صمصامی، شهریار – دارای یک فرزند پسر ۸ ساله[۹۷][۳۱۵][۳۱۶][۳۱۷]
محمد عربی، شهریار – ۱۹ ساله، ۲۶ آبان ۱۳۹۸[۹۷][۱۱۵][۳۱۸]
محمد عربی، شهریار[۷۲]
محمد عکاس، شهریار[۱۵۹][۳۱۳]
محمدحسین طاهایی، شهریار – ۳۴ ساله[۷۲][۳۱۹]
محمدمعین صالحی، شهریار[۹۷][۳۱۳]
مهدی پاپی، شهریار[۶۹][۷۲]
مهرداد معین‌فر، شهریار – ۳۲ ساله[۹۷][۱۱۵][۳۲۰][۳۲۱]
موسی بهرام، شهریار[۲۰][۳۱۳]
میلاد محققی، شهریار شهرک فردوسیه – ۲۴ ساله[۹۷][۳۲۰][۳۲۲][۳۲۳][۳۲۴]
میلاد نجه‌وند، شهریار[۶۹][۹۷]
نادر مؤمنی، شهریار – ۵۵ ساله[۹۷][۳۲۵]
هدایت‌الله حمید، شهریار[۲۰۶]
بهارستان:

اسماعیل الله‌قلی، شهرک گلستان بهارستان (جاده ساوه)[۳۲۶][۳۲۷]
فاطمه حبیبی، بهارستان[۶۹][۹۷]
گل‌آقا نوری، بهارستان[۶۹][۹۷]
مجید شیخی، بهارستان – وی از سوی نهادهای امنیتی به عنوان «شهید امنیت» و بسیجی معرفی شده‌است.[۳۲۸] درحالی که شواهدی بر نقض این ادعا وجود دارد[۳۲۹][۳۳۰][۳۳۱]
محمد طاهری، بهارستان – ۱۹ ساله[۳۱۳][۳۳۲]
مهدی ولی‌پور، ۱۶ ساله، جاده ساوه (محل اصابت گلوله)، بهارستان (محل درگذشت)[۷۷][۹۱][۹۲]
قلعه حسن‌خان:

اسماعیل رضایی پیرپشته، قلعه حسن‌خان – پدر یک دختر ۳٫۵ ساله[۹۷][۱۲۹][۳۳۳][۳۳۴][۳۳۵]
جواد بابایی، قلعه حسن‌خان[۹۷][۱۲۹][۱۲۹]
حسن علیزاده، قلعه حسن‌خان – ۲۳ ساله[۹۷][۱۲۹][۳۳۶]
حسین حاجی‌آبادی، قلعه حسن‌خان[۹۷]
حسین شهبازی، قلعه حسن‌خان[۱۲۹][۳۱۳]
حیدرعلی رمضان‌نژاد، قلعه حسن‌خان – ۵۳ ساله[۷۳][۹۷][۱۱۱]
عبدالله آجرلو، قلعه حسن‌خان[۹۷][۱۲۹][۳۳۷]
علیرضا بابایی، قلعه حسن‌خان[۹۷]
نوید بهبودی، قلعه حسن‌خان (شهر قدس)[۹۷][۳۳۸]
یاسین (مجتبی) رمضان‌نژاد دهکا، قلعه حسن‌خان – متولد ۱۳۶۵ در گیلان، آستانه اشرفیه دهستان دهکا – دارای یک فرزند[۹۷][۱۱۵][۳۳۹]
کیان‌شهر:

حسن طاووسی، کیان‌شهر[۶۹][۲۱۸]
سیامک نویدی بیلداشی، کیان‌شهر – متولد ۱۳۶۶[۹۷][۱۱۵]
شهرقدس:

حسین سلطانی، شهرقدس[۱۳۵]
ملارد:

حسن صحرایی، ملارد – زادهٔ گناباد[۱۱۵][۳۴۰]
رضا پذیرش، ملارد[۷۲]
سجاد رضایی، ملارد – ۲۳ ساله[۹۷][۳۴۱][۳۴۲][۳۴۳][۳۴۴][۳۴۵]
فرهاد مجدم، ملارد – زادهٔ ۵ مرداد ۱۳۶۱ در شیراز[۹۷][۳۴۶]
علی رحمانی، ملارد[۹۷]
محمد تیموری، در منطقه‌ای بین شهر جدید اندیشه و ملارد[۳۴۷]
مرتضی ابراهیمی، ملارد، پاسدار و فرمانده گردان امام حسین ملارد[۳۴۸]
مصطفی رضایی، ملارد، از کارکنان شهرداری ملارد[۳۴۸]
مهدی دائمی، سرآسیاب ملارد[۹۷][۳۴۹]
مهرزاد رضایی، ملارد (کرج)[۹۷][۱۵۹]
هادی سرتیپی، ملارد[۷۲][۹۷]
وحید دامور، جاده ملارد کرج – ۳۰ ساله[۳۵۰]
امیرحسین زارع‌زاده، مکان اصابت گلوله: سرآسیاب ملارد، مکان جان‌باحتن: تهران[۳۵۱]
بومهن:

بهروز فلاح، بومهن[۲۰۶]
میثاق ملکی، بومهن[۲۱][۷۲]
یوسف درری، بومهن – اهل روستای هوددن گنبدکاووس – ۳۴ ساله – دارای ۲ فرزند[۳۵۲]
نسیم‌شهر:

سیدقاسم حسینی، نسیم‌شهر[۶۹][۳۵۳]
هادی قربانی، نسیم‌شهر – اهل تیکان‌تپه (تکاب)[۹۷][۱۲۹][۳۵۴]
امین نادری، نسیم‌شهر[۱۳۵]
رباط‌کریم:

ابراهیم فرخی راد، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
پدرام ناصری، رباط‌کریم تهران[۲۰][۷۳]
پروانه سیفی، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
پرویز کاشانی، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
جاوید میرزایی، رباط‌کریم تهران – اهل میانه، آرایشگر[۳۵۶][۳۵۷]
جمال رمضانی، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
جمشید خدایاری، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
حسین آقبلاقی، رباط‌کریم تهران[۱۳۷]
حسین امینی، رباط‌کریم – ۳۰ ساله، دارای ۲ فرزند[۲۱][۳۵۸]
حسین عزیری، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
رستم جابری، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
سهراب مقدمنیاز اصل، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
سیروس سهروردی، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
عباس یوسفی، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
علی بابایی، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
فرشاد جعفری‌زاده، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
فرهاد فروغی، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
فریدون خشنودی، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
محمدرضا عزیزی، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
مرتضی نوری، رباط‌کریم[۱۳۸]
ناصر پروری، رباط‌کریم تهران[۳۵۵]
پرند
امیر (شاهپور) اوجانی، پرند – ۴۳ ساله، متأهل، پدر ۴ فرزند و صاحب یک مغازه ساندویچی، بر اثر شدت جراحات ناشی از اصابت گلوله در جریان اعتراضات آبان، روز ۱۹ دی ۱۳۹۸ جان باخت.[۲۸۵][۲۸۸]
استان زنجان
زنجان:

میرحسین عباسی، زنجان – پدر سه فرزند[۹۷]
استان فارس
شیراز:

امیر الوندی‌مهر، شهرک گویم شیراز – ۲۲ ساله[۲۱۸][۳۵۹][۳۶۰]
امیر پناهی، شیراز[۷۲][۱۱۱]
امیر رودگری، شیراز[۲۰۶]
بهمن (رضا) جعفری، شیراز – متولد ۱۳۷۰[۹۷][۳۶۱][۳۶۲][۳۶۳][۳۶۴]
پیمان شعاعیان، شیراز[۲۰][۷۳]
جانفشان اسدی، شیراز[۳۶۵][۳۶۶]
جمال قریشی، شیراز[۷۲][۱۱۱]
جواد نکویی، شیراز[۲۱][۷۲]
حسین بذرافشان، شیراز[۷۲][۳۶۷]
حسین حیدری، شیراز[۷۲][۱۱۱]
حمید ریحانی، شیراز[۷۲][۱۱۲]
حمید فرهادی، شیراز[۷۲][۱۱۱]
رسول شیروانی، شیراز[۱۳۸]
رسول قویمی، شیراز، اهل قلات[۹۷][۱۲۰]
رضا جعفری، شیراز[۷۳][۹۷]
رضا دهقان، شیراز[۲۰۶]
رضا علیپور، شیراز[۲۰][۷۳]
سعید صادقی، شیراز[۲۰][۷۳]
سید کیوان یرفی، شیراز[۷۲]
شبنم دیانی، شیراز – اهل بهبهان[۳۶۸][۳۶۹]
صادق احمدپناهی، شهرک صدرای شیراز[۷۲][۹۷]
عبدالله قویمی، شیراز[۹۷][۱۲۰]
علیرضا انجوی، شهرک صدرای شیراز – ۲۷ساله، لیسانس معماری[۹۷][۳۷۰]
فرشاد میری، شیراز[۷۲][۱۱۲]
کامبیز قرداشی، شیراز[۷۲][۱۱۲]
کیانوش قرداشی، شیراز[۷۲][۱۱۲]
مجید ریحانی، شیراز[۷۲][۱۱۲]
مجید هاشمی، شهرک صدارای شیراز[۹۷][۱۲۰][۳۷۱]
محسن پایدار، شیراز[۲۰][۷۳]
محمد داستان‌خواه، شهرک صدرای شیراز – ۱۵ ساله، متولد ۲۰ مرداد۱۳۸۳[۷۸][۷۹][۸۰][۸۱][۸۲][۹۷][۳۷۲]
محمد حسین حورنگ، شیراز[۷۲][۱۱۱]
محمد شجاعی، شیراز[۲۰][۷۳]
محمد یوسفی، شیراز[۲۰][۷۳]
محمدحسین شکاری، شیراز[۲۰][۷۳]
محمدرضا جمشیدی، شیراز – ۲۰ ساله[۹۷][۳۷۳]
محمدرضا خورشیدی، شیراز – ۲۰ ساله[۷۲][۹۷][۹۹]
مرتضی محمدزادگان، شیراز[۷۳][۱۵۹]
مصطفی زمانی، شیراز[۲۰۶]
مهدی جهانبازی، شیراز – اهل سپیدان، ۳۵ ساله، دارای ۲ فرزند ۳ و ۵ ساله[۹۷][۳۷۴][۳۷۵]
مهدی سلوکی، شیراز[۲۰۶]
مهدی نیکویی علی‌آبادی، شیراز – ۲۳ ساله، دانشجوی رشته حقوق دانشگاه آزاد شیراز[۹۷][۲۱۸][۳۷۶][۳۷۷][۳۷۸][۳۷۹][۳۸۰]
نادر اسدی، شیراز[۷۲][۱۱۱]
نادر نصیرپور، شیراز – ۶۶ ساله، در ۲۶ آبان مجروح شد و به کما رفت. او ۲ دی ۱۳۹۸ در بیمارستان رجایی شیراز درگذشت.[۱۳۷][۳۸۱]
هاشم زارع، شیراز[۷۲][۱۱۲]
وحید ترابی، شیراز[۷۲][۱۱۲]
(نام: نامشخص) پارسایی، شیراز[۳۶۵]
علی شاپور جانی، شیراز[۱۳۵]
صفاشهر
محمدحسین نظری، صفاشهر[۲۰۶]
استان گیلان
لنگرود:

پژمان (علی) قلی‌پور ملاطی، لنگرود – ۱۸ ساله، در کرج هدف گلوله قرار گرفت[۳۸][۹۷][۹۹][۳۸۲]
استان مرکزی
اراک:

فرهاد میری، اراک[۷۳][۱۱۲]
مسعود صابری، اراک[۲۱][۷۳]
ساوه
ابوالفضل شعبانی، ساوه[۲۰][۷۳]
محمدعلی بهرامی[۲۰۶]
استان گلستان
گرگان:

حامد سمنانی، گرگان[۷۲][۳۸۳]
استان لرستان
خرم‌آباد:

ارشیا پیروزی، خرم‌آباد[۱۵۹][۳۸۳]
حسین پاپی، خرم‌آباد[۲۱][۳۸۳]
سید مصطفی زارع‌زاده[۳۸۳]
فرشاد دریکوند، خرم‌آباد[۳۸۳]
مرتضی مرادی، خرم‌آباد[۳۸۳]
استان هرمزگان
بندرعباس
قاسم خلاده، بندرعباس[۱۳۸]
موسی شجاعی، بندرعباس[۱۳۸]
منابع
↑ «ادامه ناآرامی‌ها در بیش از ۲۰ شهر ایران و کاهش سرعت اینترنت». dw.com. دویچه وله. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۵ آبان ۱۳۹۸.
↑ «مقام سپاه می‌گوید '۲۹ استان و صدها شهر' صحنه اعتراض بوده؛ بازداشت‌ها ادامه دارد». bbc.com/persian. بی‌بی‌سی فارسی. ۸ آذر ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۱ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۸ آذر ۱۳۹۸.
↑ «به رغم وجود فیلم‌های شلیک مأموران به مردم، سپاه قصد دارد تیراندازی را به گردن معترضان بیندازد». صدای آمریکا. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۲۷.
↑ ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ "'Iran's Hidden Slaughter': a video investigation". The France 24 Observers. Retrieved 2019-12-27.
↑ «تلویزیون ایران کشته شدن معترضان در نیزار ماهشهر را تأیید کرد». BBC News فارسی. ۲۰۱۹-۱۲-۰۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۰۶.
↑ «مشخصات ۳۰۴ جانباخته در جریان سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸» (PDF). سازمان عفو بین‌الملل.
↑ ۷٫۰ ۷٫۱ ۷٫۲ «عفو بین‌الملل». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۲۰.
↑ «رویترز: حدود ۱۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان کشته شده‌اند». BBC News فارسی. ۲۰۱۹-۱۲-۲۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۰۹.
↑ ۹٫۰ ۹٫۱ Welle (www.dw.com)، Deutsche. «واکنش ایران به خبر کشته شدن ۱۵۰۰ نفر: "جعلی و اغراق‌آمیز" | DW | 25.12.2019». DW.COM. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۰۹.
↑ «ثبت بیش از ۷۵۰۰ مرگ بدون دلیل در پاییز سال ۱۳۹۸؛ عامل رشد غیرعادی و تقریباً سراسری مرگ و میر در کل کشور در بازه زمانی پاییز ۹۸ چیست؟». کلمه. ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰.
↑ از چند صد تا چند هزار نفر؛ واقعاً چند نفر را در اعتراضات آبان۹۸ کشتند؟ گفتگو با عمار ملکی, retrieved 2021-12-06
↑ «مرگ و میر آبان ۹۸؛ معمای چند هزار نفری که اضافه‌اند». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۲-۰۶.
↑ «بررسی یک ادعا؛ چرا همزمان با اعتراضات آبان ۹۸، ناگهان میزان مرگ ۵ هزار مورد بیشتر شد؛ گفتگو با ماهان غفاری». صدای آمریکا. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۲-۰۶.
↑ «ابعاد جدیدی از کشتار آبان ۹۸». سایتِ خبری‌تحلیلی. ۲۰۲۱-۰۵-۲۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۲-۰۶.
↑ «افزایش چند هزار نفری در آمار رسمی مرگ ثبت‌شده در آبان ۹۸». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۲-۰۶.
↑ «امیر سلطان‌زاده | کرونا یا کشتار آبان، کدام یک علت افزایش فوتی‌های پاییز گذشته‌است؟». ایندیپندنت فارسی. ۲۰۲۰-۰۵-۲۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۲-۰۶.
↑ ۱۷٫۰ ۱۷٫۱ ۱۷٫۲ باستانی، حسین (۲۲ آبان ۱۳۹۹). «آبان ۹۸؛ چگونه اخبار جعلی به یاری توجیه کشتار معترضان آمد؟». bbc.com/persian. بی‌بی‌سی فارسی. دریافت‌شده در ۲۳ آبان ۱۳۹۹.
↑ «رویترز: حدود ۱۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان کشته شده‌اند» (به انگلیسی). ۲۰۱۹-۱۲-۲۳. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۲۷.
↑ «رویترز: حدود ۱۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان کشته شده‌اند». BBC News فارسی. ۲۰۱۹-۱۲-۲۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۰۹.
↑ ۲۰٫۰۰ ۲۰٫۰۱ ۲۰٫۰۲ ۲۰٫۰۳ ۲۰٫۰۴ ۲۰٫۰۵ ۲۰٫۰۶ ۲۰٫۰۷ ۲۰٫۰۸ ۲۰٫۰۹ ۲۰٫۱۰ ۲۰٫۱۱ ۲۰٫۱۲ ۲۰٫۱۳ ۲۰٫۱۴ ۲۰٫۱۵ ۲۰٫۱۶ ۲۰٫۱۷ ۲۰٫۱۸ ۲۰٫۱۹ ۲۰٫۲۰ ۲۰٫۲۱ ۲۰٫۲۲ ۲۰٫۲۳ ۲۰٫۲۴ ۲۰٫۲۵ ۲۰٫۲۶ ۲۰٫۲۷ اسامی 27 تن دیگر از شهیدان قیام سراسری مردم ایران
↑ ۲۱٫۰۰ ۲۱٫۰۱ ۲۱٫۰۲ ۲۱٫۰۳ ۲۱٫۰۴ ۲۱٫۰۵ ۲۱٫۰۶ ۲۱٫۰۷ ۲۱٫۰۸ ۲۱٫۰۹ ۲۱٫۱۰ ۲۱٫۱۱ ۲۱٫۱۲ ۲۱٫۱۳ ۲۱٫۱۴ ۲۱٫۱۵ ۲۱٫۱۶ ۲۱٫۱۷ ۲۱٫۱۸ ۲۱٫۱۹ ۲۱٫۲۰ ۲۱٫۲۱ ۲۱٫۲۲ ۲۱٫۲۳ ۲۱٫۲۴ ۲۱٫۲۵ ۲۱٫۲۶ ۲۱٫۲۷ ۲۱٫۲۸ شمار شهیدان قیام مردم ایران از 1500 تن بیشتر است
↑ مجاهدی خلق الإیرانیة عدد الشهداء الانتفاضة تجاوز1500 شهید
↑ Iran 'murdered' as many as 1,000 protesters, State Department says
↑ انتفاضة إیران.. أکثر من ۱۰۰۰ قتیل برصاص الملالی
↑ "Special Report: Iran's leader ordered crackdown on unrest - 'Do whatever it takes to end it'". 2019-12-23. Retrieved 2019-12-23.
↑ «رویترز: خامنه‌ای دستور داد «هر کار لازم است بکنید»، «۱٬۵۰۰» نفر کشته شدند». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۲۳.
↑ «رویترز: با دستور خامنه‌ای حدود ۱٬۵۰۰ نفر از معترضان کشته شدند». صدای آمریکا. ۲ دی ۱۳۹۸.
↑ «گزارش عفو بین‌الملل از قربانیان اعتراض‌های آبان: ۳۰۴ کشته در سه روز». ایندیپندنت فارسی. ۲۵ آذر ۱۳۹۸.
↑ «گزارش تازه عفو بین‌الملل از آبان: دست‌کم ۳۰۴ کشته، بازداشت کودکان، شکنجه و بی‌خبری». رادیو فردا. ۲۵ آذر ۱۳۹۸.
↑ «عفو بین‌الملل: دست‌کم ۳۰۴ تن در جریان اعتراض‌های ایران کشته شده‌اند». ایران اینترنشنال. ۲۵ آذر ۱۳۹۸.
↑ «گزارش سازمان حقوق بشر ایران دربارهٔ اعتراض‌های آبان‌ماه؛ دست‌کم ۳۲۴ نفر کشته شدند». ایران اینترنشنال. ۲۹ آذر ۱۳۹۸.
↑ «اخبار رسمی منتشر نشده از شهادت ۶۳۱ نفر از هموطنان در اعتراضات آبان ماه حکایت دارد». کلمه. ۱۲ دی ۱۳۹۸.
↑ «اعتراضات آبان؛ تعداد کشته‌ها در کمیسیون امنیت ملی مجلس '۱۷۰ نفر اعلام شده‌است'» (به انگلیسی). ۲۰۲۰-۰۱-۰۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۲۰.
↑ «کواکبیان: به ما گفتند آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۱۷۰ نفر است /تلاش کنیم اصولگرایان عاقل به مجلس بیایند». خبرآنلاین. ۲۰۲۰-۰۱-۰۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۲۰.
↑ ۳۵٫۰ ۳۵٫۱ «نیروهای امنیتی ایران نادر رضایی آبطاف، یکی از معترضان بازداشتی در آبان‌ماه را تحت شکنجه به قتل رسانده و جسد او را به خانواده‌اش تحویل دادند». رادیو زمانه. ۲۴ دی ۱۳۹۸.
↑ ۳۶٫۰ ۳۶٫۱ «قتل مهران علی‌پور از معترضان آبان ماه در زیر شکنجه و تهدید خانواده وی». ایران کارگر. ۲۰۲۰-۰۲-۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۱۶.
↑ ۳۷٫۰ ۳۷٫۱ «گزارش‌هایی مبنی بر جانباختن معترضین بازداشت شده در زیر شکنجه». مانیتورینگ حقوق بشر ایران. ۲۲ آذر ۱۳۹۸.
↑ ۳۸٫۰۰ ۳۸٫۰۱ ۳۸٫۰۲ ۳۸٫۰۳ ۳۸٫۰۴ ۳۸٫۰۵ ۳۸٫۰۶ ۳۸٫۰۷ ۳۸٫۰۸ ۳۸٫۰۹ ۳۸٫۱۰ ۳۸٫۱۱ ۳۸٫۱۲ ۳۸٫۱۳ ۳۸٫۱۴ ۳۸٫۱۵ ۳۸٫۱۶ ۳۸٫۱۷ ۳۸٫۱۸ ۳۸٫۱۹ ۳۸٫۲۰ ۳۸٫۲۱ ۳۸٫۲۲ ۳۸٫۲۳ ۳۸٫۲۴ ۳۸٫۲۵ ۳۸٫۲۶ ۳۸٫۲۷ ۳۸٫۲۸ ۳۸٫۲۹ ۳۸٫۳۰ ۳۸٫۳۱ ۳۸٫۳۲ ۳۸٫۳۳ «۱۸ کودکی که در اعتراض‌های آبان ۹۸ کشته شدند». رادیو فردا. ۱۲ آذر ۱۳۹۸.
↑ شهریار صیامی (۱۳ آذر ۱۳۹۸). «کودکان و نوجوانانی که در اعتراضات اخیر ایران کشته شدند». رادیو فردا.
↑ «یکی از معترضان آبان ۹۸ در کرمانشاه، در پی نابینا شدن و فقر مالی خودکشی کرد». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۲-۰۶.
↑ «یکی از معترضان آبان ۹۸ در کرمانشاه، در پی نابینا شدن و فقر مالی». fn.itmyt.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۲-۰۶.
↑ MELISSA ETEHAD؛ RAMIN MOSTAGHIM (۲۳ نوامبر ۲۰۱۹). «What's driving Iran's crackdown on protesters? Increased unity among the political establishment». latimes.com. لس‌آنجلس تایمز. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۹.
↑ «HRW charges Iran 'covering up' unrest deaths». news.yahoo.com (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۱-۲۸.
↑ «گزارش تحلیلی آسوشیتدپرس: اعتراض‌های گسترده اخیر مردمی نشان از آمادگی برای تکرار شدن دارد». صدای آمریکا. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۱ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۱-۳۰.
↑ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام :35 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
↑ ۴۶٫۰ ۴۶٫۱ «وزارت خارجه افغانستان: ایران دربارهٔ کشته‌شدن ۹ مهاجر افغان در اعتراض‌های اخیر توضیح دهد». radiofarda.com. رادیو فردا. ۱۱ آذر ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۲ آذر ۱۳۹۸.
↑ «خامنه‌ای: به برخی خانواده‌ها دیه پرداخت شود». dw.com. بخش فارسی دویچه وله. ۱۳ آذر ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۵ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «دستور خامنه‌ای دربارهٔ کشته‌شدگان اعتراض‌ها؛ «پرداخت دیه به برخی از خانواده‌ها»». radiofarda.com. رادیو فردا. ۱۳ آذر ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۵ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «مادر پویا بختیاری: ارزش خون پسرم بیش از میلیاردها دیه است». radiofarda.com. رادیو فردا. ۱۴ آذر ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۵ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر «زیر شکنجه» جان باخت». صدای آمریکا. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۱۰.
↑ «بستگان ارشاد رحمانیان: جمجمه‌اش شکافته و استخوان‌هایش شکسته‌است». رادیو فردا. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۱۸.
↑ «پیدا شدن اجساد تعداد دیگری از قربانیان اعتراضات آبان ماه؛ آمار کشته‌شدگان همچنان رو به افزایش است». صدای آمریکا. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۱۸.
↑ «اخبار رسمی منتشر نشده از شهادت ۶۳۱ نفر از هموطنان در اعتراضات آبان ماه حکایت دارد». کلمه. ۱۲ دی ۱۳۹۸.
↑ ۵۴٫۰ ۵۴٫۱ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام :28 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
↑ «دو مجروح اعتراضات آبان بر اثر عوارض اصابت گلوله و عدم رسیدگی پزشکی جان‌شان از دست دادند». ایران اینترنشنال. ۲۰۲۰-۰۱-۲۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۲۹.
↑ «یکی از مصدومان اعتراض‌های آبان درگذشت». IranWire | خانه. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۲۹.
↑ "خبرگزاری هرانا | دستفروش معترض که در جریان اعتراضات آبان زخمی شده بود جان باخت / ویدیو - خبرگزاری هرانا". Retrieved 2020-01-29.
↑ «درخواست عفو بین‌الملل از سازمان ملل برای تحقیق دربارهٔ کشتار اعتراضات آبان ۹۸». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۲۰.
↑ Iran، Amnesty (۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹). «در میان ۳۰۴ نفری که جان باختن‌شان در جریان اعتراضات ثبت شده، عفو بین‌الملل ۲۳۶ مرد، ۱۰ زن و ۲۳ کودک زیر ۱۸ سال را شناسایی کرده‌است. ۲۲ نفر از این کودکان پسربچه‌های ۱۲ تا ۱۷ ساله بوده‌اند و یک نفر دختربچه‌ای بوده‌است گفته می‌شود بین ۸تا ۱۲ سال سن داشته‌است». توئیتر رسمی عفو بین‌الملل. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۲۰.
↑ «عفو بین‌الملل». Telegram. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۲۰.
↑ «آمار وزیر کشور از جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸؛ بیش از ۲۰۰ نفر کشته شدند». radiofarda.com. رادیو فردا. ۱۱ خرداد ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۱۱ خرداد ۱۳۹۹.
↑ «وزیر کشور ایران می‌گوید بیش از ۲۰۰ نفر در جریان اعتراضات آبان کشته شدند». BBC News فارسی. ۲۰۲۰-۰۵-۳۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۳۱.
↑ «آمار و ارقام یک نماینده مجلس از اعتراضات آبان ماه ۹۸». BBC News فارسی. ۲۰۲۰-۰۶-۰۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۲.
↑ یکی از معترضان آبان ۹۸ «در بازداشتگاه کهریزک جان باخت»
↑ مرگ نادر مختاری، از معترضان آبان ۹۸ در بازداشتگاه کهریزک
↑ کشته شدن یکی از معترضان آبان ماه در کهریزک
↑ «عفو بین‌الملل اطلاعات «۳۲۴ نفر» از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را منتشر کرد». رادیو فردا. ۲۵ آبان ۱۴۰۰. دریافت‌شده در ۲۱ نوامبر ۲۰۲۱.
↑ «گزارش کامل عفو بین‌الملل از مشخصات ۳۲۴ نفر از کشته‌شدگان آبان ۹۸». رادیو فردا. ۲۵ آبان ۱۴۰۰. دریافت‌شده در ۲۱ نوامبر ۲۰۲۱.
↑ ۶۹٫۰۰ ۶۹٫۰۱ ۶۹٫۰۲ ۶۹٫۰۳ ۶۹٫۰۴ ۶۹٫۰۵ ۶۹٫۰۶ ۶۹٫۰۷ ۶۹٫۰۸ ۶۹٫۰۹ ۶۹٫۱۰ ۶۹٫۱۱ ۶۹٫۱۲ ۶۹٫۱۳ ۶۹٫۱۴ ۶۹٫۱۵ ۶۹٫۱۶ ۶۹٫۱۷ ۶۹٫۱۸ ۶۹٫۱۹ ۶۹٫۲۰ ۶۹٫۲۱ ۶۹٫۲۲ ۶۹٫۲۳ ۶۹٫۲۴ ۶۹٫۲۵ ۶۹٫۲۶ ۶۹٫۲۷ ۶۹٫۲۸ ۶۹٫۲۹ ۶۹٫۳۰ ۶۹٫۳۱ ۶۹٫۳۲ ۶۹٫۳۳ ۶۹٫۳۴ ۶۹٫۳۵ ۶۹٫۳۶ ۶۹٫۳۷ ۶۹٫۳۸ ۶۹٫۳۹ ۶۹٫۴۰ ۶۹٫۴۱ ۶۹٫۴۲ ۶۹٫۴۳ ۶۹٫۴۴ ۶۹٫۴۵ ۶۹٫۴۶ ۶۹٫۴۷ ۶۹٫۴۸ ۶۹٫۴۹ ۶۹٫۵۰ ۶۹٫۵۱ ۶۹٫۵۲ ۶۹٫۵۳ ۶۹٫۵۴ ۶۹٫۵۵ ۶۹٫۵۶ ۶۹٫۵۷ ۶۹٫۵۸ ۶۹٫۵۹ ۶۹٫۶۰ ۶۹٫۶۱ ۶۹٫۶۲ ۶۹٫۶۳ ۶۹٫۶۴ ۶۹٫۶۵ ۶۹٫۶۶ ۶۹٫۶۷ ۶۹٫۶۸ ۶۹٫۶۹ «نام‌های جمعی از کشته‌شدگان سرکوب اعتراض‌های فراگیر آبان ۹۸». رادیو زمانه. ۵ آذر ۱۳۹۸.
↑ «اسامی تأیید شده و تأیید نشده جان‌باختگان و بازداشت‌شدگان اعتراضات پاییز ۱۳۹۸». ایران وایر. ۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ «جمع‌بندی اولیه با پایان هفتمین روز اعتراضات؛ اعتراضات خونین آبان ماه». خبرگزاری هرانا.
↑ ۷۲٫۰۰ ۷۲٫۰۱ ۷۲٫۰۲ ۷۲٫۰۳ ۷۲٫۰۴ ۷۲٫۰۵ ۷۲٫۰۶ ۷۲٫۰۷ ۷۲٫۰۸ ۷۲٫۰۹ ۷۲٫۱۰ ۷۲٫۱۱ ۷۲٫۱۲ ۷۲٫۱۳ ۷۲٫۱۴ ۷۲٫۱۵ ۷۲٫۱۶ ۷۲٫۱۷ ۷۲٫۱۸ ۷۲٫۱۹ ۷۲٫۲۰ ۷۲٫۲۱ ۷۲٫۲۲ ۷۲٫۲۳ ۷۲٫۲۴ ۷۲٫۲۵ ۷۲٫۲۶ ۷۲٫۲۷ ۷۲٫۲۸ ۷۲٫۲۹ ۷۲٫۳۰ ۷۲٫۳۱ ۷۲٫۳۲ ۷۲٫۳۳ ۷۲٫۳۴ ۷۲٫۳۵ ۷۲٫۳۶ ۷۲٫۳۷ ۷۲٫۳۸ ۷۲٫۳۹ ۷۲٫۴۰ ۷۲٫۴۱ ۷۲٫۴۲ ۷۲٫۴۳ ۷۲٫۴۴ ۷۲٫۴۵ ۷۲٫۴۶ ۷۲٫۴۷ ۷۲٫۴۸ ۷۲٫۴۹ ۷۲٫۵۰ ۷۲٫۵۱ ۷۲٫۵۲ ۷۲٫۵۳ ۷۲٫۵۴ ۷۲٫۵۵ «شمار جانباختگان اعتراضات سراسری آبان ماه به بیش از ۱۵۰۰ نفر رسید – اسامی ۴۹۷ جان باخته در گزارش آمده‌است». مانیتورینگ حقوق بشر ایران. ۱۲ آذر ۱۳۹۸.
↑ ۷۳٫۰۰ ۷۳٫۰۱ ۷۳٫۰۲ ۷۳٫۰۳ ۷۳٫۰۴ ۷۳٫۰۵ ۷۳٫۰۶ ۷۳٫۰۷ ۷۳٫۰۸ ۷۳٫۰۹ ۷۳٫۱۰ ۷۳٫۱۱ ۷۳٫۱۲ ۷۳٫۱۳ ۷۳٫۱۴ ۷۳٫۱۵ ۷۳٫۱۶ ۷۳٫۱۷ ۷۳٫۱۸ ۷۳٫۱۹ ۷۳٫۲۰ ۷۳٫۲۱ ۷۳٫۲۲ ۷۳٫۲۳ ۷۳٫۲۴ ۷۳٫۲۵ ۷۳٫۲۶ ۷۳٫۲۷ ۷۳٫۲۸ ۷۳٫۲۹ ۷۳٫۳۰ ۷۳٫۳۱ ۷۳٫۳۲ ۷۳٫۳۳ ۷۳٫۳۴ «لیست جدید اسامی و عکسهای بیش از ۵۰۰ تن از جان باختگان اعتراضات آبان ۹۸». ایران کارگر. ۳۰ آذر ۱۳۹۸.
↑ «مشخصات ۳۰۴ جانباخته در جریان سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸» (PDF). عفو بین‌الملل. ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹.
↑ ۷۵٫۰ ۷۵٫۱ سحر (۲۷ خرداد ۱۳۹۹). «کافنامه آبان 98 - ایران ترو». ایران ترو.
↑ ۷۶٫۰ ۷۶٫۱ ۷۶٫۲ ۷۶٫۳ ۷۶٫۴ ۷۶٫۵ ۷۶٫۶ ۷۶٫۷ ۷۶٫۸ ۷۶٫۹ «امیررضا عبداللهی، نوجوان ۱۳ ساله جان‌باخته اعتراضات در اسلامشهر». ایران وایر.
↑ ۷۷٫۰۰ ۷۷٫۰۱ ۷۷٫۰۲ ۷۷٫۰۳ ۷۷٫۰۴ ۷۷٫۰۵ ۷۷٫۰۶ ۷۷٫۰۷ ۷۷٫۰۸ ۷۷٫۰۹ ۷۷٫۱۰ ۷۷٫۱۱ ۷۷٫۱۲ ۷۷٫۱۳ ۷۷٫۱۴ «معلمان عدالت‌خواه اسامی ۱۹ نفر از دانش‌آموزان ۱۳ تا ۱۸ ساله کشته‌شده در سرکوب آبان ماه را منتشر کردند». رادیو زمانه. ۲۵ آذر ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۲۰.
↑ ۷۸٫۰ ۷۸٫۱ سحر (۱۲ خرداد ۱۳۹۹). «کافنامه آبان 98 - داستانخواهی- ایران ترو». ایران ترو.
↑ ۷۹٫۰ ۷۹٫۱ «محمد داستان‌خواه». توئیتر ایران اینترنشنال.
↑ ۸۰٫۰ ۸۰٫۱ «محمد داستانخواه، نوجوان ۱۵ ساله». فیس‌بوک ایران اینترنشنال. ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ ۸۱٫۰ ۸۱٫۱ «سرگذشت محمد داستان‌خواه ۱۵ ساله، از جان‌باختگان اعتراض‌های آبان ۹۸». رادیو زمانه. ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ ۸۲٫۰ ۸۲٫۱ «فشار بر خانواده محمد داستانخواه دانش آموز سوم راهنمایی کشته شده در اعتراضات آبان ماه». ایران اینترنشنال. ۸ دی ۱۳۹۸.
↑ «آرمین قادری». توئیتر مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ ۸۴٫۰ ۸۴٫۱ «آرمین قادری، ۱۵ ساله». توئیتر رسمی توانا.
↑ ۸۵٫۰ ۸۵٫۱ ۸۵٫۲ «قتل چندین کودک زیر ۱۸ سال توسط نیروهای امنیتی در اعتراضات سراسری مردم ایران در آبان ۹۸». مانیتورینگ حقوق بشر ایران. ۲ دی ۱۳۹۸.
↑ «اسامی ۱۹ دانش آموز جان باخته در قیام آبان ۹۸». شبکه خبری بگونه.
↑ «لیست جدید اسامی و عکسهای بیش از ۵۰۰ تن از جان باختگان اعتراضات آبان ۹۸». دریافت‌شده در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۹.
↑ ۸۸٫۰ ۸۸٫۱ ۸۸٫۲ «قیام آبان وعکسهای شهدا ی قیام ورویدادهای روز+فیلم وعکس». شبکه خبری بگونه.
↑ ۸۹٫۰ ۸۹٫۱ «پدر محمدجواد عابدی: موقع خاکسپاری هم پیکر پسرم را ندیدیم». کمپین حقوق بشر ایران. ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «رضا نیسی؛ ۱۶ ساله». توئیتر توانا.
↑ ۹۱٫۰ ۹۱٫۱ «مهدی ولی‌پور». توئیتر فرح دیبا.
↑ ۹۲٫۰ ۹۲٫۱ «مشخصات ۳۰۴ جانباخته در جریان سرکوب اعتراضات آبان/مهدی ولی‌پور (صفحه ۷۹)» (PDF). عفو بین‌الملل. ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹.
↑ «آرش کهزادی». توئیتر مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ «احمد آلبوعلی، ۱۷ ساله». توئیتر رسمی توانا.
↑ ۹۵٫۰ ۹۵٫۱ «حسام بارانی». مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ ۹۶٫۰ ۹۶٫۱ «حسام بارانی‌راد». توئیتر توانا.
↑ ۹۷٫۰۰۰ ۹۷٫۰۰۱ ۹۷٫۰۰۲ ۹۷٫۰۰۳ ۹۷٫۰۰۴ ۹۷٫۰۰۵ ۹۷٫۰۰۶ ۹۷٫۰۰۷ ۹۷٫۰۰۸ ۹۷٫۰۰۹ ۹۷٫۰۱۰ ۹۷٫۰۱۱ ۹۷٫۰۱۲ ۹۷٫۰۱۳ ۹۷٫۰۱۴ ۹۷٫۰۱۵ ۹۷٫۰۱۶ ۹۷٫۰۱۷ ۹۷٫۰۱۸ ۹۷٫۰۱۹ ۹۷٫۰۲۰ ۹۷٫۰۲۱ ۹۷٫۰۲۲ ۹۷٫۰۲۳ ۹۷٫۰۲۴ ۹۷٫۰۲۵ ۹۷٫۰۲۶ ۹۷٫۰۲۷ ۹۷٫۰۲۸ ۹۷٫۰۲۹ ۹۷٫۰۳۰ ۹۷٫۰۳۱ ۹۷٫۰۳۲ ۹۷٫۰۳۳ ۹۷٫۰۳۴ ۹۷٫۰۳۵ ۹۷٫۰۳۶ ۹۷٫۰۳۷ ۹۷٫۰۳۸ ۹۷٫۰۳۹ ۹۷٫۰۴۰ ۹۷٫۰۴۱ ۹۷٫۰۴۲ ۹۷٫۰۴۳ ۹۷٫۰۴۴ ۹۷٫۰۴۵ ۹۷٫۰۴۶ ۹۷٫۰۴۷ ۹۷٫۰۴۸ ۹۷٫۰۴۹ ۹۷٫۰۵۰ ۹۷٫۰۵۱ ۹۷٫۰۵۲ ۹۷٫۰۵۳ ۹۷٫۰۵۴ ۹۷٫۰۵۵ ۹۷٫۰۵۶ ۹۷٫۰۵۷ ۹۷٫۰۵۸ ۹۷٫۰۵۹ ۹۷٫۰۶۰ ۹۷٫۰۶۱ ۹۷٫۰۶۲ ۹۷٫۰۶۳ ۹۷٫۰۶۴ ۹۷٫۰۶۵ ۹۷٫۰۶۶ ۹۷٫۰۶۷ ۹۷٫۰۶۸ ۹۷٫۰۶۹ ۹۷٫۰۷۰ ۹۷٫۰۷۱ ۹۷٫۰۷۲ ۹۷٫۰۷۳ ۹۷٫۰۷۴ ۹۷٫۰۷۵ ۹۷٫۰۷۶ ۹۷٫۰۷۷ ۹۷٫۰۷۸ ۹۷٫۰۷۹ ۹۷٫۰۸۰ ۹۷٫۰۸۱ ۹۷٫۰۸۲ ۹۷٫۰۸۳ ۹۷٫۰۸۴ ۹۷٫۰۸۵ ۹۷٫۰۸۶ ۹۷٫۰۸۷ ۹۷٫۰۸۸ ۹۷٫۰۸۹ ۹۷٫۰۹۰ ۹۷٫۰۹۱ ۹۷٫۰۹۲ ۹۷٫۰۹۳ ۹۷٫۰۹۴ ۹۷٫۰۹۵ ۹۷٫۰۹۶ ۹۷٫۰۹۷ ۹۷٫۰۹۸ ۹۷٫۰۹۹ ۹۷٫۱۰۰ ۹۷٫۱۰۱ ۹۷٫۱۰۲ ۹۷٫۱۰۳ ۹۷٫۱۰۴ ۹۷٫۱۰۵ ۹۷٫۱۰۶ ۹۷٫۱۰۷ ۹۷٫۱۰۸ ۹۷٫۱۰۹ ۹۷٫۱۱۰ ۹۷٫۱۱۱ ۹۷٫۱۱۲ ۹۷٫۱۱۳ ۹۷٫۱۱۴ ۹۷٫۱۱۵ ۹۷٫۱۱۶ ۹۷٫۱۱۷ ۹۷٫۱۱۸ ۹۷٫۱۱۹ ۹۷٫۱۲۰ ۹۷٫۱۲۱ ۹۷٫۱۲۲ ۹۷٫۱۲۳ ۹۷٫۱۲۴ ۹۷٫۱۲۵ ۹۷٫۱۲۶ ۹۷٫۱۲۷ ۹۷٫۱۲۸ ۹۷٫۱۲۹ ۹۷٫۱۳۰ ۹۷٫۱۳۱ ۹۷٫۱۳۲ ۹۷٫۱۳۳ ۹۷٫۱۳۴ ۹۷٫۱۳۵ ۹۷٫۱۳۶ ۹۷٫۱۳۷ ۹۷٫۱۳۸ ۹۷٫۱۳۹ ۹۷٫۱۴۰ ۹۷٫۱۴۱ ۹۷٫۱۴۲ ۹۷٫۱۴۳ ۹۷٫۱۴۴ ۹۷٫۱۴۵ ۹۷٫۱۴۶ ۹۷٫۱۴۷ ۹۷٫۱۴۸ ۹۷٫۱۴۹ ۹۷٫۱۵۰ ۹۷٫۱۵۱ ۹۷٫۱۵۲ ۹۷٫۱۵۳ ۹۷٫۱۵۴ ۹۷٫۱۵۵ ۹۷٫۱۵۶ ۹۷٫۱۵۷ ۹۷٫۱۵۸ ۹۷٫۱۵۹ ۹۷٫۱۶۰ ۹۷٫۱۶۱ ۹۷٫۱۶۲ ۹۷٫۱۶۳ ۹۷٫۱۶۴ ۹۷٫۱۶۵ ۹۷٫۱۶۶ ۹۷٫۱۶۷ ۹۷٫۱۶۸ ۹۷٫۱۶۹ ۹۷٫۱۷۰ ۹۷٫۱۷۱ ۹۷٫۱۷۲ ۹۷٫۱۷۳ ۹۷٫۱۷۴ ۹۷٫۱۷۵ ۹۷٫۱۷۶ ۹۷٫۱۷۷ ۹۷٫۱۷۸ ۹۷٫۱۷۹ ۹۷٫۱۸۰ ۹۷٫۱۸۱ ۹۷٫۱۸۲ ۹۷٫۱۸۳ ۹۷٫۱۸۴ ۹۷٫۱۸۵ ۹۷٫۱۸۶ ۹۷٫۱۸۷ ۹۷٫۱۸۸ ۹۷٫۱۸۹ ۹۷٫۱۹۰ ۹۷٫۱۹۱ «اسامی تأیید شده و تأیید نشده جان‌باختگان و بازداشت‌شدگان». ایران وایر. ۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ «احمد جعاوله». توئیتر مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ ۹۹٫۰ ۹۹٫۱ ۹۹٫۲ ۹۹٫۳ «کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر که بودند و کجا کشته شدند؟». بی‌بی‌سی فارسی. ۵ آذر ۱۳۹۸.
↑ ۱۰۰٫۰ ۱۰۰٫۱ سحر (۱۹ خرداد ۱۳۹۹). «کافنامه آبان 98 - منیعات - ایران ترو». ایران ترو.
↑ «مرثیه برای محسن». رادیو زمانه. ۸ دی ۱۳۹۸.
↑ ۱۰۲٫۰ ۱۰۲٫۱ «گرافیتی از محسن محمدپور در تهران». توئیتر ایران اینترنشنال.
↑ «علیرضا نوری». توئیتر مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ ۱۰۴٫۰ ۱۰۴٫۱ «علیرضا نوری». آتئیست ایران.
↑ ۱۰۵٫۰ ۱۰۵٫۱ «ابراهیم مرادی». توانا.
↑ ۱۰۶٫۰۰ ۱۰۶٫۰۱ ۱۰۶٫۰۲ ۱۰۶٫۰۳ ۱۰۶٫۰۴ ۱۰۶٫۰۵ ۱۰۶٫۰۶ ۱۰۶٫۰۷ ۱۰۶٫۰۸ ۱۰۶٫۰۹ ۱۰۶٫۱۰ ۱۰۶٫۱۱ ۱۰۶٫۱۲ ۱۰۶٫۱۳ ۱۰۶٫۱۴ ۱۰۶٫۱۵ ۱۰۶٫۱۶ ۱۰۶٫۱۷ ۱۰۶٫۱۸ ۱۰۶٫۱۹ ۱۰۶٫۲۰ ۱۰۶٫۲۱ ۱۰۶٫۲۲ ۱۰۶٫۲۳ ۱۰۶٫۲۴ ۱۰۶٫۲۵ ۱۰۶٫۲۶ ۱۰۶٫۲۷ ۱۰۶٫۲۸ ۱۰۶٫۲۹ ۱۰۶٫۳۰ ۱۰۶٫۳۱ ۱۰۶٫۳۲ ۱۰۶٫۳۳ ۱۰۶٫۳۴ ۱۰۶٫۳۵ ۱۰۶٫۳۶ ۱۰۶٫۳۷ ۱۰۶٫۳۸ ۱۰۶٫۳۹ ۱۰۶٫۴۰ ۱۰۶٫۴۱ ۱۰۶٫۴۲ ۱۰۶٫۴۳ ۱۰۶٫۴۴ ۱۰۶٫۴۵ ۱۰۶٫۴۶ ۱۰۶٫۴۷ ۱۰۶٫۴۸ ۱۰۶٫۴۹ ۱۰۶٫۵۰ ۱۰۶٫۵۱ ۱۰۶٫۵۲ ۱۰۶٫۵۳ ۱۰۶٫۵۴ ۱۰۶٫۵۵ اسامی 59 تن دیگر از شهیدان قیام سراسری مردم ایران
↑ ۱۰۷٫۰۰ ۱۰۷٫۰۱ ۱۰۷٫۰۲ ۱۰۷٫۰۳ ۱۰۷٫۰۴ ۱۰۷٫۰۵ ۱۰۷٫۰۶ ۱۰۷٫۰۷ ۱۰۷٫۰۸ ۱۰۷٫۰۹ ۱۰۷٫۱۰ ۱۰۷٫۱۱ ۱۰۷٫۱۲ ۱۰۷٫۱۳ «کشف جنازه یکی از معترضان در رودخانه کارونِ اهواز». رادیو زمانه. ۲۲ آذر ۱۳۹۸.
↑ «حمزه سواری». توئیتر توانا.
↑ «سومین روز اعتراضات؛ اعتراض در صدها شهر، بازداشت هزاران تن، کشته و زخمی‌هایی پرشمار». خبرگزاری هرانا.
↑ ۱۱۰٫۰۰ ۱۱۰٫۰۱ ۱۱۰٫۰۲ ۱۱۰٫۰۳ ۱۱۰٫۰۴ ۱۱۰٫۰۵ ۱۱۰٫۰۶ ۱۱۰٫۰۷ ۱۱۰٫۰۸ ۱۱۰٫۰۹ ۱۱۰٫۱۰ ۱۱۰٫۱۱ ۱۱۰٫۱۲ ۱۱۰٫۱۳ ۱۱۰٫۱۴ ۱۱۰٫۱۵ ۱۱۰٫۱۶ ۱۱۰٫۱۷ ۱۱۰٫۱۸ «شمار جانباختگان اعتراضات سراسری آبان ماه به بیش از ۱۵۰۰نفر رسید – اسامی ۴۹۷ جان باخته در گزارش آمده‌است». مانیتورینگ حقوق بشر ایران. ۲۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ ۱۱۱٫۰۰ ۱۱۱٫۰۱ ۱۱۱٫۰۲ ۱۱۱٫۰۳ ۱۱۱٫۰۴ ۱۱۱٫۰۵ ۱۱۱٫۰۶ ۱۱۱٫۰۷ ۱۱۱٫۰۸ ۱۱۱٫۰۹ ۱۱۱٫۱۰ ۱۱۱٫۱۱ ۱۱۱٫۱۲ ۱۱۱٫۱۳ ۱۱۱٫۱۴ ۱۱۱٫۱۵ ۱۱۱٫۱۶ ۱۱۱٫۱۷ Editor1. «قیام ایران – شماره ۵۳ . انتشار اسامی ۲۵تن دیگر از شهیدان قیام سراسری مردم ایران - شورای ملی مقاومت ایران». www.iranncr.org. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۱۴.
↑ ۱۱۲٫۰۰ ۱۱۲٫۰۱ ۱۱۲٫۰۲ ۱۱۲٫۰۳ ۱۱۲٫۰۴ ۱۱۲٫۰۵ ۱۱۲٫۰۶ ۱۱۲٫۰۷ ۱۱۲٫۰۸ ۱۱۲٫۰۹ ۱۱۲٫۱۰ ۱۱۲٫۱۱ ۱۱۲٫۱۲ ۱۱۲٫۱۳ ۱۱۲٫۱۴ ۱۱۲٫۱۵ ۱۱۲٫۱۶ ۱۱۲٫۱۷ ۱۱۲٫۱۸ ۱۱۲٫۱۹ ۱۱۲٫۲۰ ۱۱۲٫۲۱ ۱۱۲٫۲۲ ۱۱۲٫۲۳ ۱۱۲٫۲۴ ۱۱۲٫۲۵ ۱۱۲٫۲۶ انتشار اسامی ۳۰ تن دیگر از شهیدان قیام سراسری مردم ایران
↑ «معاون دانشگاه چمران اهواز: پیکر بی‌جان یک دانشجوی مفقود شده، پیدا شد». ایران اینترنشنال. ۱۳ آذر ۱۳۹۸.
↑ ۱۱۴٫۰ ۱۱۴٫۱ "شهدای اغتشاشات اخیر را بیشتر بشناسیم". defapress.
↑ ۱۱۵٫۰۰ ۱۱۵٫۰۱ ۱۱۵٫۰۲ ۱۱۵٫۰۳ ۱۱۵٫۰۴ ۱۱۵٫۰۵ ۱۱۵٫۰۶ ۱۱۵٫۰۷ ۱۱۵٫۰۸ ۱۱۵٫۰۹ ۱۱۵٫۱۰ ۱۱۵٫۱۱ ۱۱۵٫۱۲ ۱۱۵٫۱۳ ۱۱۵٫۱۴ ۱۱۵٫۱۵ «اسامی شماری از شهدای قیام». شبکه خبری بگونه. ۱۱ آذر ۱۳۹۸.
↑ «علی تمیمی». توئیتر مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ «قاسم باوی». توئیتر ایران اینترنشنال. ۶ دی ۱۳۹۸.
↑ «خودکشی یک معترض اهوازی پس از آزادی از بازداشت». ایران اینترنشنال. ۶ دی ۱۳۹۸.
↑ «خودکشی یک معترض آبان پس از آزادی». ایران وایر. ۷ دی ۱۳۹۸.
↑ ۱۲۰٫۰۰ ۱۲۰٫۰۱ ۱۲۰٫۰۲ ۱۲۰٫۰۳ ۱۲۰٫۰۴ ۱۲۰٫۰۵ ۱۲۰٫۰۶ ۱۲۰٫۰۷ ۱۲۰٫۰۸ ۱۲۰٫۰۹ ۱۲۰٫۱۰ ۱۲۰٫۱۱ ۱۲۰٫۱۲ ۱۲۰٫۱۳ ۱۲۰٫۱۴ ۱۲۰٫۱۵ ۱۲۰٫۱۶ ۱۲۰٫۱۷ ۱۲۰٫۱۸ ۱۲۰٫۱۹ ۱۲۰٫۲۰ ۱۲۰٫۲۱ ۱۲۰٫۲۲ ۱۲۰٫۲۳ ۱۲۰٫۲۴ ۱۲۰٫۲۵ ۱۲۰٫۲۶ ۱۲۰٫۲۷ ۱۲۰٫۲۸ ۱۲۰٫۲۹ ۱۲۰٫۳۰ ۱۲۰٫۳۱ ۱۲۰٫۳۲ ۱۲۰٫۳۳ ۱۲۰٫۳۴ ۱۲۰٫۳۵ ۱۲۰٫۳۶ ۱۲۰٫۳۷ ۱۲۰٫۳۸ ۱۲۰٫۳۹ ۱۲۰٫۴۰ ۱۲۰٫۴۱ «۴ روز سرکوب در ایران؛ دربارهٔ جان‌باختگان اعتراضات چه می‌دانیم؟». ایران وایر.
↑ ۱۲۱٫۰ ۱۲۱٫۱ ۱۲۱٫۲ «مراسم چهلم امیرحسین قنواتی، احسان عبدالله‌نژاد و فرزاد انصاری». توئیتر ایران اینترنشنال. ۵ دی ۱۳۹۸.
↑ «فرزاد انصاری‌فر، قربانی اعتراضات بهبهان؛ او فرزند یک جانباز است». ایران وایر.
↑ «فرزاد انصاری – بهبهان». ایران کارگر.
↑ «ویدئویی از مراسم سوگواری فرزاد انصاری فر». اتحادیه آزاد کارگران ایران.
↑ «فرزاد انصاری». توئیتر مسیح علی‌نژاد.
↑ «پدر جانباز فرزاد انصاری‌فر: پسرم را در بهبهان از پشت با تیر زدند». رادیو فردا. ۱۳ آذر ۱۳۹۸.
↑ ۱۲۷٫۰ ۱۲۷٫۱ ۱۲۷٫۲ ۱۲۷٫۳ ۱۲۷٫۴ «تبلت | صدای آمریکا فارسی». ir.voanews.com. ۱۲ تیر ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۰۷.
↑ «احسان عبدالله نژاد». توئیتر توانا.
↑ ۱۲۹٫۰۰ ۱۲۹٫۰۱ ۱۲۹٫۰۲ ۱۲۹٫۰۳ ۱۲۹٫۰۴ ۱۲۹٫۰۵ ۱۲۹٫۰۶ ۱۲۹٫۰۷ ۱۲۹٫۰۸ ۱۲۹٫۰۹ ۱۲۹٫۱۰ ۱۲۹٫۱۱ ۱۲۹٫۱۲ ۱۲۹٫۱۳ ۱۲۹٫۱۴ «احراز هویت شماری از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸ در ایران». کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی.
↑ «خواهر محمد حشم دار: خواهان معرفی قاتل او هستیم». کمپین حقوق بشر ایران. ۲۴ دی ۱۳۹۸.
↑ «آبان ۱۳۹۸؛ تک‌تیراندازها در بهبهان با شلیک به گلوی محمد حشم‌دار او را کشتند». IranWire | خانه. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۱۷.
↑ «حسن تمیمی». توئیتر توانا. ۶ دی ۱۳۹۸.
↑ «محسن محمدپور». اتحادیه آزاد کارگران ایران. ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «محسن محمدپور». توئیتر توانا.
↑ ۱۳۵٫۰۰ ۱۳۵٫۰۱ ۱۳۵٫۰۲ ۱۳۵٫۰۳ ۱۳۵٫۰۴ ۱۳۵٫۰۵ ۱۳۵٫۰۶ ۱۳۵٫۰۷ ۱۳۵٫۰۸ ۱۳۵٫۰۹ ۱۳۵٫۱۰ ۱۳۵٫۱۱ ۱۳۵٫۱۲ ۱۳۵٫۱۳ ۱۳۵٫۱۴ ۱۳۵٫۱۵ ۱۳۵٫۱۶ ۱۳۵٫۱۷ ۱۳۵٫۱۸ ۱۳۵٫۱۹ ۱۳۵٫۲۰ ۱۳۵٫۲۱ ۱۳۵٫۲۲ ۱۳۵٫۲۳ ۱۳۵٫۲۴ ۱۳۵٫۲۵ ۱۳۵٫۲۶ ۱۳۵٫۲۷ ۱۳۵٫۲۸ ۱۳۵٫۲۹ ۱۳۵٫۳۰ ۱۳۵٫۳۱ ۱۳۵٫۳۲ ۱۳۵٫۳۳ ۱۳۵٫۳۴ ۱۳۵٫۳۵ ۱۳۵٫۳۶ ۱۳۵٫۳۷ ۱۳۵٫۳۸ ۱۳۵٫۳۹ ۱۳۵٫۴۰ ۱۳۵٫۴۱ ۱۳۵٫۴۲ ۱۳۵٫۴۳ ۱۳۵٫۴۴ ۱۳۵٫۴۵ ۱۳۵٫۴۶ ۱۳۵٫۴۷ ۱۳۵٫۴۸ ۱۳۵٫۴۹ ۱۳۵٫۵۰ اسامی ۵۶ تن از شهیدان قیام سراسری آبان ماه، شامل ۲۰ شهید سرفراز ماهشهر، تا کنون اسامی ۸۱۱ تن از شهیدان قیام آفرین منتشر شده‌است
↑ «گزارش‌هایی مبنی بر جان باختن معترضین بازداشت شده در زیر شکنجه». سازمان مبارزه با نژادپرستی.
↑ ۱۳۷٫۰۰ ۱۳۷٫۰۱ ۱۳۷٫۰۲ ۱۳۷٫۰۳ ۱۳۷٫۰۴ ۱۳۷٫۰۵ ۱۳۷٫۰۶ ۱۳۷٫۰۷ ۱۳۷٫۰۸ ۱۳۷٫۰۹ ۱۳۷٫۱۰ ۱۳۷٫۱۱ ۱۳۷٫۱۲ Editor1. «قیام ایران – شماره 63. اسامی 13 تن دیگر از شهیدان قیام سراسری مردم ایران - شورای ملی مقاومت ایران». www.iranncr.org. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۲۸.
↑ ۱۳۸٫۰۰ ۱۳۸٫۰۱ ۱۳۸٫۰۲ ۱۳۸٫۰۳ ۱۳۸٫۰۴ ۱۳۸٫۰۵ ۱۳۸٫۰۶ ۱۳۸٫۰۷ ۱۳۸٫۰۸ ۱۳۸٫۰۹ ۱۳۸٫۱۰ ۱۳۸٫۱۱ ۱۳۸٫۱۲ ۱۳۸٫۱۳ ۱۳۸٫۱۴ ۱۳۸٫۱۵ «اسامی ۲۰تن دیگر از شهیدان قیام سراسری آبان ماه».
↑ ۱۳۹٫۰۰ ۱۳۹٫۰۱ ۱۳۹٫۰۲ ۱۳۹٫۰۳ ۱۳۹٫۰۴ ۱۳۹٫۰۵ ۱۳۹٫۰۶ ۱۳۹٫۰۷ ۱۳۹٫۰۸ ۱۳۹٫۰۹ ۱۳۹٫۱۰ ۱۳۹٫۱۱ ۱۳۹٫۱۲ ۱۳۹٫۱۳ ۱۳۹٫۱۴ «سازمان حقوق بشر اهواز جزئیات تازه‌ای از کشتار ماهشهر فاش کرد». العربیه فارسی.
↑ «احمد چراغیان». توئیتر مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ «احمد چراغیان». توئیتر توانا.
↑ ۱۴۲٫۰۰ ۱۴۲٫۰۱ ۱۴۲٫۰۲ ۱۴۲٫۰۳ ۱۴۲٫۰۴ ۱۴۲٫۰۵ ۱۴۲٫۰۶ ۱۴۲٫۰۷ ۱۴۲٫۰۸ ۱۴۲٫۰۹ ۱۴۲٫۱۰ ۱۴۲٫۱۱ «رئیس دفتر روحانی کشتار ماهشهر را تأیید کرد». رادیو زمانه. ۲۰ آذر ۱۳۹۸.
↑ «اقبال اسماعیلی، ۵۲ ساله». توئیتر توانا.
↑ «عباس عساکره». توئیتر رسمی توانا.
↑ «فرشاد حاجی‌پور». توئیتر رادیو فردا.
↑ «فرشاد حاجی‌پور میلاسی». توئیتر توانا.
↑ «مراسم چهلم فرشاد حاجی‌پور». توئیتر ایران اینترنشنال.
↑ «فرشاد حاجی‌پور؛ قتل در اعتراضات و خاکسپاری «مشروط»». رادیو فردا. ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ «فرشاد حاجی‌پور». آتئیست ایران.
↑ «ویژه نامه تظاهرات آبان ۱۳۹۸». آتئیست ایران.
↑ «سازمان حقوق بشر اهواز: تا کنون بیش از 60 معترض در اهواز و شهرهای پیرامون کشته شدند». العربیه فارسی.
↑ «امار تکمیلی قربانیان کشتار ماهشهر (معشور)». ایران گلوبال.
↑ «سازمان حقوق بشر اهواز: تا کنون بیش از ۶۰ معترض در اهواز و شهرهای پیرامون کشته شدند». العربیه فارسی.
↑ «یکی از جان‌باختگان ماهشهر». وبسایت رسمی اتحادیه آزاد کارگران ایران.
↑ ۱۵۵٫۰ ۱۵۵٫۱ «گفتگوی اختصاصی با خانواده کشته شدگان». من و تو. ۱۲ آذر ۱۳۹۸.
↑ «You are being redirected...». irankargar.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۳.
↑ «You are being redirected...». www.iran-efshagari.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۳.
↑ «مزار شکسته شده عبدالله لرستانی». شبکه خبری بگونه. ۲۰۲۰-۰۶-۰۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۳.
↑ ۱۵۹٫۰۰ ۱۵۹٫۰۱ ۱۵۹٫۰۲ ۱۵۹٫۰۳ ۱۵۹٫۰۴ ۱۵۹٫۰۵ ۱۵۹٫۰۶ ۱۵۹٫۰۷ ۱۵۹٫۰۸ ۱۵۹٫۰۹ ۱۵۹٫۱۰ ۱۵۹٫۱۱ ۱۵۹٫۱۲ انتشار اسامی 16 تن دیگر از شهیدان قیام سراسری مردم ایران
↑ ۱۶۰٫۰ ۱۶۰٫۱ ۱۶۰٫۲ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام :62 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
↑ ۱۶۱٫۰ ۱۶۱٫۱ ۱۶۱٫۲ ۱۶۱٫۳ ۱۶۱٫۴ ۱۶۱٫۵ ۱۶۱٫۶ ۱۶۱٫۷ ۱۶۱٫۸ «رودخانه جوانرود جنازه یکی از معترضان را پس داد». رادیو زمانه. ۱۲ دی ۱۳۹۸.
↑ ۱۶۲٫۰۰ ۱۶۲٫۰۱ ۱۶۲٫۰۲ ۱۶۲٫۰۳ ۱۶۲٫۰۴ ۱۶۲٫۰۵ ۱۶۲٫۰۶ ۱۶۲٫۰۷ ۱۶۲٫۰۸ ۱۶۲٫۰۹ ۱۶۲٫۱۰ ۱۶۲٫۱۱ ۱۶۲٫۱۲ ۱۶۲٫۱۳ ۱۶۲٫۱۴ ۱۶۲٫۱۵ ۱۶۲٫۱۶ ۱۶۲٫۱۷ ۱۶۲٫۱۸ ۱۶۲٫۱۹ ۱۶۲٫۲۰ ۱۶۲٫۲۱ ۱۶۲٫۲۲ ۱۶۲٫۲۳ ۱۶۲٫۲۴ «کرمانشاه؛ شروط دستگاه امنیتی برای تحویل پیکر جان‌باختگان به خانواده‌ها/ احراز هویت کشته‌شدگان کرمانشاه». کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی.
↑ «کاوه محمدی». توانا.
↑ شهر شورشی جوانرود، مقاومت در برابر شقاوت!، وب‌سایت ایران آزادی.
↑ احراز هویت جوانی که روز یکشنبه در جوانرود جان باخت، وب‌سایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو.
↑ لحظه کشته‌شدن مبین عبداللهی شهروند اهل روانسر در جوانرود - قهوه‌خانه روبروی پاساژ ٢٢، وب‌سایت ایرانیان انگلستان.
↑ آخرین اخبار از اعتراضات مردمی در شهرهای کردستان، وب‌سایت شبکه حقوق بشر کردستان.
↑ «هاشم مرادی». توئیتر ایران اینترنشنال.
↑ «یکی از بازداشت شدگان آبان ماه جوانرود زیر شکنجه جان سپرد». سازمان حقوق بشری هه‌نگاو.
↑ قاسمفر، مهرداد (۲۲ آذر ۱۳۹۸). «جزئیاتی تکان‌دهنده از کشته شدن یک معترض در کرمانشاه». radiofarda.com. رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۳ آذر ۱۳۹۸.
↑ «برهان منصورنیا». آتئیست ایران.
↑ «لیست جدید اسامی و عکسهای بیش از ۵۰۰ تن از جان باختگان اعتراضات آبان ۹۸». ایران کارگر. ۲۰۱۹-۱۲-۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۱۸.
↑ «جانباختن دست کم ٥٥ شهروند کرد در اعتراضات آبان ماه ٩٨+ هویت ٤١ نفر و فایل PDF». Hengaw. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۱۸.
↑ مدنی، گزارشگر کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و (۲۰۲۰-۰۲-۲۴). «خودکشی یکی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه در زندان دیزل آباد کرمانشاه». کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۲۴.
↑ «خودکشی یکی از بازداشت شدگان آبان ماه کرمانشاه در زندان دیزل آباد». Hengaw. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۲۴.
↑ «خودکشی یکی دیگر از معترضان آبان در زندان». IranWire | خانه. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۲۴.
↑ «زندانی ۲۲ ساله اعتراض‌های آبان در کرمانشاه پس از ابلاغ حکم حبس خودکشی کرد». ایران اینترنشنال. ۲۰۲۰-۰۲-۲۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۱.
↑ «محسن کرمی‌نیا». چشم‌انداز آتئیست ایران.
↑ «محسن کرمی‌نیا». توئیتر توانا.
↑ «محسن کرمی‌نیا». توئیتر ایران اینترنشنال.
↑ «یکی دیگر از شهروندانی که در اعتراضات آبان ماه کرمانشاه بازداشت شده بود، زیر شکنجه جانباخت». هه‌نگاو. ۲۴ دی ۱۳۹۸.
↑ «کاوه ویسانی». توئیتر شبکه من و تو.
↑ «کاوه ویسانی». توئیتر توانا.
↑ «ارشاد رحمانیان». توئیتر ایران اینترنشنال. ۲۵ آذر ۱۳۹۸.
↑ «دایی ارشاد رحمانی: جمجمه‌اش شکافته و استخوان‌هایش شکسته‌است». رادیو فردا. ۲۵ آذر ۱۳۹۸.
↑ «ارشاد رحمانیان در دوران بازداشت «کشته شده‌است»». ایران اینترنشنال. ۲۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ «چگونه پیکر فرزندمان را با سری متلاشی‌شده و دست و پای شکسته پیدا کردند». خبرنامه گویا. ۲۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ «پیدا شدن اجساد تعداد دیگری از قربانیان اعتراضات آبان ماه؛ آمار کشته‌شدگان همچنان رو به افزایش است». صدای آمریکا. ۲۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ «دانیال استواری». توئیتر مهدیه گلرو.
↑ «مهران تاک». توئیتر.
↑ «صدایی از میان خانواده‌های کشته‌شدگان: لزوم برپایی جنبش دادخواهی». رادیو زمانه. ۳ دی ۱۳۹۸.
↑ «شهادت یک جوان ایلامی زیر شکنجه و یک جوان ماهشهری پس از بازداشت». جوانه‌ها. ۱۱ آذر ۱۳۹۸.
↑ «سجاد اسماعیلی». توئیتر مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ «جواد نظری فتح‌آبادی». توئیتر توانا.
↑ ۱۹۵٫۰ ۱۹۵٫۱ «اسامی و عکس‌های جان‌باختگان اعتراضات سراسری آبان‌ماه». ایران کارگر.
↑ «پیکر اکبر کریمی‌اصل فیلمساز ۲۵ ساله هشترودی». خبرگر.
↑ «پدر پویا بختیاری: پنج سال در جبهه‌ها جنگیدم، در جواب مغز پسرم را هدف گرفتند». ایران وایر. دریافت‌شده در ۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ «روایت کشته شدن غریبانهٔ بهزاد معینی فر». من و تو. ۹ آذر ۱۳۹۸.
↑ «بهزاد معینی‌فر». توئیتر توانا.
↑ «جواد شیازی». فیس‌بوک ایران اینترنشنال. ۱۳ آذر ۱۳۹۸.
↑ «کفنش لباس دامادی شد!». توئیتر شهروندیار.
↑ «حسین کریمی علویجه». توئیتر توانا. ۱۸ آذر ۱۳۹۸.
↑ «حمید شریفی». مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ «حمید شریفی». توئیتر توانا. ۶ دی ۱۳۹۸.
↑ «جان باختن یکی از شهروندان مجروح شده در اعتراضات سراسری آبان». رادیو زمانه. ۲۰۲۰-۰۱-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۲۷.
↑ ۲۰۶٫۰۰ ۲۰۶٫۰۱ ۲۰۶٫۰۲ ۲۰۶٫۰۳ ۲۰۶٫۰۴ ۲۰۶٫۰۵ ۲۰۶٫۰۶ ۲۰۶٫۰۷ ۲۰۶٫۰۸ ۲۰۶٫۰۹ ۲۰۶٫۱۰ ۲۰۶٫۱۱ اسامی 14 تن دیگر از شهیدان قیام سراسری مردم ایران
↑ «محمدجواد عابدی». توئیتر مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ «محمدجواد عابدی». توئیتر توانا.
↑ «مسعود بهارلو – اصفهان». ایران کارگر.
↑ «آرمان امانی». توئیتر توانا. ۲۲ آذر ۱۳۹۸.
↑ «ابراهیم منصوری». اتحادیه آزاد کارگران ایران. ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «ابراهیم منصوری». توئیتر توانا.
↑ «مراسم چهلم ساسان عیدیوندی». توئیتر شبکه من‌وتو. ۵ دی ۱۳۹۸.
↑ «یکی از جانباخته گان گمنام قیام آبان ۹۸ صفر عیدی وند». خبرگر.
↑ «مراسم چهلمین روز صفر عیدی وندی و ساسان عیدی وندی». توئیتر خبرگزاری هرانا.
↑ «مراسم چهلم صفر عیدی وندی یکی از شهدای اعتراضات سراسری آبان ماه + فیلم». جوانه‌ها.
↑ «صفر عیدی‌وندی، پدر کودکی خردسال». توئیتر رسمی توانا.
↑ ۲۱۸٫۰ ۲۱۸٫۱ ۲۱۸٫۲ ۲۱۸٫۳ ۲۱۸٫۴ ۲۱۸٫۵ ۲۱۸٫۶ ۲۱۸٫۷ «چهار تن دیگر از کشته شدگان اعتراضات آبان به خاک سپرده شدند». خبرگزاری هرانا.
↑ «ویدئویی از امیرحسین داودوند». توئیتر توانا.
↑ «مادر ابراهیم کتابدارم، سکینه احمدی». توئیتر مسیح علی‌نژاد.
↑ «ابراهیم کتابدار پدرِ دو دختر، "سودا و سوگند"». توئیتر رسمی توانا.
↑ «ابراهیم کتابدار». توئیتر رسمی کمپین حقوق بشر در ایران.
↑ «برادر آمنه شهبازی: گلوله به گردن خورده اما نوشتند شکستگی جمجمه». کمپین حقوق بشر ایران. ۹ آذر ۱۳۹۸.
↑ «مراسم چهلمین روز درگذشت آمنه شهبازی». توئیتر رسمی ایران‌وایر.
↑ «آمنه شهبازی». توئیتر رسمی کمپین حقوق بشر در ایران.
↑ «مأموران امنیتی در سالگرد کشته‌شدگان آبان ۹۸: «کشتیم که کشتیم، خوب کردیم کشتیم»». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۲-۰۶.
↑ «امیرحسین صادقی». توئیتر مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ «برگ دیگری از سیاهنامه». خبرگر.
↑ «حمیدرضا قبولی». اتحادیه آزاد کارگران ایران. ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «حمیدرضا قبولی». توئیتر مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ «حمیدرضا قبولی». ایران اینترنشنال. ۲۲ آذر ۱۳۹۸.
↑ «رحیم امینی». فیس‌بوک توانا.
↑ «رحیم امین آبادی». خبرآنلاین. ۳ آذر ۱۳۹۸.
↑ «رحیم امینی». توئیتر توانا.
↑ «شهرام معینی؛ از کشته شدگان اعتراضات در کرج». IranWire | خانه. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۱۷.
↑ «محمدرضا نیکوروان». ایران کارگر.
↑ «مرتضی صادقی نادر». آتئیست ایران.
↑ «مهناز مهدی‌زاده». توئیتر.
↑ «میثم احمدی». توئیتر توانا.
↑ «میلاد محققی، ۲۱ ساله». خبرگز.
↑ «میلاد محققی». توئیتر ایران اینترنشنال. ۲۵ آذر ۱۳۹۸.
↑ «یکی از معترضان آبان ۹۸ «در بازداشتگاه کهریزک جان باخت»». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۹-۲۱.
↑ ««مرگ یکی از معترضان آبان در بازداشتگاه کهریزک»». IranWire | خانه. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۹-۲۱.
↑ «مرگ نادر مختاری، از معترضان آبان در بازداشتگاه کهریزک «سایت خبری تحلیلی کلمه». www.kaleme.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۹-۲۱.
↑ «آزاده ضربی». توئیتر ایران اینترنشنال. ۴ دی ۱۳۹۸.
↑ «تبلت -این خنده‌ها و سرخوشی‌های آزاده ضربی زن ۲۶ ساله ایرانی است». یوتیوب رسمی برنامهٔ تبلت صدای آمریکا.
↑ «کشته شدن یک شهروند مسیحی آشوری در فردیس کرج و در جریان تجمعات اعتراضی». حقوق بشر در ایران. ۲۹ آبان ۱۳۹۸.
↑ «هویت یکی از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر مردمی در فردیس کرج احراز شد». صدای آمریکا. ۱۹ آذر ۱۳۹۸.
↑ «اکبر لنگری، جوان ۲۳ ساله». توئیتر شبکه من و تو. ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «آگهی چهلم». توئیتر مسیح علی‌نژاد.
↑ «حسین قدمی». توئیتر توانا. ۱۷ آذر ۱۳۹۸.
↑ «مهدی پاپی». توئیتر توانا.
↑ «ناصر رضایی». توانا. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۴ دسامبر ۲۰۱۹.
↑ «ناصر رضایی». اتحادیه آزاد کارگران ایران. ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «ناصر رضایی». توئیتر ایران اینترنشنال.
↑ «پدر پویا بختیاری: پنج سال در جبهه‌ها جنگیدم، در جواب مغز پسرم را هدف گرفتند». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ شجاعی، میترا (۱۵ آذر ۱۳۹۸). «اولین گفتگوی خواهر آذر میرزاپور: گلوله مستقیم به قلب خواهرم شلیک شده‌است». dw.com. بخش فارسی دویچه وله. دریافت‌شده در ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ «آذر میرزاپور». توئیتر توانا.
↑ «آذر میرزاپور زهابی». توئیتر رسمی کمپین حقوق بشر در ایران.
↑ «تصاویری از شهید راه آزادی امیرحسین کبیری جوان ۳۳ ساله اهل گلشهر کرج». 2 feeds.
↑ «امیر حسین کبیری». چشم‌انداز آتئیست ایران.
↑ «خواهر امیرحسین کبیری: تعهد گرفتند سوگواری نکنیم». بی‌بی‌سی فارسی. ۱۳ آذر ۱۳۹۸.
↑ «کاملیا کبیری: ما دیه نمی‌خواهیم، می‌خواهیم قاتل برادرم قصاص شود». ایران وایر. ۱۵ آذر ۱۳۹۸.
↑ «حمید رسولی اعتراض داشت؛ «گلوله‌ها بر شکم و قلب او اصابت کردند»». کمپین حقوق بشر ایران. ۱۰ آذر ۱۳۹۸.
↑ «مراسم خاکسپاری حمید رسولی». توئیتر ایران اینترنشنال.
↑ «بی‌کار بود، اعتراض کرد، جوابش گلوله بود». یوتیوب رسمی ایران‌وایر.
↑ «مراسم چهلم حمید رسولی». توئیتر رسمی ایران‌وایر.
↑ «شمار جانباختگان اعتراضات سراسری آبان ماه به بیش از ۱۵۰۰ نفر رسید». مانیتور حقوق بشر ایران. ۲۰۲۰-۰۱-۰۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۰۶.
↑ «لیست جدید اسامی و عکس‌های بیش از ۵۰۰ تن از جان باختگان اعتراضات آبان ۹۸». دریافت‌شده در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۹.
↑ «اسماعیل عرب‌احمدی». آتئیست ایران.
↑ «اسماعیل عرب‌احمدی؛». توئیتر توانا.
↑ «لیست جدید اسامی و عکس‌های بیش از ۵۰۰ تن از جان باختگان اعتراضات آبان ۹۸». دریافت‌شده در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۹.
↑ «حمید نظری از بازداشتی‌های اعتراض‌های آبان ۲۴ ساعت پس از آزادی درگذشت». ایران اینترنشنال. ۸ دی ۱۳۹۸.
↑ «تحویل پیکر دو تن دیگر از کشته شدگان اعتراضات سراسری». وبسایت مرکزی حزب دمکرات کردستان.
↑ «سجاد باقری». توئیتر توانا. ۶ دی ۱۳۹۸.
↑ «سجاد باقری». آتئیست ایران.
↑ «سجاد باقری». بالاترین.
↑ «علی فروتن لگران ۱۹ ساله یکی دیگر از شهدای آذربایجان». گادتب.
↑ «علیرضا محمدزاده». آتئیست ایران.
↑ ««علیرضا محمدزاده» یکی دیگر از از قربانیان آذربایجانی اعتراضات آبان». گاماج.
↑ «قیام آبان وعکسهای شهدای قیام و رویدادهای روز+ فیلم وعکس». شبکه خبری بگونه.
↑ «احراز هویت شهروند جانباخته سنندجی در اعتراضات آبان ماه تهران». سازمان حقوق بشری هه‌نگاو.
↑ «هویت یکی از جانباختگان کرد اعتراضات تهران شناسایی شد». ایران اینترنشنال. ۲۰۲۰-۰۲-۱۶. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۱۶.
↑ «شناسایی هویت یکی از جانباختگان کرد اعتراضات تهران». العین خبری. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۱۶.
↑ ۲۸۵٫۰ ۲۸۵٫۱ «دو مجروح اعتراضات آبان بر اثر عوارض اصابت گلوله و عدم رسیدگی پزشکی جان‌شان از دست دادند». ایران اینترنشنال. ۲۰۲۰-۰۱-۲۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۲۹.
↑ "خبرگزاری هرانا | دستفروش معترض که در جریان اعتراضات آبان زخمی شده بود جان باخت / ویدیو - خبرگزاری هرانا". Retrieved 2020-01-29.
↑ «یکی از مصدومان اعتراض‌های آبان درگذشت». IranWire | خانه. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۲۹.
↑ ۲۸۸٫۰ ۲۸۸٫۱ «دو تن از مجروحان اعتراضات آبان‌ماه در ایران «فوت کرده‌اند»». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۳۰.
↑ «مصطفی فرزامی». توئیتر توانا.
↑ «پیکر دو تن دیگر از معترضان اهل کرمانشاه». توئیتر خبرگزاری هرانا.
↑ «آهنگ زنده یاد مصطفی فرزامی به نام سوز دلم». کرد موزیک.
↑ «مهرداد حسابی». توئیتر توانا.
↑ «به رغم تکذیب قوه قضائیه، خانواده اسفندانی بر «بی‌گناهی خون ریخته شده» دخترشان تأکید کردند». رادیو فردا. ۱۳ آذر ۱۳۹۸.
↑ «قاصدان روزان ابری» (PDF). آموزشگاه توانا/ ص ۲۱۳.
↑ «سرگذشت پوریا ناصری‌خواه، از جان باختگان اعتراض‌های سراسری آبان ۹۸». رادیو زمانه. ۲۰۱۹-۱۲-۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۲۳.
↑ «مراسم ۵ دی: دادخواهی مادر کمال فرجی، کارگر نجار کشته‌شده». رادیو زمانه. ۲ دی ۱۳۹۸.
↑ «کمال فرجی ۴۱ ساله». توئیتر رسمی توانا.
↑ «محسن جعفرپناه». اتحادیه آزاد کارگران ایران. ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «دومین شهروند کرد در اعتراضات تهران جانباخت». Hengaw. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۱.
↑ «کشته شدن شهروند کرد در اعتراضات تهران». Mohajranir News. ۲۰۱۹-۱۱-۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۱.
↑ «محمد طاهری». توانا.
↑ ۳۰۲٫۰ ۳۰۲٫۱ ۳۰۲٫۲ «قرار بود با پوشک و شیرخشک برای نوزاد۴ ماهه‌اش برگردد، گلوله به سینه‌اش خورد، برنگشت». ایران وایر. ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «عرفان فایقی ۲۶ آبان به ضرب گلوله در چهاردانگه کشته شد؛ «مراقب مامان باش»». ایران وایر. ۸ آذر ۱۳۹۸.
↑ «عرفان فائقی؛ تهدید کرده‌اند اگر اطلاع‌رسانی کنید نبش قبر می‌کنیم». کمپین حقوق بشر ایران. ۱۱ آذر ۱۳۹۸.
↑ «عرفان فائقی». توئیتر توانا.
↑ «گلوله و عفونت؛ بحران زخمی‌های اعتراضات آبان ماه / تصاویر». خبرگزاری هرانا. ۲ دی ۱۳۹۸.
↑ «بهروز اصغرپور». توئیتر مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ «رضا حسن‌وند». آتئیست ایران.
↑ «رضا معظمی گودرزی؛ یکی دیگر از جان‌باختگان اعتراضات کرج». ایران وایر.
↑ «معظمی گودرزی». خبرگر.
↑ «رضا معظمی گودرزی». توئیتر توانا.
↑ {{یادکرد وب|نویسنده=|کد زبان=|تاریخ=|وبگاه=فیسبوک|نشانی=https://www.facebook.com/icaeiran/videos/1702108883263489/%7Cعنوان=صدای مادر رضا معظمی ۱۹ ساله از کشته‌شدگان اعتراضات آبان بر سر مزار فرزندش
↑ ۳۱۳٫۰ ۳۱۳٫۱ ۳۱۳٫۲ ۳۱۳٫۳ ۳۱۳٫۴ ۳۱۳٫۵ «لیست جدید اسامی و عکس‌های بیش از ۵۰۰ تن از جان باختگان اعتراضات آبان ۹۸». ایران کارگر.
↑ «محمدحسین طاهایی». توئیتر توانا.
↑ شاهد علوی (۲۲ آذر ۱۳۹۸). «رُهام، پسربچه ۸ ساله گلنار صمصامی، می‌گوید چرا مادر من را کشتند؟». ایران وایر.
↑ «او برای کمک به یک معترض مجروح هدف تیر قرار گرفت». شبکه من و تو. ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «گلنار صمصامی». توئیتر توانا.
↑ «محمد عربی». آتئیست ایران.
↑ «محمدحسین طاهایی». آتئیست ایران.
↑ ۳۲۰٫۰ ۳۲۰٫۱ «مزار کشته شدگان آبان ۹۸ در فردوسیه شهریار». توئیتر من و تو. ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «فشارهای امنیتی بر خانواده مهرداد معین‌فر؛ گلوله در جواب اعتراض». کمپین حقوق بشر ایران. ۱۰ بهمن ۱۳۹۸.
↑ «میلاد محققی». توئیتر.
↑ «گزارشی از شهروندان کشته و زخمی شده در جریان تجمعات اخیر در شهرستان شهریار». حقوق بشر در ایران. ۳ آذر ۱۳۹۸.
↑ «میلاد محققی، ۲۴ ساله». توئیتر توانا.
↑ «خانواده نادر مؤمنی، یکی از کشته‌شدگان آبان‌ماه، از اطلاع‌رسانی منع شده‌است». ایران اینترنشنال. ۲۰۱۹-۱۲-۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۱.
↑ «اسماعیل الله قلی». آتئیست ایران.
↑ «اسماعیل الله‌قلی». توئیتر توانا.
↑ «شهادت دو بسیجی و یک پاسدار در اغتشاشات غرب استان تهران». شبکه العالم. ۲۷ آبان ۱۳۹۸.
↑ «مجید شیخی معترض ۲۲ ساله». توئیتر ایران اینترنشنال.
↑ «گفتگو با یکی از نزدیکان مجید شیخی». فیس‌بوک اینتر نشنال. ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ «مجید شیخی معترضی که از سوی سپاه پاسداران به عنوان یکی از اعضای بسیج معرفی شده‌است». فیس‌بوک ایران اینترنشنال. ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
↑ «محمد طاهری». توئیتر مانیتورینگ حقوق بشر ایران.
↑ «اسماعیل رضایی پیرپشته». توئیتر توانا.
↑ «آگهی مجلس چهلم اسماعیل رضایی». توئیتر توانا.
↑ «مراسم چهلم او در روستای پیرپشته از توابع شهرستان لنگرود در استان گیلان». توئیتر توانا. ۶ دی ۱۳۹۸.
↑ «حسن علیزاده». توئیتر توانا.
↑ «عبدالله آجرلو». آتئیست ایران.
↑ فرزاد صیفی‌کاران. «سرگذشت نوید بهبودی، از جان‌باختگان اعتراض‌های سراسری آبان ۹۸». رادیو زمانه. دریافت‌شده در ۸ آذر ۱۳۹۸.
↑ «یاسین رمضان‌نژاد». توئیتر توانا.
↑ «حسن صحرایی». توئیتر توانا. ۶ دی ۱۳۹۸.
↑ «روایت کشته شدن سجاد رضایی؛ جنازه‌اش را بعد از پنج روز جلوی غسال‌خانه رها کردند». ایران وایر. ۱۰ آذر ۱۳۹۸.
↑ «سجاد رضایی». آتئیست ایران.
↑ «سجاد رضایی». توئیتر توانا.
↑ «مراسم چهلم سجاد رضایی». توئیتر شبکه من‌وتو. ۵ دی ۱۳۹۸.
↑ «مراسم چهلم سجاد رضایی». توئیتر توانا.
↑ «سرگذشت فرهاد مجدم، از جان باختگان اعتراض‌های آبان ۹۸». رادیو زمانه. ۱۳ آذر ۱۳۹۸.
↑ «محمد تیموری». فیس بوک رضا خندان.
↑ ۳۴۸٫۰ ۳۴۸٫۱ «وداع کم‌نظیر مردم تهران با پیکر شهدای مدافع امنیت+عکس و فیلم». تسنیم.
↑ «مهدی دائمی». توئیتر توانا.
↑ «وحید دامور». اتحادیه آزاد کارگران ایران. ۱۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «مجموعه مستندهای دادخواهی | روایت یازدهم: امیرحسین زارع‌زاده». صدای آمریکا. ۱۸ آبان ۱۴۰۰.
↑ «کشته شدن یک جوان تورکمن در کشتار ابانماه!». ایران گلوبال. ۲۰۱۹-۱۲-۰۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۱.
↑ «هویت یکی دیگر از کشته شدگان اعتراضات در تهران مشخص شد؛ سیدقاسم حسینی ۳۵ ساله». ملیون ایران.
↑ «هادی قربانی؛ فعال مدنی آزربایجانی در اعتراضات تهران به شهادت رسیده‌است!». جنبش دانشجویی آذربایجان جنوبی. ۲۰۱۹-۱۱-۲۶. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۱.
↑ ۳۵۵٫۰۰ ۳۵۵٫۰۱ ۳۵۵٫۰۲ ۳۵۵٫۰۳ ۳۵۵٫۰۴ ۳۵۵٫۰۵ ۳۵۵٫۰۶ ۳۵۵٫۰۷ ۳۵۵٫۰۸ ۳۵۵٫۰۹ ۳۵۵٫۱۰ ۳۵۵٫۱۱ ۳۵۵٫۱۲ ۳۵۵٫۱۳ ۳۵۵٫۱۴ ۳۵۵٫۱۵ اسامی ۳۰تن دیگر از شهیدان قیام سراسری مردم ایران
↑ «جاوید میرزایی اهل میانه». توئیتر رسمی توانا.
↑ «جاوید میرزایی – رباط کریم تهران». ایران کارگر.
↑ «حسین امینی ۳۰ ساله». خبرگر.
↑ «پیکر دستکم چهار جوان کشته شده در اعتراضات آبان به خاک سپرده شد». شبکه جهانی کلمه. ۴ آذر ۱۳۹۸.
↑ «امیر الوندی مهر، از کشته شدگان اعتراضات آبان ماه». شبکه من و تو. ۲۳ آذر ۱۳۹۸.
↑ «مراسم خاکسپاری بهمن جعفری». توئیتر من و تو. ۱۳ آذر ۱۳۹۸.
↑ «بهمن جعفری عاشق آزادی بود؛ برای کشتن آزادی، قلبش را هدف گرفتند». ایران وایر. ۱۸ آذر ۱۳۹۸.
↑ «مراسم چهلم جان‌باخته بهمن جعفری». توئیتر رسمی ایران‌وایر.
↑ «ویژه برنامه دادگاه بین‌المللی مردمی آبان». ایران اینترنشنال، یوتیوب.
↑ ۳۶۵٫۰ ۳۶۵٫۱ «کشته‌های قیام ۳۰۰، مجروحان ۴۰۰۰ وبازداشت‌شدگان ده‌هزار نفر است». العربیه.
↑ «جانفشان اسدی». ایران کارگر.
↑ «سکوت خانواده‌های بازدداشتی‌ها کهریزک را تکرار می‌کند». خبرگر.
↑ «شبنم دیانی». کمسیون زنان. ۲۹ آذر ۱۳۹۸.
↑ «گزارشی از جزئیات جانباخته راه آزادی و خاکسپاری شهید شبنم دیانی». خبرگر.
↑ «مادر علیرضا انجوی: گلوله بر پیشانی اش خورده بود از خون پسرم نمی‌گذرم». توانا.
↑ «مجید هاشمی». آتئیست ایران.
↑ «محمد داستان‌خواه؛ مقابل هم‌کلاسی‌اش تیر خورد و کنار پدربزرگش دفن شد». ایران وایر. ۱۹ آذر ۱۳۹۸.
↑ «محمدرضا جمشیدی». آتئیست ایران.
↑ «احراز هویت یکی دیگر از جان‌باختگان اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸ در شیراز». کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی. ۹ آذر ۱۳۹۸.
↑ «مهدی جهانبازی». توئیتر توانا.
↑ «اختصاصی:گفتگو با بستگان یکی از کشته شدگان اعتراض سراسری». من و تو.
↑ «مهدی نیکویی». ایران کارگر.
↑ «مراسم چهلم مهدی نیکوئی». توئیتر توانا. ۶ دی ۱۳۹۸.
↑ «مراسم چهلم مهدی نیکویی علی‌آبادی در روستای بیمور». توئیتر ایران اینترنشنال. ۷ دی ۱۳۹۸.
↑ «مهدی نکویی». یوتیوب رسمی مسیح علی‌نژاد.
↑ «نادر نصیرپور، ۶۶ ساله». توئیتر رسمی توانا.
↑ «پژمان قلی پور ملاطی». آتئیست ایران.
↑ ۳۸۳٫۰ ۳۸۳٫۱ ۳۸۳٫۲ ۳۸۳٫۳ ۳۸۳٫۴ ۳۸۳٫۵ «قریب به ۲۰۰۰ کشته دریان اعتراضات سراسری آبان ماه –

پاسخ:
  عزیزی که با اسم ناشناس از ویکی پدیا کپی زدی اینجا .   شرط اول گفتگو  شفافیت  هویت هست.   تو که ترس داری از اینکه خودت رو معرفی کنی   پس    داخل  بحث  نیا 
14 Esfand 00 ، 14:11 ع . شکیبا

عجب ! جای شهید و جلاد عوض میشه یعنی این !

هر چی منافقه که تو آشوب و اغتشاش کشته شده میشه شهید و هرچی شهیده که یا تو جنگ جلوی دشمن ایستاده یا جلوی اشرار و منافقین وایساده و از امنیت و ناموس این مردم دفاع کرده میشه هیچ ! واقعا که ؟!

 

بذار شهید و جلاد را تعریف کنیم:

وقتی حکومت اسلامی تشکیل میشه هر کسی که در راه حفاظتش دفاع کنه تا کشته بشه میشه شهید.

و هر کسی که مقابلش قرار بگیره و مردم رو کشتار کنه جلاده . حالا چه منافقین داخلی یا خارجی باشه یا اشرار و اراذل و اوباش که به منظور اغتشاش و برهم زدن نظم و امنیت جامعه و کشور و جهت آرامش و آسایش مردم مسلمان اقدام کنند.

امیرالمومنین در جنگ جمل 4000 منافق و مخالف را به درک واصل کرد خودشون راه جهنم انتخاب کردند.

 

 

14 Esfand 00 ، 14:28 هابیلیان

اسامی 17000 نفر شهدای ترور

 

سیروس    اباذری اسکوئی    عباسقلی    آذربایجان شرقی    1344/02/05    سرباز
اکبر    اباذری شهرضا    اسماعیل    اصفهان    1343/02/08    سرباز
نجیب    اباذری گورچین قلعه    حاجی آقا    آذربایجان غربی    1338/03/17    سرباز
علی اصغر    ابارشی    رمضان علی    خراسان    1341/07/03    
غلامحسین    ابافت    سیدلازم    چهارمحال و بختیاری    1332//    کارمند
شهمراد    ابدالی چراغ    پاپیاحمد    لرستان    1330/04/11    راننده پایه دو
عبدالله    ابرازه    عین الله    آذربایجان شرقی    1309/06/09    کشاورز
وارتان    ابراهامیان    نرسس    اصفهان    1339/01/01    سرباز
قربانعلی    ابراهیمی    رستم‌علی            
ابوالقاسم    ابراهیمی    قربانعلی            
عبدالله    ابراهیم    یدالله    تهران    1325/02/08    نظامی
موسی    ابراهیم    محمد    آذربایجان غربی    1324/01/01    مبارزعراقی
اکبر    ابراهیم پور    رحیم    مازندران    1342/06/02    سرباز
بایزید    ابراهیم پور    صالح    آذربایجان غربی    1348/03/05    پیشمرگ کرد
حاجی     ابراهیم پور    ابراهیم    آذربایجان غربی    1289/04/09    پیشمرگ کرد
حسن    ابراهیم پور    رضا    آذربایجان غربی    1340/02/10    دولتی
حسین علی    ابراهیم پور    عزیزالله    مازندران    1343/09/03    پاسدار
سلطان    ابراهیم پور    مراد    آذربایجان غربی    1343/03/04    
عباس    ابراهیم پور    علی اکبر    آذربایجان غربی    1330/07/11    دولتی
علی    ابراهیم پور    محمود    آذربایجان غربی    1333/12/05    
قربانعلی    ابراهیم پور    خلیل    آذربایجان شرقی    1340/02/12    سرباز
محمدتقی    ابراهیم پور    اسماعیل    آذربایجان شرقی    1340/09/21    سرباز
رحیم    ابراهیم پورخیاطی    ابراهیم    آذربایجان شرقی    1339/01/11    پاسدار
هوشنگ    ابراهیم پورمقدم    ابراهیم    آذربایجان غربی    1336/09/18    دولتی
علی اکبر    ابراهیم نژاد    حضرتقلی    خراسان    1340/10/15    سرباز
محبوب    ابراهیم نژاد    محمد    آذربایجان غربی    1316//    دولتی
قنبر    ابراهیم اژدری    علی    آذربایجان غربی    1328/07/15    معلم
پرویز    ابراهیم آبادی    محمد    قزوین    1349/10/12    پاسدار
محمد    ابراهیم حسین    ابراهیم    آذربایجان غربی    1336//    پیشمرگ کرد
سیف الله    ابراهیم خانی    حاج آقا    همدان    1336/09/05    پاسدار
امیر    ابراهیم دربندی    علی اصغر    تهران    1333/01/01    دانشجو
ابراهیم    ابراهیم زاده    قادر    آذربایجان غربی    1326/00/00    پیشمرگ کرد
ابراهیم    ابراهیم زاده    محمدرضا    خراسان    1348/11/02    پاسدار
ابوالفضل    ابراهیم زاده    علی    آذربایجان شرقی    1338/07/20    سرباز
ابوبکر    ابراهیم زاده    علی    آذربایجان غربی    1324/01/26    دولتی
جواد    ابراهیم زاده    اسماعیل    گیلان    1337//    دولتی
حسن    ابراهیم زاده    محمد    کردستان     1332/05/01    کشاورز
خالد    ابراهیم زاده    احمد    آذربایجان غربی    1341/03/12    پیشمرگ کرد
علی    ابراهیم زاده    احمد    آذربایجان غربی    13/00/00    آزاد
علیرضا    ابراهیم زاده    حسین    گیلان    1348/12/15    پاسدار
فرامرز    ابراهیم زاده    صادق    آذربایجان غربی    1346/02/17    آزاد
قدرت    ابراهیم زاده    علی    آذربایجان غربی    1337/02/01    آزاد
محمد    ابراهیم زاده    رسول    آذربایجان غربی    1344/06/    دولتی
ناصر    ابراهیم زاده    علی    آذربایجان شرقی    1362/11/26    سرباز
پیمان    ابراهیم زاده                
رضا    ابراهیم زاده جرقویه    محمد    اصفهان    1348/04/15    کارگر
سیدمهدی    ابراهیم زاده ریحانی    علی    آذربایجان شرقی    1341/10/01    سرباز
علی اصغر    ابراهیم زاده صفار    حسین علی    تهران    1316/01/09    بزاز
حسن    ابراهیم زاده قمی    محمود    قم    1348/02/27    پاسدار
رحمان    ابراهیم صحیح آور    احمد    آذربایجان غربی    1349/04/01    سرباز
مظاهر    ابراهیم گیلانی    محمدعلی    مازندران    1343/02/10    سرباز
اسماعیل    ابراهیم نیا    موسی    اردبیل    1345/04/01    پاسدار
ابراهیم    ابراهیمی     رحمن    آذربایجان غربی    1307/04/06    دولتی
ابراهیم    ابراهیمی     اسماعیل    آذربایجان غربی    1348/03/03    دولتی
ابراهیم    ابراهیمی     اسماعیل    کردستان     1316/04/07    بسیجی
احمد    ابراهیمی     سلطان    آذربایجان غربی    1342/02/18    دولتی
احمد    ابراهیمی     عبدالله    کردستان     1344/04/06    سرباز
احمد    ابراهیمی     ابراهیم    مازندران    1340/07/04    سرباز
احمد    ابراهیمی     اسماعیل    گلستان    1342/08/07    سرباز
اکبر    ابراهیمی     بالاجه    اردبیل    1339/08/05    کشاورز
بایرامعلی    ابراهیمی     اصلان    آذربایجان غربی    1339/04/20    دولتی
برات    ابراهیمی     مصیب    آذربایجان غربی    1347/07/02    پاسدار
پولاد    ابراهیمی     عزیز    آذربایجان شرقی    1343/07/01    سرباز
جانعلی    ابراهیمی     علی    مازندران    1333/02/02    کارگر
جهانگیر    ابراهیمی     حبیب الله    فارس    1341/12/14    راننده پایه دو
حسن    ابراهیمی     محمود    آذربایجان غربی    1313/07/02    کشاورز
حسن    ابراهیمی     خضر    آذربایجان غربی    1332/12/20    مغازه دار
حسن    ابراهیمی     علی    خراسان    1343/05/03    سرباز
حسن    ابراهیمی     تقی    فارس    1341/09/20    سرباز
حسین    ابراهیمی     ابراهیم    آذربایجان شرقی    1342/05/08    سرباز
حسین    ابراهیمی     محمود    کردستان     1331/00/00    بیکار
خالد    ابراهیمی     قادر    آذربایجان غربی    1346/05/07    دولتی
خسرو    ابراهیمی     خانعلی    تهران    1346/03/13    سرباز
رمضان    ابراهیمی     خضر    آذربایجان غربی    1349/06/01    پیشمرگ کرد
رمضان    ابراهیمی     مهدی    گیلان    1345/06/09    سرباز
زاهد    ابراهیمی     شریف    کردستان     1339/10/02    بسیجی
سرباز    ابراهیمی     محمد    مرکزی    1339/00/00    پیشمرگ کرد
سواره    ابراهیمی     سواره    آذربایجان غربی    13//    آزاد
سیدجاسم    ابراهیمی     سیدمحمد    کردستان     1342/08/07    پاسدار
سیدجلیل    ابراهیمی     سیداحمد    کردستان     1343/12/06    پاسدار
ظهرالدین    ابراهیمی     امیر    خراسان    1345/12/29    سرباز
عابد    ابراهیمی     حمید    آذربایجان غربی    1345/07/01    دولتی
عباس    ابراهیمی     بدرعلی    آذربایجان غربی    1326/01/01    دولتی
عباس    ابراهیمی     احمد    آذربایجان غربی    1316/03/01    پیشمرگ کرد
عبدالله    ابراهیمی     ابراهیم    آذربایجان غربی    1285/06/05    پیشمرگ کرد
عبدالله    ابراهیمی     محمد    آذربایجان غربی    1346/01/08    دولتی
عزیز    ابراهیمی     اسماعیل    آذربایجان غربی    1342/05/03    دولتی
عشقعلی    ابراهیمی     صفرعلی    همدان    1322/03/01    پاسدار
علی    ابراهیمی     قنبر    مازندران    1344/10/07    کشاورز
علی    ابراهیمی     محمدعلی    همدان    1350/06/01    پاسدار
علیرضا    ابراهیمی     شهریار    آذربایجان غربی    1338/01/01    سرباز
عیسی    ابراهیمی     صمد    گیلان    1345/01/19    دانش آموز
عیوض    ابراهیمی     فرهاد    آذربایجان غربی    1342/09/11    کارمند
غلامعلی    ابراهیمی     عین الله    تهران    1350/03/15    سرباز
فتاح    ابراهیمی     لطفعلی    آذربایجان غربی    1347/03/03    بسیجی
فرج الله    ابراهیمی     رمضان علی    قزوین    1345/04/05    کشاورز
فرهنگ    ابراهیمی     نعمت الله    قزوین    1335/02/04    بسیجی
فیروز    ابراهیمی     ابوالفضل    کردستان     1344/01/05    سرباز
قرنی    ابراهیمی     ممند    آذربایجان غربی    1343/09/06    دولتی
قنبر    ابراهیمی     ریحانعلی    اردبیل    1341/04/02    پاسدار
قنبرعلی    ابراهیمی     ابراهیم    آذربایجان غربی    1337/09/01    دولتی
کریم    ابراهیمی     رستم    کردستان     1345/04/01    کارگر
کریم    ابراهیمی     عبدالله    کردستان     1310/08/03    پاسدار
کمال    ابراهیمی     عزیز    آذربایجان غربی    1350/01/02    سرباز
لطف الله    ابراهیمی     مختار    آذربایجان غربی    1327/04/01    بسیجی
لطیف    ابراهیمی     لطف الله    کرمانشاه    1327/07/01    پاسدار
محسن    ابراهیمی     ایوب    آذربایجان شرقی    1343/04/19    سرباز
محمد    ابراهیمی     عمر    آذربایجان غربی    1287/03/09    آزاد
محمد    ابراهیمی     آقاجان    گلستان    1345/01/01    نظامی
محمدتقی    ابراهیمی     علی    خراسان    1336/10/07    جهادگر
محمدتقی    ابراهیمی     علی اصغر    سمنان    1343/03/03    کارگر
محمدحسین    ابراهیمی     امام وردی    خراسان    1339/10/01    سرباز
محمدسعید    ابراهیمی     محمدرشید    کردستان     1334/09/09    بسیجی
محمود    ابراهیمی     احمد    آذربایجان غربی    1343/06/03    دولتی
محمود    ابراهیمی     احمد    کردستان     1327/00/00    کشاورز
مصطفی    ابراهیمی     رستمعلی    آذربایجان غربی    1346/04/12    دولتی
معروف    ابراهیمی     علی    آذربایجان غربی    1338/07/02    آزاد
موسی    ابراهیمی     محمد    آذربایجان شرقی    1339/05/01    سرباز
مهدی    ابراهیمی     محمد    تهران    1334/03/21    کارمند
میکاییل    ابراهیمی     قوچ علی    آذربایجان غربی    1346/06/01    مکانیک
نقی    ابراهیمی     مولودیار    آذربایجان غربی    1345/03/01    بسیجی
ودود    ابراهیمی     اروجعلی    آذربایجان غربی    1343/03/10    پاسدار
یحیی    ابراهیمی     ماشااله    اردبیل    1338/07/14    سرباز
اکبر    ابراهیمی اشلقی    اصغر    تهران    1326/01/01    تعمیرکاردوچرخه
حسن    ابراهیمی آذر    رحمان    آذربایجان غربی    1341/04/03    آزاد
امین    ابراهیمی ثانی    محمداسماعیل    خراسان    1344/12/10    سرباز
محمد    ابراهیمی جعفری    حسین    تهران    1336/09/03    کارمند
اکبر    ابراهیمی دارسینوییه    محمود    کرمان    1345/04/01    سرباز
حمید    ابراهیمی سراجی    محمدجان    مازندران    1333/01/29    دانشجو
غلامعلی    ابراهیمی سردشت    گلمحمد    خراسان    1347/06/30    پاسدار
رهبر    ابراهیمی سیاه تن    حسین    گیلان    1337//    جهادگر
کریم    ابراهیمی نیا    عثمان    کردستان     1343/03/01    بسیجی
ابراهیم    ابراهیمی نیاری    خلیل    تهران    1331/01/01    نظامی
محمد    ابراهیمی نیگلی    کریم    کرمانشاه    1331/10/02    بسیجی
رضا    ابراهیمی وارسته    قربانعلی    تهران    1337/01/12    پاسدار
حسن    ابراهیمی وش    صفر    آذربایجان غربی    1349/04/12    سرباز
جواد    ابراهیمی ینگجه    علی    آذربایجان شرقی    1346/01/20    سرباز
عباس    ابراهیمیان    علی    اردبیل    1339/11/03    سرباز
عباس    ابراهیمیان    جعفرقلی    تهران    1333/01/20    دفترحزب
بهمن    ابرقویی نژاد    جعفر    اصفهان    1343/11/21    پاسدار
غلامرضا    ابریشم بایگی    محمدباقر    خراسان    1348/07/23    کارگر
قدرت الله    ابطحی    محمدرضا    لرستان    1320/08/18    نظامی
توحید    ابن عزیز    ابراهیم            
سلیمان    ابهری    محمود    آذربایجان غربی    1349/04/01    دولتی
فیروز    ابوالحسن زاده    زلفعلی    آذربایجان شرقی    1339/02/07    کارگر
حسین    ابوالحسنلو    عباسعلی    آذربایجان غربی    1340/05/02    راننده پایه دو
داود    ابوالحسنی    عین الله    تهران    1343/01/01    سرباز
فرهاد    ابوالحسنی    فرج الله    آذربایجان غربی    1342/08/17    دولتی
میراحمد    ابوالحسنی    سیدحسن    گیلان    1346/06/10    دانش آموز
همایون    ابوالحسنی    علینقی    کردستان     1333/00/00    بیکار
حسنعلی    ابوالحسنی میرک محله    حسن    مازندران    1346/07/15    سرباز
حسین    ابوالفضلی    علیرضا    اصفهان    1346/01/01    سرباز
علیرضا    ابوالفضلی فینی    ماشااله    اصفهان    1343/06/01    پاسدار
یحیی    ابوالقاسم زاده    عبدالعلی    آذربایجان شرقی    1345/05/09    دانش آموز
امیر    ابوالقاسمی    غلامرضا    تهران    1338/11/29    سرباز
جلیل    ابوالقاسمی    محمد    تهران    1341/03/02    سرباز
حسین    ابوالقاسمی    علی    گیلان    1342/05/20    پاسدار
علی آقا    ابوالقاسمی    ذیحج علی    قزوین    1341/01/01    سرباز
حسین    ابوبکری    رحمان    آذربایجان غربی    1348/01/15    دولتی
عثمان    ابوبکری    اسماعیل    آذربایجان غربی    1331/00/00    
فتاح    ابوبکری    ابراهیم    آذربایجان غربی    1315/12/02    آزاد
اسماعیل    ابوترابی    نوروزعلی    اصفهان    1326/06/11    راننده پایه دو
علی    ابوترابی    نوروزعلی    اصفهان    1344/03/05    ریخته گر
عباس    ابوترابی راوری    حبیب الله    کرمان    1315/02/01    پاسدار
بهروز    ابوحمزه    نوذر    تهران    1341/03/12    سرباز
محمد    ابوحیدری    نصرالله    کرمان    1342/01/17    پاسدار
ایوب    ابوطالبی    حسین    آذربایجان شرقی    1350/06/30    سرباز
محمد    ابوطالبی    ابراهیم    تهران    1354/01/18    سرباز
امیر    ابوفاضلی    حاجی     تهران    1346/05/30    بسیجی
علی    ابوفاضلی    محمود    اصفهان    1342/07/10    سرباز
قاسم    ابوفاضلی    اسماعیل    قم    1330/07/01    پاسدار
کوچک    ابول‌زاده    علی            
عباس    ابولیان    مهدی    تهران    1341/05/10    سرباز
رضا    ابومحبوب    حسن    تهران    1347/05/17    سرباز
سیدعلی    ابوییمه ریزی    سیداحمد    تهران    1343/06/20    دانش آموز
محمدرضا    ابوئی مهریزی    محمدعلی    یزد    1346/06/13    دانش آموز
داود    ابیازنی    علی اکبر    تهران    1343/01/10    سرباز
خالد    ابیری    حسن    آذربایجان غربی    1332/04/10    دولتی
حسن    ابیوردی    علی    آذربایجان غربی    1342/06/09    دولتی
مادح    اتابک    محمد    کردستان     1334/12/01    بسیجی
یوسف    اتابکی    محمدحنیفه    تهران    1340/06/10    پاسدار
حسن    اجاره دار    حسین    تهران    1328/12/03    سردبیر
محمود    اجاق    ابراهیم    همدان    1353/11/17    سرباز
خانعلی    اجاق پور    مرتضی قلی    آذربایجان شرقی    1342/01/01    سرباز
حیدرعلی    اجاقلو    تراب    زنجان    1328/06/01    راننده پایه دو
بایزید    اجاقی    عمر    آذربایجان غربی    1348/03/15    دولتی
علیرضا    اجاقی    توکل    اردبیل    1341/01/03    تراشکار
علی    اجاقی علی بلاغی    قنبر    آذربایجان شرقی    1345/03/02    پاسدار
مجتبی    اجلی    نصرت الله    زنجان    1341/01/01    پاسدار
علی اکبر    اجیه    علی محمد    اصفهان    1331/05/05    طلبه
سیدهادی    احبا    سیدخلیل    خراسان    1344/06/01    دانشجو
مرتضی    احترامی    احد    تهران    1347/02/12    بیکار
حسن    احتشامی    محمدعلی    گیلان    1342/03/07    
باقر    احد زاده    عزیزالله    کردستان     1305/07/30    بسیجی
صفدر    احدی    اکبر    قزوین    1342/10/10    سرباز
یوسفعلی    احدی    عباس    تهران    1337/01/02    نظامی
علی    احدی خانقاه    حیدر    آذربایجان غربی    1339/06/01    دولتی
محمدعلی    احدی خطیب    حمید    آذربایجان شرقی    1354/06/01    
فرامرز    احدیان روشتی    حاجی آقا    آذربایجان شرقی    1346/09/15    دانش آموز
محمد    احسان پور        مشهد        سرباز
جده    احسانبخش    عزت    آذربایجان غربی    1347/03/15    سرباز
ابراهیم    احسانی    اسماعیل    آذربایجان غربی    1343/05/01    دولتی
شکرالله    احسانی    امان اله    فارس    1343/07/15    سرباز
علیعباس    احسانی    محمدقلی    آذربایجان شرقی    1338/08/20    سرباز
محمدرضا    احسانی    عباسعلی    سمنان    1347//    دانش آموز
تقی    احسن زاده    محمد    اصفهان    1341/01/01    سرباز
سلیم    احمد    ملا    آذربایجان غربی    1320/00/00    پیشمرگ کرد
ابوبکر    احمد پور    مولان    آذربایجان غربی    1349//    پیشمرگ کرد
احد    احمد پور    نصرت    گلستان    1314/12/25    فروشنده
احمد    احمد پور    محمد    آذربایجان غربی    1323/08/17    راننده پایه دو
حشمت اله    احمد پور    ولی الله    مازندران    1330/08/01    کارگر
زین العابدین    احمد پور    علی    آذربایجان غربی    1338/06/14    پاسدار
علی    احمد پور    مصطفی    آذربایجان غربی    1345/12/06    
عمر    احمد پور    فرامرز    آذربایجان غربی    1337//    دولتی
مردعلی    احمد پور    مختار    آذربایجان غربی    1321/03/05    راننده پایه دو
ملک محمد    احمد پور    عبدالمحمد    آذربایجان غربی    1310/06/20    بسیجی
علی    احمد پورفیروزآبادی    محمد    تهران    1334/07/01    کارمند
بیوک    احمد پورقمرلو    حسن    آذربایجان شرقی    1340/02/17    دانش آموز
احمد    احمد زاده    فتاح    کردستان     1320/06/05    بسیجی
امیرعلی    احمد زاده    رحیم    آذربایجان شرقی    1347/07/19    سرباز
بابکر    احمد زاده    احمد    آذربایجان غربی    1343/03/02    سرباز
باپیر    احمد زاده    عبدالله    آذربایجان غربی    1343/06/01    دولتی
خضر    احمد زاده    علی    آذربایجان غربی    1342/03/04    
رحمت    احمد زاده    جعفر    آذربایجان غربی    1336//    دولتی
سردار    احمد زاده    مختار    آذربایجان شرقی    1344/08/03    سرباز
صفرعلی    احمد زاده    حسین    آذربایجان غربی    1329/11/10    دولتی
عبدالله    احمد زاده    احمد    آذربایجان غربی    1347/04/05    دولتی
عزیزالله    احمد زاده    علی    آذربایجان شرقی    1350/02/05    سرباز
علی    احمد زاده    احمد    آذربایجان غربی    1297/04/01    پیشمرگ کرد
علی    احمد زاده    رحمان    آذربایجان غربی    1346/06/01    راننده پایه دو
قربانعلی    احمد زاده    مهدی قلی    چهارمحال و بختیاری    1343/02/06    کشاورز
محمد    احمد زاده    فرج الله    کردستان     1308/04/15    روحانی
مجید    احمد زاده اردبیلی    محمد    تهران    1341/09/09    پاسدار
احمد    احمد زاده سارمی    محمود    تهران    1345/05/04    سرباز
ابوبکر    احمد نژاد    محمود    کردستان     1340/01/06    پیشمرگ کرد
خسرو    احمد نژاد    لطیف    آذربایجان غربی    1340/06/10    دولتی
رمضان علی    احمد نژاد    محمد    خراسان    1337//    جهادگر
عمر    احمد نژاد    محمود    کردستان     1339/10/05    پیشمرگ کرد
سالم علی    احمداتروش    علی    بوشهر    1335//    معلم
علیرضا    احمدآبادی    حسین علی    خراسان    1347/06/06    دانش آموز
حبیب الله    احمدپناه    عبدالکریم    کردستان     1321/01/03    دست فروش
حسین    احمدپناه    عبدالله    آذربایجان غربی    1348/01/10    پیشمرگ کرد
سیدمهدی    احمدپناه    عبدالله    کردستان     1332/08/02    کشاورز
کریم    احمدتاج    رحیم    آذربایجان غربی    1340/00/00    آزاد
عبدالسلام    احمدحاجی     عمر    آذربایجان غربی    1344/00/00    قهوه چی
عمر    احمدحاجی     رحمان    آذربایجان غربی    1313/10/09    قهوه چی
اسماعیل    احمدخانبیگی    میرزاعلی    تهران    1341/03/01    معلم
حسن    احمدخواه    محمد    کردستان     1345/02/10    بسیجی
ابوبکر    احمددرویشی    علی    آذربایجان غربی    1331/12/24    آزاد
رحمان    احمدرش    مصطفی    آذربایجان غربی    13//    آزاد
احمد    احمدزاده    فتاح            
محمد    احمدسورینی    مجید    کردستان     1337/07/09    پاسدار
جواد    احمدصفاری    علی اصغر    قزوین    1340/11/27    سرباز
حسین    احمدکرماج    کیخسرو    کردستان     1307/04/03    پاسدار
محمد تقی    احمدلو                
سلیمان    احمدنیا    صادق    گیلان    1341/12/06    سرباز
محمود    احمدنیا    یوسف    تهران    1315/10/06    نظامی
داریوش    احمدوند    عباسعلی    لرستان    1348/06/04    پاسدار
علیرضا    احمدوند    محمدعلی    لرستان    1341/01/08    نظامی
لزگین    احمدی                
حسین    احمدی    جعفر    شوهان    1341    بسیجی
علی اصغر    احمدی    نصیر    قروه    1364    پاسدار
کمال    احمدی    عبدالرحمان    سقز    1352    نامشخص
فردین    احمدی فر    محمدمراد    سنندج    1367    سرباز
علی    احمدیان    صفدر            
محمد    احمدی    امین            
جبار    احمدی    مراد    ایوان    1347    بسیجی
آزاد    احمدی     سمین    کردستان     1344/07/01    بسیجی
آقامراد    احمدی     امین    کرمانشاه    1333//    بسیجی
ابراهیم    احمدی     احمد    کردستان     1339/01/01    سرباز
احمد    احمدی     محمود    اصفهان    1339/03/03    سرباز
احمد    احمدی     فضل علی    اصفهان    1341/08/29    سرباز
احمد    احمدی     محمد    اصفهان    1344/04/02    کارگر
احمد    احمدی     عباس    زنجان    1345/05/01    پاسدار
احمد    احمدی     الله مراد    کردستان     1337/06/10    بسیجی
اسدالله    احمدی     محمدعلی    کردستان     1328/08/11    بسیجی
اسدالله    احمدی     محمدهاشم    کردستان     1340/05/01    پاسدار
اسدالله    احمدی     غفار    قزوین    1343/02/05    پاسدار
اسماعیل    احمدی     ابراهیم    تهران    1341/04/10    پاسدار
اقبال    احمدی     عبدالله    کردستان     1343/06/09    سرباز
امیر    احمدی     محمدرشید    کرمانشاه    1336/02/25    فروشنده
انور    احمدی     رشید    کردستان     1335/04/20    کارمند
بابکر    احمدی     قادر    آذربایجان غربی    1347/06/08    دولتی
باسل    احمدی     شریف    کردستان     1337/10/05    عضوسازمان
باقر    احمدی     عبدالله    کردستان     1334/05/17    نظامی
بایزید    احمدی     معروف    آذربایجان غربی    1347/06/03    دولتی
بختیار    احمدی     سیفعلی    کرمانشاه    1342/01/07    سرباز
تارویردی    احمدی     علی اصغر    آذربایجان غربی    1348/03/05    دولتی
توفیق    احمدی     حسن    کردستان     1333/09/10    فروشنده
جمال    احمدی     شمس الدین    کردستان     1342/02/27    بسیجی
جمال    احمدی     کریم    کردستان     1341/01/01    سرباز
جمشید    احمدی     محمدعلی    اصفهان    1348/12/28    سرباز
جهانگیر    احمدی     سلیمان    کردستان     1324/04/05    کشاورز
حاتم    احمدی     نبی الله    سمنان    1338/01/02    پاسدار
حبیب    احمدی     علیبیگ    کرمانشاه    1339/07/03    پاسدار
حبیب    احمدی     علی    همدان    1343/01/10    پاسدار
حجت الله    احمدی     رمضان علی    اصفهان    1350/06/30    سرباز
حسن    احمدی     شریف    آذربایجان غربی    1341/05/07    پیشمرگ کرد
حسن    احمدی     ابوالقاسم    تهران    1349/04/10    پاسدار
حسین    احمدی     احمد    آذربایجان غربی    1348/06/04    پیشمرگ کرد
حسین    احمدی     محمدحسن    زنجان    1346/02/07    دانش آموز
حسین    احمدی     علی    کردستان     1344/02/01    سرباز
حسینرضا    احمدی     پنجعلی    مازندران    1341/03/08    سرباز
حمیدرضا    احمدی     علیخان    مرکزی    1353/06/28    سرباز
حیدر    احمدی     قربان    همدان    1324/04/05    کارگر
خداداد    احمدی     عبدالکریم    خراسان    13/00/00    کارگر
خداشناس    احمدی     اسلام    تهران    1343/03/09    سرباز
خدایار    احمدی     الهقلی    کردستان     1334/04/03    بسیجی
خسرو    احمدی     نادعلی    تهران    1338/12/02    پاسدار
خلیل    احمدی     بهرام    آذربایجان شرقی    1340/03/03    پاسدار
خلیل    احمدی     امام وردی    آذربایجان غربی    1344/03/02    بسیجی
داود    احمدی     علی    قم    1354/02/01    نظامی
رحیم    احمدی     فتاح    آذربایجان غربی    1344/07/01    آزاد
رزاق    احمدی     قدیر    آذربایجان شرقی    1347/10/03    سرباز
رسول    احمدی     عبدالله    آذربایجان غربی    1323/05/09    پیشمرگ کرد
رضا    احمدی     علی    تهران    1342/09/29    سرباز
رمضان    احمدی     جمال    آذربایجان شرقی    1343/11/21    سرباز
ریوف    احمدی     عبدالرحمن    تهران    1321/05/06    پیشمرگ
ستار    احمدی     عبدالله    کردستان     1345/08/19    بسیجی
سعید    احمدی     کریم    کردستان     1311/00/00    بسیجی
سعید    احمدی     عارف    کردستان     1332/01/02    پیشمرگ کرد
سهراب    احمدی     محمود    کردستان     1341/12/05    نظامی
سیدسعید    احمدی     سیدجلیل    کردستان     1344/03/09    پاسدار
سیدشجاع    احمدی     سیداحمد    گلستان    1347/06/25    پاسدار
سیف الله    احمدی     عبدالله    زنجان    1346/01/12    پاسدار
شریف    احمدی     ولی محمد    کردستان     1309/12/03    بسیجی
شوذب    احمدی     نجفعلی    آذربایجان غربی    1339/01/15    دولتی
صالح    احمدی     محمدامین    کردستان     1349/03/08    بسیجی
صدیق    احمدی     عبدل    آذربایجان غربی    1324//    آزاد
صدیق    احمدی     عزت    کرمانشاه    1346/06/30    پاسدار
صفدر    احمدی     اروج    آذربایجان غربی    1347/01/13    بسیجی
صیدمحمد    احمدی     نادر    ایلام    1339/03/01    سرباز
طاهر    احمدی     حمزه    آذربایجان غربی    1349/02/20    دولتی
عباسعلی    احمدی     قربانعلی    آذربایجان شرقی    1335/10/03    نظامی
عبدالله    احمدی     علی    تهران    1323/09/01    لوله کش ساختما
عبدالله    احمدی     علی    کردستان     1316/07/06    بسیجی
عثمان    احمدی     صالح    آذربایجان غربی    1344//    مشمول
عزت الله    احمدی     نصرت الله    تهران    1340/06/06    سرباز
علی    احمدی     محمود    آذربایجان غربی    1332/03/05    پیشمرگ کرد
علی    احمدی     پیغمبرقلی    زنجان    1315/01/01    نانوا
علی    احمدی     محمد    کردستان     1328/06/15    سرباز
علی    احمدی     طاهر    کردستان     1344/05/10    سرباز
علی    احمدی     محمدعلی    کرمانشاه    1332/07/02    پاسدار
علی    احمدی     عبدالله    کرمانشاه    1345/09/05    بسیجی
علیرضا    احمدی     شکرالله    اصفهان    1348/01/10    سرباز
عمر    احمدی     رسول    آذربایجان غربی    1344/06/06    دولتی
غلام    احمدی     اسدالله    کرمانشاه    1348/03/10    بسیجی
غلامحسین    احمدی     محمد    خراسان    1342/04/10    پاسدار
غلامرضا    احمدی     قدیر    اصفهان    1349/06/20    سرباز
فایق    احمدی     ثمین    کردستان     1339/01/01    پاسدار
فریبا    احمدی     رشید    کرمانشاه    1354/01/24    
قادر    احمدی     رشید    کردستان     1330/08/22    پانندهپایه دو
قربانعلی    احمدی     عباسقلی    آذربایجان غربی    1337/11/15    پاسدار
کاظم    احمدی     محمد    مرکزی    1341/01/01    کشاورز
لطیف    احمدی     فتح الله    کردستان     1345/06/08    کشاورز
محسن    احمدی     موسی    مازندران    1338/09/07    سرباز
محمد    احمدی     محمود    آذربایجان غربی    1328/03/16    دولتی
محمد    احمدی     حسن    تهران    1350/11/25    دانش آموز
محمد    احمدی     علی محمد    تهران    1334/01/05    کارگر
محمد    احمدی     اصغر    خراسان    1346/01/01    پاسدار
محمد    احمدی     علی اکبر    سمنان    1340/03/05    بناومعمار
محمد    احمدی     گلمحمد    فارس    1349/12/06    سرباز
محمد    احمدی     شمس الله    کردستان     1346/11/18    سرباز
محمد    احمدی     علی    کردستان     1341/01/05    سرباز
محمد    احمدی     ابراهیم    کردستان     1305/09/02    
محمد    احمدی     امین    کرمانشاه    1313/03/02    بسیجی
محمد    احمدی     احمد    کرمانشاه    1310/04/01    بسیجی
محمد    احمدی     احمد    کهگیلویه و بویراحمد    1347/04/03    سرباز
محمدامین    احمدی     عبدالله    آذربایجان غربی    1304/07/14    دولتی
محمدامین    احمدی     ابراهیم    کردستان     1326/05/04    پاسدار
محمدامین    احمدی     صالح    کردستان     1308/04/04    کارگر
محمدتقی    احمدی     حسین    خراسان    1337/03/01    نظامی
محمدحسن    احمدی     حسین    خوزستان    1338/06/01    دانش آموز
محمدرشید    احمدی     محمدکریم    کردستان     1338/12/05    نظامی
محمدرضا    احمدی     عباسعلی    تهران    1344/01/10    سرباز
محمدرضا    احمدی     نصرالله    فارس    1345/03/01    محصل
محمدرضا    احمدی     خدارضا    قم    1341/01/30    سرباز
محمدسلیم    احمدی     احمد    کردستان     1332/01/04    پاسدار
محمدشفیع    احمدی     محمدعلی    مرکزی    1342/03/06    سرباز
محمدصالح    احمدی     عبدالله    کردستان     1328/12/09    کشاورز
محمدطالب    احمدی     حبیب الله    کردستان     1348/12/06    سرباز
محمدطاهر    احمدی     محمدکریم    کردستان     1346/04/27    سپاهی
محمدعزیز    احمدی     توفیق    کرمانشاه    1328/04/08    پاسدار
محمدعلی    احمدی     علی    اصفهان    1342//    پاسدار
محمدعلی    احمدی     محمد    کردستان     1321/09/12    بسیجی
محمدکریم    احمدی     اسدالله    کردستان     1301/01/01    کشاورز
محمود    احمدی     حمدالله    زنجان    1344/02/02    کشاورز
محمود    احمدی     کمرخان    کردستان     1312/09/04    بسیجی
محمود    احمدی     محمدعلی    کردستان     1316/05/17    بسیجی
مدرک    احمدی     حبیب الله    کرمانشاه    1338/07/12    پاسدار
مسعود    احمدی     جلیل    تهران    1339//    بسیجی
مسعود    احمدی     موسی    مازندران    1349/06/28    دانش آموز
مصطفی    احمدی     عثمان    آذربایجان غربی    1351/03/10    آزاد
مصطفی    احمدی     محمد    آذربایجان غربی    1325/05/01    پیشمرگ کرد
مصطفی    احمدی     جهانبخش    کردستان     1339/03/27    بسیجی
مصطفی    احمدی     قادر    کردستان     1338/06/01    کارگر
ملااحمد    احمدی     طه    آذربایجان غربی    1315/04/05    روحانی
منوچهر    احمدی     توفیق    کردستان     1344/07/30    بسیجی
مولود    احمدی     حسین    کرمانشاه    1341/00/00    بسیجی
مهدی    احمدی     امرالله    تهران    1329/01/02    نامه رسان
مهدی    احمدی     حسنقلی    فارس    1352/01/09    پاسدار
میرعلی    احمدی     میرمحمد    آذربایجان غربی    1344/12/05    دولتی
نادر    احمدی     حسن    آذربایجان شرقی    1343/01/02    سرباز
نادر    احمدی     قادر    کرمانشاه    1339/08/01    پاسدار
نادر    احمدی     کربلاییآقا    گیلان    1339/06/20    بیکار
ناصر    احمدی     رحمان    کردستان     1351/06/20    بسیجی
ناصر    احمدی     محمدامین    کردستان     1331/11/01    پیشمرگ مسلمان
ناصرعلی    احمدی     زین العابدین    خراسان    1333/01/22    کارمند
نصیر    احمدی     جمشید    کرمانشاه    1329/11/02    پاسدار
نعمت الله    احمدی     محمد    کردستان     1342/00/00    سرباز
نورمحمد    احمدی     احمد    خراسان    1302/12/07    کشاورز
نورمحمد    احمدی     کرمعلی    کرمانشاه    1312/07/03    بسیجی
هادی    احمدی     مرتضی    گیلان    1348/03/02    دانش آموز
هوشنگ    احمدی     یارحسین    ایلام    1337/08/20    سرباز
یعقوب    احمدی     محمود    تهران    1349/01/01    پاسدار
یغنعلی    احمدی     نباتعلی    کردستان     1344/07/14    بسیجی
یوسف    احمدی     رجبعلی    زنجان    1346/06/17    کشاورز
عبدالله    احمدی اقدم    محمد    آذربایجان غربی    1334/01/01    دولتی
یوسف    احمدی اکبری    احد    آذربایجان شرقی    1344/11/16    سرباز
حسین    احمدی امین    محمد    آذربایجان غربی    1342/02/04    دولتی
رقیه    احمدی آذر    قادر    آذربایجان غربی    1331/03/07    
علی    احمدی باصیری    محمود    چهارمحال و بختیاری    1341/11/04    دانش آموز
حسین    احمدی بیدگلی    تقی    اصفهان    1341/01/02    کارگر
اسماعیل    احمدی پناه    مجید    کردستان     1332/12/29    راننده
شهریار    احمدی پور    کاظم    کرمانشاه    1339/09/20    پاسدار
خیراله    احمدی توکلی    بابا    کردستان     1314/11/29    نظامی
حسن    احمدی ثابت    علی    گیلان    1340/07/10    نظامی
هوشنگ    احمدی جوپاری    اکبر    کرمان    1341/04/10    سرباز
علیرضا    احمدی چنچه    علی    گیلان    1343/03/20    سرباز
رمضان    احمدی حجت آبادی    محمد    یزد    1335/05/01    پاسدار
حسین    احمدی خادر    سیداحمد    خراسان    1342/10/10    سرباز
حبیب    احمدی دستجردی    عوض    آذربایجان غربی    1334/03/30    دبیر
مرتضی    احمدی دستجردی    قلی    تهران    1340/12/02    سرباز
احمد    احمدی رحمان    رحمان    کرمانشاه    1310/07/01    بسیجی
عبدالله    احمدی زاده شغوئی    اسماعیل    هرمزگان    1338/05/02    سرباز
محمود    احمدی زمانی    محمدعلی    تهران    1345/03/20    دانش آموز
ماشااله    احمدی سخا    رضا    تهران    1313//    خرازی
محمدحسین    احمدی سخا    رضا    تهران    1338/06/16    خرازی
علی    احمدی شاپورآبادی    حسین    اصفهان    1336/07/08    کارگر
عباس    احمدی شندی    نورعلی    آذربایجان شرقی    1349/01/24    سرباز
سیدابوالقاسم    احمدی شیخ شبانی    سیدعلی    چهارمحال و بختیاری    1336/04/01    پاسدار
رحمان    احمدی صنوبری    محمد    خراسان    1342//    سرباز
محمدحسین    احمدی قوه کی    اسفندیار    اصفهان    1343/02/15    سرباز
جواد    احمدی کشتلی    محمدتقی    مازندران    1343/04/20    سرباز
مهدی    احمدی کیا    باقر    اصفهان    1345/07/01    پاسدار
طاهر    احمدی گلزار    محمود    کردستان     1334/05/02    بسیجی
نجفقلی    احمدی ملکی    علی قلی    آذربایجان شرقی    1306/06/05    دانش آموز
محمد    احمدی مملو    کریم    آذربایجان غربی    1349/01/20    دولتی
بهرام    احمدی میراولی    عبدالله    کرمانشاه    1346/04/10    پاسدار
جلیل    احمدی نژاد    جلال    گیلان    1334//    دولتی
حبیب    احمدی نژاد    اصغر    آذربایجان غربی    1342/03/05    بسیجی
عبدالله    احمدی نژاد    محمد    کردستان     1342/00/00    سپاهی
محمود    احمدی نژاد    حیدرعلی    مازندران    1343/04/14    پاسدار
عباس    احمدی نژادجلودار    یارعلی    مازندران    1341/04/27    سرباز
اسماعیل    احمدی نوره    محمد    کردستان     1315/06/01    پیشمرگ مسلمان
هدایت    احمدی وسفی    خوبیار    کرمان    1341/07/15    سرباز
محمود    احمدیاری    نورمحمد    کردستان     1323/06/13    بسیجی
اسماعیل    احمدیان    عظم    کرمانشاه    1328/06/18    بسیجی
خضر    احمدیان    محمد    آذربایجان غربی    1346/11/12    پیشمرگ کرد
عبدالله    احمدیان    محمد    آذربایجان غربی    1344//    دولتی
عبدالله    احمدیان    غلامرضا    تهران    1328/04/10    پاسدار
کریم    احمدیان    اسماعیل    آذربایجان غربی    1339/04/09    دولتی
محمد    احمدیان    سلیم    کرمانشاه    1337/01/02    کارگر
محمدصدیق    احمدیان    کریم    کردستان     1335/01/01    پاسدار
محمود    احمدیان    حسین    آذربایجان غربی    1342/07/04    دولتی
نادر    احمدیان    عبدالقادر    کرمانشاه    1327/07/03    فروشنده
نبی    احمدیان    توفیق    کردستان     1350/02/01    سرباز
غلامرضا    احمدیان چاشمی    عبدالحسین    قم    1341/06/04    سرباز
جعفر    احمدیان چوبقلو    میرزا    آذربایجان شرقی    1341/09/02    سرباز
جهانشاه    احمدیان کلوجه    جهانگیر    آذربایجان شرقی    1351/12/10    دانش آموز
منصور    احیایی    محمدحسین    قم    1336//    نظامی
غلامرضا    اخباری    رضا    آذربایجان شرقی    1342/01/02    دانش آموز
قنبر    اخباری زاده نایینی    فتح الله    اصفهان    1327/10/16    کارمند
مسعود    اخترکاوان    اسعد    کردستان     1347/12/01    بسیجی
احمد    اختری    غلامعلی    اصفهان    1348/01/10    سرباز
علی    اختری    اسماعیل    مازندران    1342/10/10    سرباز
سعید    اختیارالدین    رسول    کردستان     1345/12/20    سرباز
حیدرعلی    اختیاری    یوسف    آذربایجان غربی    1342/02/02    دولتی
فتاح    اختیاری    غلامعلی    زنجان    1342/07/18    آزاد
مولود    اخگر    محمدشریف    کرمانشاه    1335/01/25    پاسدار
محمدطاهر    اخگرژند    عبدالکریم    کرمانشاه    1336/10/01    پاسدار
موسی    اخگرگدازباسمنج    حبیب    آذربایجان شرقی    1334/11/01    سرباز
فریدون    اخلاق پسند    ابوالفضل    زنجان    1338/12/04    سرباز
حسین    اخلاقی    حسن    خراسان    1343/02/11    پاسدار
علیرضا    اخلاقی    حبیب الله    خراسان    1343/05/01    پاسدار
محمود    اخلاقی    عبدالحسین    کرمان    1340/08/02    پاسدار
مجید    اخواص    غلامعباس    مرکزی    1350/06/02    پاسدار
اسدالله    اخوان    پاشا    آذربایجان غربی    1331/01/01    دولتی
بهزاد    اخوان    مهجو    تهران    1338/04/09    پاسدار
جلیل    اخوان    سلیم    آذربایجان غربی    1316/08/18    پیشمرگ کرد
عبدالله    اخوان    شکرالله    آذربایجان غربی    1335/03/14    دولتی
منوچهر    اخوان    ولی    گیلان    1342/06/15    سرباز
محمدعلی    اخوان صفار    حبیب الله    خراسان    1339/05/07    سرباز
حبیب الله    اخوت    حسین    مازندران    1341/01/07    سرباز
علی    اخوین انصاری    سمیع    گیلان    1323/03/29    استاندار
یونس    اداک    محمود    کردستان     1316/11/09    سپاهی
اسرافیل    ادب نژاد    عین الله    تهران    1287/07/01    خواربارفروش
محمد    ادبی امانی    علی    قم    1346//    دانش آموز
فرهاد    ادبی فر    رضاقلی    تهران    1340/07/26    سرباز
صدیق    ادهمی    علی    کردستان     1336/01/01    بسیجی

 

ادامه در سایت هابیلیان ...

14 Esfand 00 ، 22:23 شاهد عینی خاتم مرضیه حسینی تبار

  شخص ناشناس  چرت  و پرت  نگو .   تویی که  حتی اسم نداری و ناشناسی  خفه  شو.       ولی  از  شخص محترم با اسم هابیلیان  سوال دارم ‌  من  هم  دوران انقلاب  مادر  بودم و هم اکنون مادربزرگ. شما مانند فرزندان من هستید       شکیبا   مانند  دخترم و   آن آقای براری    پسر  تافته ی جدا بافته  ی  من ‌       او را  دیده و می‌شناسم.     ولی  شما را نه ‌   حال آیا  جناب   هابیلیان  

با  اهترام‌‌ و  ارج و  آرزوی  رحمت و  شادی برای روح و روان  مرحومان   و کشته شدگان  ترور           ، باید جویا شوم که  آیا  آنان  همگی  تنها طی  یک هفته  فوت شده اند؟    آیا  آنان  همگی  توسط  نیروهای  امنیتی خودی   مبتلا به مرگ و دچار  حادثه ی مرگ شده اند؟     

پاسخ؛   خیر  ، انها  طی  دهه های اخیر  به درجه ی شهادت  نائل آمده اند ‌    و  نیروی  مهاجم ک ترور کننده    نیز  متشکل از   ارگان ها و نهاد ها و سازمان های  عظیم و طویل  مانند   سازمان های سیا ،      موساد    کا گ ب   ،  فرقان  ،  مجاهدین    و امثالهم  بوده  که  بودجه بالا و برنامه ریزی های  بسیار  و مقدمات زیاد و تدارکات  مفصل  و با برنامه ی قبلی و با نیت ضربه به  نظام       مورد  سو قصد  و عملیات تروریستی قرار گرفته اند  .   بعبارتی  کل جهان  در سپاه  دشمن  بوده و طی دهه ها  تلاش و صرف هزینه های  مالی بالا  و  نیروی انسانی  متعدد  چنین لیست بلند بالایی حاصل گشته .      آنها  با  نیت  خدمت به  وطن  فعالیت داشته و دشمن برای آسیب زدن به پیکره ی نظام   آنها را  مورد خشم و کینه خود قرار داده و  بر علیه آنان  سوءقصد  کرده  و ترور شده اند ‌.     در حالیکه  بیست قبلی که مربوط به آبان ۹۸  می‌شد   تنها  طی  یک هفته  و بخاطر اعتراض  به گرانی بنزین  رخ  داده  و توسط نیروهای  خودی  و با  بی مهری    صورت گرفته ‌    .   چطور  اینقدر  غیر منصفانه  قضاوت کرده و خانم ع شکیبا  میگه که لیست کشته شدگان  آبان ۹۸   همگی اغتشاش گر و  منافق   خوانده  میشن .    واقعا که....      خانم ع شکیبا  این  تعریف و  شرح راجع  به   تعریف  جلاد و  شهید  رو  از کجات    در اوردی؟   بزار  درب کوزه  آبش  رو     بخور ‌   .   کی گفته و کجای قرآن اومده  هرکی   بخاطر  حق خودش  اعتراض  کنه   اسمش  میشه  اغتشاش گر  و آشوب طلب ؟    کجای کاریء ؟ سرت رو از زیر برف  در بیار   خانم .   چطور روح خودت رو چنین فروختی.   وجدان  نداری؟    من خودم  بازنشسته ب  یک نهاد  خاص  و داخلی از پیکره ی  نظام  هستم .     و هیچ هم  حرفهای  راحله نباتی رک قبول ندارم .   و حتی  لیست بلند بالای   آبان  رو  شهید  نمیدونم .    و اونها  رو  کشته شدگان  آشوب های ۹۸  خطاب میکنم   .  ولی  با این تعریف و توجیه  بچگانه  و   شرح  شهید  و جلاد  از جانب  شما  شدیدا شدیدا  شدیدا  و عمیقا   احساس انزجار   بهم  دست داد .    از امیرالمؤمنین  نقل کردن  گواه بر  درستی  موضع گیری  انسان  نیست .      امیرالمؤمنین فرشته نبود که  ملائکه  نبود که .  انسان بود .     انسانی  که  دستش به خون  دشمنان  آغشته  بود .   یک انسان هرگز  نباید  خون  موجودی دیگر را  بریزد ‌      حتی اگر  دشمن باشد    .    چرا شماها  قاطی کردین  و واسه حضرت علی علیه سلام   بیشتر از خدا و حضرت  محمد ص    ارزش و  احترام و  اعتبار  قائلید ‌  .   حضرت  محمد  حتی گوشت حیوانات شکار شده را  نمی‌خورد و میگفت   نمی‌خواهم  شکمم  گورستان  بقایای  مخلوقات خالق باشد .   حضرت  محمد  چه زمان   انسان  کشت؟   هیچ وقت .   من شیعه هستم .  و  احترام خاصی برای امامان قائلم.  ولی اصل و فرع  رو قاطی نمیکنم . هرچی سر جای خودش ‌    .  ع شکیبا     از نظرم   خیلی  تندرو   و بی منطق هستی   و متاسفم واسه خودم که   با تو  در یک  جناح و  موضع و   جبهه  قرار  دارم .   چون آبروی هرچه  بچه حزب الهی رو برده ای با توجیهات غلطت .      همه می‌دانند  که  آشوب  کار  مردم  معترض  نبود و برای دست یابی به بهانه ای در قبال سرکوب  اعتراضات    خود نیروهای امنیتی  اقدام به آتش زدن بانگ ها  کردند   تا بگویند کار معترضان است و بتوانند  رفتار خود را    توجیه نمایند .    شما از  شرایط جامعه و  کشور و اوضاع احوال سیاسی کشور  در حد یک فرد  چشم بسته و عوام   اطلاع  و آگاهی دارید ‌    و نباید در قامت  دفاع از  نظام  لب به سخن  بگشایی . چون بیشتر سبب  سرافکندگی خواهی شد ‌  .     می‌توان اینگونه گفت که    نیروهای  امنیتی  تندروی کردند  ولی ناچار بودند زیرا  میبایست جلوی اغتشاشات گرفته می‌شد  تا   نظام  پایدار و با ثبات بماند. زیرا اگر متزلزل می‌شد  تمام مردم  آسیب می‌دیدند ‌   و ممکن بود حتی بحث فروپاشی و  تفرقه افکنی و جنایات و جنگ داخلی و  عرض اندام   تجزیه طلبان   به میان کشیده شود  و  سبب  شکست تمام عیار شود ‌   .        شما چگونه  هم وطنان  خود را  جلاد  خطاب میکنی  دخترم .    جلاد  کسی ست  که  اهرم  زور و  شمشیر  و تبر  تیز  و کشنده در دست دارد  و      نه  مردمی که معترض  به   عملکرد  بی خردانه‌ ی  رئیس  جمهور  پیشین  بودند .   مگر می‌شود که یک شبه  ناگهان قیمت عامل های سوخت  چندین برابر  شود؟..   صبیعتا  تبعات  و  عواقبی  دارد ‌   چطور  فکرش را نکرده بوده .   او مگر  می‌شود بی اطلاع بوده باشد. ....      بخاطر  کم‌کاری و  بی خردی  و  نادانی  یک  فرد   معتدل گرا  و بنفش       بار  سنگین  بر دوش نهاد های امنیتی افتاد و آنان نیز  مطیع دستورات بودند ‌   وگرنه  هیچگاه  یک  ایرانی اصیل   هموطن خود را   بخاطر یک اعتراض  با گلوله  نشانه  نمی‌رود ‌    چه ساچمه ای ور اصفهان  و چه  جنگی در هرجا....           نگران  عاقبت این  کشورم  با وجود جوانانی  کم سواد  مانند  شما  فرزندان  این آب و خاک .     آقای  شهروز  براری  شمایی که مسبب  چنین  جنجال و حواشی ای هستی  چرا  خموشی  پس؟    انتظار می‌رفت  آبی بر آتش  باشی ‌   در عجبم .   از شما  بیشتر توقع  میرفت ‌  . گمان دارم  بی‌خبری  .  چون  بر  منطق و  قدرت تفکر و  طهارت روحت    ایمان دارم ‌   آن هم  به دلیل  اقدام  عجیب و شجاعانه ات در ختم به خیر کردن    شلوغی   مجتمع خاتم  در   آبان  ۹۸ ‌   .   اگر بر حسب تصادف  نبودش  این  جوان  و  اگر برایش  ارزش  قائل  نبودند و حرفش  حجت  نبود     سر به  رسوایی می‌نمود ‌   درگیری   ارازل اوباش  با  هنرجویان  سالن خاتم   در  شلوغی های  آن سال ‌   ‌  . شما  نباید وارد محیط های اینچنینی  میشدی  پسرم.   زیرا  هرکسی از هرجایی  می‌آید و هرچه می‌خواهد می‌گوید و آسمان ریسمان کرده و سبب  روسیاهی یک قشر و تفکر می‌شود.       بعد آن ها حتی نام خود را  نمی‌توانند  بگویند و   در پشت حروف   ع _  شکیبا   و   یا  ناشناس  پنهان  می‌شوند  ‌    بزدلانه  و   بچگانه است ‌   .   به وقت  نیاز    یک  فرد فرهنگی و  استاد و مدرس     قلم زمین گذاشت و    داوطلب  صحبت با گروه  چماق دار و  شرارت  پیشه  ی  داخل  فروشگاه  زنجیره ای همسایه خاتم  در شهر  شد  و  بلد بود چگونه  با زبان  آنان حرف بزند ‌    گمان داشتم  شاید خودش نیز  شرور بوده که  می‌داند چگونه  شاخک شانه بکشد و  آستین برای  درگیری بالا بدهد ‌  نمی‌دانم چه گفت    نمی‌دانم  چه شد   ولی  هرچه  بود دار و دسته   پس از کمی  پرسش و پاسخ  روی او را  بوسیده و تمام  تجهیزات  خاتم و اموال فروشگاه را  جلوی ورودی آمفی تئاتر  تلنبار کرده و رها کرده  و  خارج شدند ‌     در حالیکه  هشتاد دختر دانش آموز  مقطع راهنمایی  درون سالن  گیر افتاده بود و  افراد شرور  اقدام به  سرقت اموال و  مجتمع و فروشگاه  و  کتابخانه  و حتی رختکن و سیستم های  صوتي و نور و سخت افزار مجتمع خاتم  کرده  بودند ‌   .      نمی‌دانم یادش باشد یا خیر ‌  من همان هستم که از او پرسیدم  چه  گفته که  آنها رفته و  او بینی اش  خون  می آمد به گمانم حاصل درگیری  ابتدایی اش بود    ولی خم به ابرو نداشت و  میگفت مهم نیست ‌  و  دستمالی به او دادم ‌      و او پاسخی به من نداد ‌ و نگران خروج صحیح و سلامت  دانش آموزان  حاضر در سالن بود ‌          پیراهنت پاره شده بود و سنجاق کوچکی آنرا سر هم آوردی   و  آخرین نفر خارج  شدی   و صبح دم بود ‌   .  نخواهم  دلیل حضورم را در آنجا بگویم چون  شغلم  بخطر می افتد ‌   ولی  پس از خروج شما   من تنها فرد باقی مانده در سالن بودم .     خب تو که ختم به خیر کردن را بلدی ‌   پس  چرا  سکوت  میکنی ‌  

   اصلا به نظرم  خودت  هم  کم از  این جوانان  نداری ‌   چرا هرجایی اسمت  هست   همانجا آشوب میشود؟    سر شوری داری  پسر جان ‌  .   

14 Esfand 00 ، 22:46 DOWN ALEY Girls

   خانم مرضیه    شما  کتابدار   قدیمی  خاتم الانبیا  هستید  و   در آنروز حادثه    و بهتر بگم  شب  حادثه      هیچ   تلاشی برای مدیریت و کمک  حل مشکل نداشتی .   من  یک   رشتی هستم .    خود تون   فرد   دمدمی مزاجی هستید    اول  از    براری   خوب و تمجید میکنی  بعد   میگی     سر شوری   داره .    تو سن بالا ک رفته     کم کم    داری  تعادل رفتارت رو  از دست میدی ‌  

  براری   اون غروب   جلسه  آموزش فن نویسندگی  داش   ‌   .  بعدشم   ۳۵  تا دانش آموز مقطع  پیش دانشگاهی   بودند و     براری   ناچار به  درگیری  با     مزاحمان   شد        گواه  ادعای من      ادعای  خودته    که  نوشتی   بینی اش  خون  می آمد  و  پیراهنش  پاره   بود .      من     خوب  می‌شناسم  شما  را .       چون     خوب  وقتی  بهت رسیدم     و      دقایقی پیش داشتی نظری  میزاشتی   که خلاف  حقیقت  بود .   

   بیچاره  پسر مردم   رفت  و چوب  خورد و      خونین و مالین  شد  بعد داری   قصه سرایی میکنی  که   طرف  معجزه کرد و با   یه جمله   اونها  رفتند؟            چرا  واقعیت رو  نمیگی  که        براری  حین  مکالمه  داشت  مخفیانه  ازشون  فیلم و صدا ضبط  می‌کرد  و   بعد  با   دادن  گوشی  موبایلش   با اونا  معامله  کرد   و اونا  از ترس  رسیدن   پلیس و کلانتری    فلنگ رو بستن ‌    .           کجای کاری   کتابدار پیر.     بداخلاق  

پاسخ:
یزید .‌  تو   چطور شناختیش .    نبایستی اسمش رو و شغلش رو میگفتی خب. 
15 Esfand 00 ، 00:37 وبلاگ قصه

سلام   دیوونه ....  اموجی قلب با برگ سبز  

   دانشگاه  رفتی  دیکه نارفیق شدی و فراموشمون کردیااااا 

  هنگی   خول و چل    بت اینا چرا  بحث میکنی ؟      میبینی ک آق براری  خودش اینجا  نیس 

     تو چرا  الکی  جوش میزنی؟   خانم کتابدار  میاد  مث  لولو   و   جونت  رو  میستونه  هاااا....

 

  مهشید تهران  قبول شد ‌        سعیده  ازدواج  بچه بغل     و قر  و فامیل تا کمر 

    منم  دربه در و حیرون   یه نفر  ک می‌شناسیش‌  .  

15 Esfand 00 ، 00:52 وبلاگ قصه

   چیه   لیست  بهشت زهرا   رو  منتشر  میکنی توی نظرات     راحله جون؟... .   

   مسخره هاااا     

شیطونه  میگه   لیست   کشته شده های  جنگ  جهانی  اول و دوم  رو  یکجا  توی کامنت  ها  منتشر کنمااا‌‌....

 

     ع/شکیب     تو هرجا میری   آشوب  بپا  میکنی ‌      

   چه  هیزم  تری  بهت فروخته   شین براری ؟   چه پدر کشتگی‌  ای  داری  آخه....

.   ضمنن   منم بودم   آبان توی  خاتم .    بیچاره  ی  طفلکی     حیوونکی‌    .... دلم براش  سوخت     ‌

بهش  ربط نداشت .   بخاطر  ماها   و بخاطر  بی  کفایتی   پرسنل مجتمع   مجبور شد   بره از سالن همایش بیرون و  در رو پشت سرش  قفل کنه  .   ما  دیکه  داخل  بودیم و هیچ کدوم ندیدیم  چی شد ‌   ولی    داغون و کبود بود ‌ امت کلید  نداد .  چون  نداشت  که بده‌.   قفل کرد از زیر  درز  در     فرستاد  اونور و     رضایی  کلید رو  گرفت   .   یک ربع ساعت  بعد   ما  اومدیم  بیرون    . هیچ کس نبود ‌   ینی  بودن  ولی  خودی ها  بودن .  اشرار  نبودن ‌   کی گفته  که اونها   نیروهای امنیتی  بودند؟    محال ممکنه ‌    اونا  یه سری   اهالی  شرق استان  بودن   با لهجه ی  مخصوص یه  شهر  خاص ‌   که نمیگم  کدوم شهر   تا  یه وقت  اون اهالی شهر ازم    رنجیده  نشن.     ولی  کلمه ء    جُن     Jon         ج + ضمه + ن    یعنی  جُن    .  ویژه ی دو شهر از استان گیلان  هست ‌   و وقتی میخان حرف بزنن  الکی   ازش استفاده میکنن     اونا   صداشون  می اومد  و از این  کلمه   همش  استفاده  میکردن ‌    ماشین های بزرگ داشتن  و با چوب و چماق  اومدن  داخل ‌    . من ندیدم  ولی وقتی اومدم بیرون   همه جا تخریب  شده بود      و   بیچاره  آقای دبیرمون‌    براری  رو  داغون  و له  لورده  کرده  بودن ‌  ولی  طوری رفتار می‌کرد انگار   خیلی  ریلکس و اوضاع  عادی هست ‌‌     بچه ها  ترسیده بوون گریه میکردن   از دیدن  آقای  دبیر   و لبخندش  همه   خوب شدیم ‌     کرایه ی تاکسی تلفنی  اکثر   ما رو  حساب کرد  و جدا جدا  فرستاد  بریم خونه هامون ‌     پیش دانشگاهی  بودیم ‌   اون روز هم   سه شنبه بود     و  ساعت  هفت .  ولی چون  پاییز  بود    زود تاریک می‌شد هوا  ‌     .  اون موقع ما هنوز درست نمیدونستیم  با کی سر و کار داریم        نشناخته بودیم    اونو.    همگی از یه مدرسه متفاوت  کنار هم جمع شده بودین    و غریب بودیم  ولی بعد سال  تحصیلی  فهمیدیم    چه  تجربه  فوق العاده ای بود     ک  با  آقای دبیر براری  کلاس های  خارج از  کتب اصلی و متفرقه  داستان نویسی  داشتیم ‌          عالی بود ‌       .  اونایی که  شرور بودن     زود فرار کردن ‌      ولی گوشی موبایل  دبیر رو  دزدیدن ‌  ولی دزد نبودن   خرابکار بودن ‌   صورتشون  لونگ  و چیه  پیچیده  بود  و  یقه ها بسته بود  و  آستین  بلند   بودند   چون  فیلمش  رو  توی اینترنت  هست     حتی  جایی که    سیلی میخوره و میخنده      دبیر  ‌  و        بزارید حقیقت رو بگم .  واستید اول کمی فکر کنم . شاید نباید بگم ‌    نظر بعدی  یا  میگم  یا  نه‌   .   کمی  میترسم 

پاسخ:
یکم دقت کن .  بعد نظر بده .   چه ربطی داشت .  مگه  عین شکیبا  به شین براری  اعتراضی نوشته  که تو  چنین کامنت بی ربطی میزاری؟ .‌   ...    دعوا و بحثش با منه .   اتفاقا   شین براری هم  پشت سر  عین شکیبا  منو  محکوم  کرد ‌  کلی بهم  حرف زد ‌      از خجالت  یخ زدم ‌ 
15 Esfand 00 ، 01:01 وبلاگ قصه

خب  میگم .     اون روز  مجتمع  خاتم  در   دویست متری  کلانتری بود و هست   ولی  بعد تماس دبیر براری    تا  ده دقیقه  موندیم و دیدیم  هیچ خبری نشد  که   ناچار شدیم   و  از خودگذشتگی  کرد و  رفت بیرون سالن  و   هرچی شد      خلاصه نجات پیدا کردیم.    سوال   چرا  دویست متر فاصله   رو  بعد  نیم ساعت  کسی نیومد ‌؟     چرا  اونا  اشوبگرا  فقط خسارت زدن   و   رفتن  ولی  چیزی  نبردن ‌  و ندزدیدن ‌        عجیبه ‌      

هیچ  نظری ندارم    ولی  عجیبه ‌      . دبیر  میدونست  که  ماجرا چیه  چون لبخند تلخی  میزد و حاضر نشد جواب بده به اولیا  همکلاسی ها    چون حال دو تاشون از ترس بد شده بود   و  فشارخون افتاده بود  

     من خودم  مریض بودم و  مریضیم  از ترس   زیاد   خوب  شد و  یادم  رفته بود که  مشکل دارم ‌   رسیدم خونه  و یادم افتاد           

هنگامه   برو سر درس و مشقت  کولکاپیس‌‌   

پاسخ:
ولش کن . الکی خودتو  خسته نکن .   گذشته ها گذشته خنگالو‌  
15 Esfand 00 ، 11:43 ع . شکیبا

سلام بر همه شما

اول اینکه من آقا هستم.

 

دوم اینکه من هر جا برم آشوب به پا نمی کنم. اشتباه شما اینجا است. شما پیام های صاحب وبلاگ را نمی بینید که به شهدا اهانت و جسارت می کند بعد به نظرات من میگید افراطی. خب من کجا به نظراتش جواب بدم ؟ مجبورم بیام تو وبلاگ خودش بنویسم دیگه ! حالا فهمیدید مشکل کجا است.

اونجا که شین براری اومد از من و نظراتم دفاع کرد و این خانم را توبیخ و سرزنش .

من مدافع ارزشهای انقلاب و شهدا هستم. همونجور که شما ها مدافع فتنه ها هستید. (من از روی نظراتتون می گم وگرنه خودتان را قضاوت نمیکنم چون نمیشناسم.)

 

این خانم نمی تونه نظرات وبلاگش رو مدیریت کنه. لیست کشته شده های منافقین را متشر می مکنه لیست شهدای ترور را هم منتشر می میکنه.

 

این هم نوشته خود آقای ش براری که در وبلاگ دیگه این خانم درج شده. اینو بخونید  بعد در مورد من قضاوت کنید. ببینید من جنجال درست می کنم یا این خانم:

https://novelll.blog.ir/post/58

 

پاسخ:
منظور از اینکه  :    من آقا  هستم  .    این هست که مذکر هستی .   چون  آقا  گنبدش طلاست .  توی مشهده.    کسی به خودش نمیگه آقا.   معمولا دیگران به طرف مقابل میگن آقا.   اقااااااجان.   آقای گرامی   یکم  یاد بگیر ‌  .  بد نیست آقا. 
15 Esfand 00 ، 12:10 ع . شکیبا

مخاطبان عزیز

این نظرات رو هم بخونید مخصوصا نظر آخر :

من از طریقه  برخوردم از  کاربر   ع-شکیبا    دلجویی میکنم ...

https://novelll.blog.ir/post/44#comment-0pEzcSTI_O8

 

من فقط راجع به شهدا می نویسم و از فداکاری و جانفشانی آنها تبلیغ می کنم .

وبلاگم کاملا شخصیه و ارتباطی با هیچ سازمانی نداره.

از شما عزیزان دعوت می کنم به جای جر و بحث های ما در اینجا از مطالب شهدا در وبلاگم بخونید.

ضمنا آدم فهمیده آگاه و باسوادی هستم. البته در حد خودم نه در حد شما.

 

با آرزوی موفقیت و سربلندی

پاسخ:
چه ربطی داره این بحث به پیام آقای براری به من؟  چرا مباحث رو با هم قاطی میکنی .   درضمن من که اینجا  نظری ندادم . بلکه داری میبینی دیگران نظر میدن و چه موافق و چه مخالف   من پاک نمیکنم . چون نظر هرکسی واسه خودش قابل احترامه .    از بس که یکی یکی مطالب منو گزارش دادی  فتا  که روز به روز  یکی یکی داره حذف شون میکنه .  این کارت اصلا زیبا نیست .  متاسفم واسه آدمای مردم آزار  و  مخبر . 
15 Esfand 00 ، 13:13 مژگان احمدی موقری

راحله جون  حسابی  ضایع  شدی  که عزیزکم

15 Esfand 00 ، 13:27 مژگان احمدی موقری

    ضمنن       یه  پرسش دوستانه و واقعی دارم از  برادر  علی شکیبا 

   آقا علیرضا    آیا  در این مقطع بحرانی کشور  و وفور مشکلات و   سختی ها    بهتر نیست  به مطالبی بپردازیم که گره ای از مشکلات  مردم باز کند . یا لااقل سرگرم کننده باشد و لبخندی به لبنان بیاورد ؟  

15 Esfand 00 ، 13:29 مژگان احمدی موقری

خانم  کتابدار   حسابی  ازت  انتقام  گرفتند  این دخترا  که.    پس  سعی کن  دلی  بدست بیاری تا اینچنین   به خونت  تشنه نباشند  افراد  عضو کتابخانه 

16 Esfand 00 ، 02:17 مژگان احمدی موقری

چه  بد  که   هر دو طیف  و  دو گروه  متفاوت از دیدگاه  عقیده      فرد  ثابت و و واحدی  را  مورد  قبول  دارند  .    ولی  آنها  هیچ شباهتی به یکدیگر ندارند ‌     .   خب پس چطور است که   برسر   شین براری  با هم  تفاهم  دارند ‌    خب  یا زنگی  زنگی  یا  رومی  رومی .....    

18 Esfand 00 ، 01:51 صبا ملک آرایی

صبا ملک آرایی  هستم . هنگامه  تو کجایی دختر؟  مبارک باشه   شنیدم  قراری انتقالی بگیری و بیای  شهر خودمون .  . بسلامتی عزیز دلم . آن شالله  دکتر بشی ‌  . .    منم  روز آبان و مجتمع خانم بودم .   خانم کتابدار  درست تر  گفتش ‌       حرف  این  هم کلاسی های  خنگ و جوگیر منو  باور نکنید .  خانم کتابدار   کاملا عین واقعیت رو گفت .  

 

دعوا سر چیه؟  اسامی اون همه  مرده و شهید و  از دنیا رفته  واسه چیه؟ .

  مگه  شین براری   نرفته واسه  اون ماجرا  ...  ت.و.م.و.ر  ج.ر.ا.ح.ی  . خب پس این دعوا م مرافه دیکه سر چیه ؟.

بچه ها  ع_ شکیبا  گی هستش  اصن؟     همکلاسیم که نبود .  چون  میگه  آقام. 

حالا  آقا  با  ق  دو نقطه؟  یا   غ  غین یک نقطه اش  رو  بعدا  اعلام میکنه. 

 

خب آخه بنده خدا   چرا اسمت رو  مخفف مینویسی تا مجبور بشی چنین متلکی بشنوی؟   یهو بنویس  علی شکیبا .        از چی میترسی؟   نکنه  ریگی در کفش داری؟ .

از نظر  من  که   کشته شده های آبان   هشتاد تا نود درصد   آدم‌های بی گناه  بودن ‌   و   همه  خبر داریم که  چه  کارهایی باهاشون  انجام دادن  . از آتیش زدن زنده زنده  توسط *****  اسمشو نبر   . تا  به *****   توسط باز همون اسمشو نبر  مربوط به قسمت  **** س.پ.ا.یه .    سپایه.  سپایه  یعنی سه تا پا داره ‌   هیج منظورم به چیز دیگری نبود. بزارید شفاف سازی کنم .   ما یه موجود مخوف داریم  توی کشور عزیزمون ایران   بنام  موجود   بیرحم و هشت پای   سپایه.    سه تا پایه  داره ‌   .     و   این  موجود گنده سه پایه      قسمت های مختلف و سازمان های موازی بسیاری داره .   و سرخود در اقتصاد  قاچاق کالا و   قاچاق مخدر و قاچاق انسان  قاچاق  غورباقه .  قاچاق  اطلاعات و اسرار محرمانه    قاچاق  خاک  پاک کشور  به حاشیه جنوبی دریای فارس و عمان   و  ....   در تمام موارد  فعال و   مشغول قاچاق و ورود بدون گمرک کالا به کشور  توسط بنادر مخفی  خودش هست .   خدا قوت  . از سود حاصله یک ریال هم  داخل  کشور خرج نمیکنه  آقای سپایه .       واقعا  نمی‌فهمم  چرا  نهادهای  محبوب و بشردوستانه ای مثل سپاه چرا  دستگیر نمی‌کنند  آقای  سه پایه   رو .    خب  قسمت اطلاعات سپاه پاسداران خیلی قوی و موفق هست و خیلی هم مفید ‌   .  و  لطف کنه  یه برنامه بزاره  و  آقای  سپایه  رو  بگیره  . .  چون هرچی  میکشیم از دست سه پایه میکشیم ‌        از من بپرسی  حتی میگم  هواپیمای مسافری  اوکراینی  رو  هم  آقای  سپایه   انداخت زمین .    ولی  سپاه متاسفانه از سر مرام و مردانگی بالاش  قبول مسولیت کرد و  الکی گردن  گرفت ‌  .   در حالیکه همگان  اطلاع داریم که ما همگی مدیون   سپاه پاسداران هستیم .    ولی برعکس افسوس از دست این  سپایه  .          سپایه در فوتبال  اقتصاد  و.... همه جا  ورود کرده و تخریب کرده و فلنگ رو بسته .     لعنت به سپایه .     درود به سپاه پاسداران . 

 

عاقلان دانند . 

19 Esfand 00 ، 12:01 ع . شکیبا

سلام به همگی

در مورد نظر خانم ملک آرایی

حالا شما می خوای از دوستت دفاع کنی یا مثلا لج منو دربیاری چرا به صورت سپاهیا چنگ میندازی.

سپاه مدافع کشور و انقلاب و مردم ایرانه و امریکا از همین زورش داره .

سپاه یک نیروی الهی است.

شما اگر یک دزد یا شرور تو کوچه بهت حمله کنه و پسر همسایه بیاد از دست اون نجاتت بده تا آخر عمر مدیونش میشی. حالا اگه سپاه بیاد از چنگ آمریکا و اسرائیل و صدام و داعش و ... نجاتت بده چی ! واقعا نباید ممنون باشی.

خدا همه مونو به راه راست هدایت کنه !

19 Esfand 00 ، 12:11 ع . شکیبا

اما در مورد نظر صاحب وبلاگ

حرف شما در مورد نظرات شما و دیگر عزیزان درسته.

واقعا شما چیز زیادی ننوشتی.

اما خب مسئولیت انتشار نظرات هم با صاحب وبلاگ است.

شما باید مدیریت کنی که لیست منافقین کشته شده در اینجا منتشر نشه. نظرات توهین آمیز منتشر نشه.

اگر یکی بیاد خونه شما چه خودت بهش توهین کنی چه خواهرت یا دوستت . همه اش به گردن شما حساب میشه.

یه کم یاد بگیر! نظرات را جوری تنظیم کن که با تایید مدیر وبلاگ منتشر بشن.

ضمنا من اگه می خواستم گزارش بدم اینجا هیچی نمی نوشتم !!!!!!!

یا علی

07 Farvardin 01 ، 23:19 راحله نباتی

شما  خیلی   آدمی    جان   خودت 

فقط   ترسو تشریف داری و دروغگو   

  و ما هم  که  همگی  شیطان هستیم   به قول شما 

زکی .   ول معطلیم‌       

بحث با الاغ ممنوع‌   

 

ایولا  هم وطن . 

اینو  خوب گفتی 

 

بحث با الاغ  اکیدا  ممنوع 

  سرشون رو مث خر کردن  توی آخور   دارن  مفت  میخورن و میبرن  و جانماز  آب میکشن

من یک رزمنده و ایثارگر   دوران جنگ تحمیلی هستم .   پنج نفر بودیم و ۲۰۰ تا اسیر عراقی  گرفته بودیم . همرزم ما با نام  جواد میبدی‌  ترکش شکمش رو پاره کرده بود . تا نیمه راه نرسیده شهید شد .  سرمای شب ها  بالای  کوه  . نقطه صفر مرزی  .    فقط هم با ما پاسدار ها  بد بودند  بی شرف ها .   با ارتشی ها  و سربازان وظیفه    کمی  مروت داشتند . ولی با ما  هیچ رحم و مروتی نداشتند.    سالها  گذشت تا فهمیدم باید خودم حق خودم را با کار در کارواش   از زمانه بگیرم تا گرسنه سر زمین نزارن زن و بچه ام.    وقتی از من پرسیدند  چی میخواهی به تو بدهیم    گفتم  یک کلام الااه    مجید  و دعای خیر امام    تا زودتر  بهبود یابم و در راه  امام و انقلاب  بجنگم ‌     ولی دیگران با آه و ناله  به موقعیت کاری شغلی  در آمد بالا   خونه  و ماشین و همه چیز رسیدن .    اونی که  وبلاگ شهید زده     داخل وبلاگش  داغ ما رو تازه میکنه  که چی ؟ خجالت بکشه  از  وضعیت امروزه  قشر  ایثارگر .

میگفتم به ما هرکی یه هواپیمای بعثی بزنه بهش یه پیکان میدیم .    ما میزدیم اما نه بخاطر  پیکان . بخاطر  حفظ  انقلاب و خون شهدا .  آخرش  ارج و احترام ما رو یه مشت مفت خور تازه به دوران رسیده  و آقازاده  و  قلم بمزد‌   از بین بردند. 

معتقدم همه چرت میگن.  چون نبودن و ندیدن . نمیدونن که  دعای زیارت عاشورا زیر آتش دشمن  یعنی  چی .  نمیدونن خط شکن  یعنی  کی .   نمیفهمن  ایثار یعنی  چه .  فقط آبروی  بچه انقلابی ها را  می‌برند.    اسم خودشان را می‌گذارند بچه حزب الهی .  بعد  ترامادول و کوفت و زهر مار میدن داروخانه ها  بده دست بچه های ما .  خودشون  وارد میکنن  خودشون  میگیرن  و خودشون مجدد  کشف می‌کنند  و باز  آتیشش میزنن تا دود بشه  ب ه توی ریه مریض  ما .   پارازیت میندازن تا سرطان بگیریم .   بچه ها  به شما  نصیحت میکنم  دست از وبلاگ بازی  بردارید     ارزشش  را ندارد .   همه تان را  به چشم بر هم زدنی  جمع  می‌کنند  و   بلایی سرتان  می آرند  بی وجدان ها  که  سر ستار بهشتی  ها  آوردند.     آنها  ملک و زمین و هوا را اقتصاد را سیاست را  مذهب را  به نام پدرشان  سند  گرفته اند  و  ارث  آنهاست.   شما  اضافه هستید .   ما هم ‌ه پایمان لبه  گور  است .  و حتی داروهای مان را  بنیاد  شهید و یا ایثارگران و جانبازان  تقبل نمی‌کند.     تا کنون دوست خود را دیده اید بدود ولی  بی سر ‌ ؟..    من  دیده ام .   زیبا نیست .  چه کسی می‌گوید  کودک سربازی    را  تبلیغ  کنید ؟   این وبلاگ  که  خط و مشق  واقع گرایی داشت و داره .    وبلاگ  شهید  هم  دیدم   و  به  سازمان  وصل  است .  تمام  آمار و  اطلاعات  سازمانی  درونَ  آن وجود دارد .   جامع و  کامل .   سر خودتان را  سر  یک مشت  پوتین پوش  نگذارید .   آنان  اهل  مکالمه  و  هم فکری  نیستند ‌   شما  در اشتباهی  دختران. ،    با آینده خود بازی نکنید .    آنها  منطق   وجدان و  سواد  و شعور  خاص  خود  را دارند  ‌  نمی‌گویم  بالاست  یا  پایین .  اما هرچه باشد    هم سطح شما نیستند . شما دنبال حق و منطق  هستی   اما آنان دنبال  تحمیل و  تحکیم  پایه قدرت .     آنان  فقط  اهرم  زور و شکنجه و شکستن روح  َشما  را   در اولویت می‌بینند.   اعتراف نامه های  اجباری .   اعترافات تلویزیونی ساختگی.   ابرو  ما را برده .    اخیرا هم  شکدوم‌  ‌  وای  بر ما  که  خانه  از پایه  ویران است .  فقط  رهبر  معظم له و  ولی فقیه  مان   چه  می‌کشد از دست  این  همه مردم  بد خلق و نافرمان و  ناسازگار  و  بی شناق .   خدا حفظش کند .   دولت اصلاحات  پدر  این  مملکت  را  در آورد.     هیچ تپه ای  آباد  نماند .     اگر  دست  حضرت آقا  بود   اکنون  عالی  بود  .    اما  این  جماعت  بد . ساده اندیش و کم خرد .   بی سواد و پر ادعا .  با روستاییان  بر مسند  قدرت نشسته .    چه باید گفت . شوراهای شهر   و  مجلس   اصلاح طلب و معتدل پدر  مان  را  در آورد ‌      اصولگرایان  غم خوار  مردم  و همراه مردمند ‌      ولی  سیاست پیشه گان   کارنابلد  مانند    روحانی  و  خاتمی  و  احمدی نژاد  در اواخر  ریاست جمهوری دوم خود    اینها  سبب  تمام ویرانی ها  هستند.  ویرانی  نه به معنای  ویرانی های طاقوت. بلکه  ویرانی  در   وضع  معیشت مردم.  و خدمات  .  

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی